Zarzuty dla urzędników skarbówki

Prokuratura przedstawiła zarzuty sześciu zatrzymanym przez ABW obecnym i byłym pracownikom aparatu skarbowego. Dotyczą one działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w I Śląskim Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu.

zdjęcie ilustracyjne
jarmoluk \ CC0

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, podejrzani nie przyznali się do winy. Po przesłuchaniu w prokuraturze cała szóstka została zwolniona.

- Zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. Wszyscy zostali zobowiązani do wpłaty poręczeń majątkowych w kwocie po 30 tys. zł. Cztery z sześciu podejrzanych osób, które nadal pracują w strukturach skarbowych, zostały dodatkowo zawieszone w czynnościach pracowników organów administracji skarbowej

- powiedziała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary.

Nadzorowane przez katowicką prokuraturę śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, działających w latach 2009-2017 na szkodę interesu publicznego oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne podmioty.

Na polecenie prokuratora w środę funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW, przy udziale funkcjonariuszy Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, zatrzymali sześć osób – pełniących w latach 2012-2017 różne funkcje w sosnowieckim urzędzie.

„Wobec tych osób prokurator wydał postanowienie o przedstawienie zarzutów popełnienia przestępstw działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Jest to czyn kwalifikowany z art. 231 par. 2 kodeku karnego zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności”

- podała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

„W toku prowadzonego śledztwa pozyskano materiał dowodowy, z którego wynika, że pracownicy urzędu skarbowego nienależycie zabezpieczali roszczenia publicznoprawne Skarbu Państwa. Działania te doprowadziły m.in. do uzyskiwania nienależnych zwrotów podatku VAT oraz ukrycia przez nierzetelnych podatników majątku, który powinien podlegać egzekucji administracyjnej” - dodała PK.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze ustalenia śledztwa, szef Krajowej Administracji Skarbowej zlecił przeprowadzenie kontroli w urzędzie skarbowym, odbywała się ona od 8 października 2018 roku do 15 lutego 2019 r. „Wyniki tej kontroli legły u podstaw sformułowania przez prokuratora zarzutów popełnienia wyżej wskazanych przestępstw i wydania nakazów zatrzymania i doprowadzenia urzędników skarbowych do Prokuratury Regionalnej w Katowicach” - wskazała PK.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#zarzuty #Urząd Skarbowy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo