ABW w Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu. Zatrzymano sześć osób

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymała sześć osób - obecnych i byłych urzędników Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Według śledczych mieli oni przekroczyć swoje uprawnienia lub nie dopełnić obowiązków służbowych.

"Funkcjonariusze delegatury ABW w Katowicach zatrzymali w środę pięć kobiet i mężczyznę. To kolejne osoby objęte śledztwem wyłączonym ze sprawy zatrzymanego przez ABW byłego naczelnika tego urzędu skarbowego Marcina K."

– powiedział dziś rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Według nieoficjalnych informacji zatrzymane to byłe zastępczynie naczelnika US - Aleksandra D., Małgorzata M. i Tatiana P. a także kierująca wieloosobowym stanowiskiem pracy postępowań podatkowych Grażyna W. i kierowniczka samodzielnego referatu egzekucji administracyjnej w tym US Bernadeta I. Mężczyzna zatrzymany przez ABW to b. kierownik działu postępowań podatkowych, Marcin W. - wynika z nieoficjalnych informacji.

"Wszystkim zatrzymanym przez ABW w prowadzonym śledztwie zarzuca się, że będąc funkcjonariuszami publicznymi w okresie od 2012 do 2017 roku, przekroczyli swoje uprawnienia lub nie dopełnili obowiązków działając na szkodę interesu Skarbu Państwa i dla osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne podmioty" – zaznaczył Żaryn. Przestępstwo miało polegać na nienależytym zabezpieczeniu roszczeń publiczno-prawnych - dodał.

Rzecznik podał, że takie działania zatrzymanych doprowadziły m.in. do uzyskiwania nienależnych zwrotów podatku VAT przez grupy przestępcze oraz do ukrycia majątku przez nierzetelnych podatników.

Podał, że ogółem w latach 2009-17 Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu dokonał zwrotów podatku VAT na ponad 24 mld zł.

Szefa Pierwszego Śląskiego US w Sosnowcu Marcina K. ABW zatrzymała pod koniec lutego 2017 r. jako podejrzanego o przyjmowanie łapówek na ponad 160 tys. zł. K. w sierpniu 2017 r, popełnił samobójstwo w areszcie. Obecne zatrzymania, to wynik śledztwa w jego sprawie i kontroli Krajowej Administracji Skarbowej w tym urzędzie.

Jedna z zatrzymanych obecnie przez ABW - Bernadeta I. jest już oskarżona w podstawowym wątku sprawy o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. W tej części sprawy akt oskarżenia objął 12 osób.

Żaryn zaznaczył, że sprawa prowadzona przez ABW i funkcjonariuszy Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów - komórki KAS, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach jest wielowątkowa i nadal rozwija się.

"Niewykluczone są zatrzymania kolejnych osób" – podkreślił rzecznik ministra.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Strzelanina w Waszyngtonie

/ twitter.com/chriscollison

  

Jedna osoba zginęła a pięć zostało rannych w wyniku strzelaniny na ulicach Waszyngtonu, która miała miejsce w czwartek ok. godz. 22:00 czasu lokalnego - podał Reuters, powołując się na miejscową policję.

Na razie nie wiadomo, ile osób wszczęło strzelaninę i czy jej sprawca lub sprawcy zostali schwytani. Wcześniej lokalne telewizje informowały, że strzelać zaczęło kilku napastników, przeciwko którym policja wszczęła "zmasowaną" akcję.

Strzelanina miała miejsce w dzielnicy Columbia Heights, na skrzyżowaniu ulicy 14. i Columbia Road, ok. 3 km od Białego Domu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl