Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Oświatowa „Solidarność” na spotkaniu z ministrem edukacji. Wniosek - rząd realizuje obietnice!

Dziś minister edukacji Dariusz Piontkowski spotkał się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" z przedstawicielami oświatowej "Solidarności". Jej szef - Ryszard Proksa - podkreślił, że rząd niemal w całości zrealizował większość obietnic, jakie zostały złożone związkowcom.

Ryszard Proksa
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

- Nasz główny temat spotkania to realizacja porozumienia, jakie podpisaliśmy z rządem 7 kwietnia. Wyrażamy zadowolenie, ponieważ pięć z sześciu jego punktów praktycznie już zostało zrealizowane. Będą funkcjonować już od 1 września

– powiedział Proksa podczas briefingu po spotkaniu.

- Dziś ustaliliśmy, że w połowie sierpnia spotka się zespół, który jest niejako naszym szóstym punktem porozumienia, bo będzie rozmawiał o nowym systemie wynagradzania, o nowym systemie finansowania oświaty i o nowej pragmatyce zawodowej. Nie będziemy się zawężać, ale oczywiście dążymy i widzimy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej też dąży do tego, byśmy literalnie w pierwszej kolejności zrealizowali nasze porozumienie

– zaznaczył szef oświatowej "Solidarności".

- Wyrażamy też otwartość na wszystkie problemy, jest ich bardzo dużo. W pierwszej kolejności zajmiemy się problemami doraźnymi, a dopiero później będziemy rozmawiać o długofalowych projektach czy o nowej ocenie pracy, czy nawet o nowym awansie zawodowym

– dodał.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek, która również uczestniczyła w spotkaniu, przypomniała, że wczoraj Senat przyjął uchwaloną 13 czerwca przez Sejm nowelizację ustawy Karta nauczyciela, która – jak powiedziała – "jest konkretną realizacją porozumienia z 7 kwietnia".

- Tak jak obiecaliśmy, dotrzymujemy słowa, realizujemy zobowiązania

- powiedziała.

Machałek zwróciła uwagę, że do realizacji szóstego punktu porozumienia zawartego przez rząd z oświatową "Solidarnością", czyli systemowych zmian w wynagradzaniu nauczycieli, potrzebny jest namysł i zgoda wszystkich związków zawodowych i strony samorządowej.

- To przed nami

– dodała.

Zgodnie z nowelizacją Karty nauczyciela od 1 września średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 9,6 proc., wprowadzone zostanie jednorazowe świadczenie na start dla nauczycieli stażystów w wysokości 1000 zł, określona została minimalna wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli uczących w szkołach oraz skrócona zostanie ścieżka awansu zawodowego.

W trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" rząd zaproponował: prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. dla nauczycieli (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już pięcioprocentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

Strona rządowa podpisała 7 kwietnia porozumienie w tej sprawie z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzuciły propozycję rządową. Pozostały niezmiennie przy postulowanej wcześniej 30-procentowej podwyżce płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Zaproponowali jednak rozłożenie jej na kilka transz.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ryszard Proksa #Solidarność #Ministerstwo Edukacji

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo