"Nie straciliśmy żadnego euro" - deklaruje minister i przypomina sytuację z 2015 r. "Teraz jesteśmy liderem"

Jerzy Kwieciński / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Nie straciliśmy żadnego euro. Wciąż jest różnica na korzyść programów krajowych - powiedział w "Rzeczpospolitej" minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński pytany o wykorzystanie przysługujących Polsce funduszy unijnych. Wskazał, że obecnie Polska jest liderem w zakresie wykorzystania funduszy, choć jeszcze kilka lat temu była na szarym końcu tego rankingu.

Pytany, czy z unijnej perspektywy budżetowej 2014-2020 wykorzystamy wszystkie przysługujące nam fundusze, minister podkreślił, że choć początki były trudne, a Polska w 2015 r. była pod tym względem na końcu UE, teraz jest już liderem.

- Nie straciliśmy żadnego euro. Wciąż jest różnica na korzyść programów krajowych. Ostatnio mniejsza, ale nadal to ok. 6 pkt proc. w tempie zawierania umów o dofinansowanie i w mniejszym procencie w realizacji dostosowanych inwestycji. Średnia dla wszystkich programów w tzw. kontraktacji to już 74 proc., a jeśli idzie o wydatki poniesione i rozliczone z KE - to prawie 30 proc.

- podkreślił Kwieciński.

Minister był też pytany, czy nie ciąży mu to, że wskutek rekonstrukcji rządu i wyborów do Parlamentu Europejskiego dokonało się wiele zmian w jego resorcie. Kwieciński ocenił, że w gospodarce ważna jest umiejętność dostosowania się.

- Zmiany są głównie konsekwencją wyborów do PE. Wiceminister Andżelika Możdżanowska osiągnęła bardzo dobry wynik w województwie wielkopolskim i zdobyła mandat. A wiceminister Adam Hamryszczak wrócił do siebie na Podkarpacie

 - dodał.

Kwieciński na pytanie o nowych członków kierownictwa resortu podkreślił, że ma dwóch dobrych wiceministrów, zaznaczając jednocześnie, że Anna Gembicka od trzech lat pracowała blisko z premierem i będzie wspierała resort jako pełnomocnik ds. firm małych i średnich, natomiast Waldemar Buda przejmie obowiązki Adama Hamryszczaka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zełenski o atakach prorosyjskich bojowników: "To próba zerwania procesu pokojowego"

Wołodymyr Zełenski / Адміністрація Президента України / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

  

"Atak prorosyjskich bojowników na pozycje ukraińskich sił zbrojnych, do którego doszło we wtorek rano w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, to próba zerwania procesu pokojowego w Donbasie" - ocenił prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

[polecam:https://niezalezna.pl/311466-znowu-goraco-na-ukrainie-nad-ranem-separatysci-zaatakowali-w-donbasie-trwaja-ciezkie-walki]

We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, na którym zostaną podjęte decyzje w sprawie kolejnych kroków w związku z atakiem

- dodał prezydent we wpisie na Facebooku.

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ataku zginął jeden ukraiński żołnierz, a czterech zostało rannych.

Pododdziały Połączonych Sił Zbrojnych odpowiedziały na atak i utrzymały pełną kontrolę nad sytuacją - podkreślił sztab. "Przeciwnik zwrócił się o wstrzymanie ognia" - zaznaczono.

Sztab zapewnił, że "sytuacja jest w pełni pod kontrolą", a pododdziały rezerwy są w stanie gotowości. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts