Rosja bierze się za mołdawskiego oligarchę

Vladimir Plahotniuc / Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja

  

Były lider Demokratycznej Partii Mołdawii (PDM) Vladimir Plahotniuc został w Rosji oskarżony o organizację grupy przestępczej, przemyt i sprzedaż narkotyków. Poinformowała o tym dziś TASS przedstawicielka MSW Irina Wołk.

Plahotniuca oskarża się o organizację grupy przestępczej, która miała dostarczać haszysz z Afryki Północnej przez UE do krajów byłego ZSRR, w tym do Rosji. Zarzucono mu także 28 przypadków przemytu narkotyków i ich nielegalną sprzedaż w szczególnie dużych ilościach.

„Plahotniuc, mając możliwość wywierania wypływu na polityczną sytuację i organy władzy państwowej, stosując kryminalne metody oddziaływania na ludzi sprzeciwiających się mu, w celu osobistego wzbogacenia się wszedł w przestępczą zmowę z liderami zorganizowanej przestępczości Republiki Mołdawii, w tym z osobami, będącymi najwyżej w przestępczej hierarchii”

- oświadczono w rosyjskim MSW.

Według rosyjskiego resortu w 2012 roku Plahotniuc został „jednym z szefów przestępczego ponadnarodowego syndykatu narkotykowego i ochraniał jego członków”.

W tej samej sprawie oskarżono też deputowanego PDM Konstantina Cunu. Rosyjscy śledczy twierdzą, że Cunu przekazywał narkotykowemu syndykatowi polecenia od Plahotniuca.

To nie pierwsze oskarżenia wysunięte w Rosji pod adresem mołdawskiego miliardera. Pod koniec lutego, tuż przed wyborami parlamentarnymi w Mołdawii, MSW Rosji podało, że wszczęło wobec niego dochodzenie dotyczące prania pieniędzy, prowadzonego za pośrednictwem dwóch rosyjskich banków. Według śledczych zorganizowana m.in. przez niego międzynarodowa grupa przestępcza w latach 2013-14 nielegalnie wyprowadziła z Rosji ponad 37 mld rubli (ok. 560 mln dolarów).

Plahotniuc - określany jako najpotężniejsza i najbogatsza osoba w Mołdawii - oskarżany jest w kraju o podporządkowanie sobie sądownictwa, prokuratury i znacznej części mediów.

W poniedziałek Plahotniuc ogłosił, że rezygnuje z kierowania PDM. Wcześniej przekazano, że wyjechał z kraju. Ugrupowanie Plahotniuca, które nie uznawało nowo powołanego rządu w Mołdawii i oskarżało go o uzurpację władzy, 14 czerwca poinformowało o przejściu do opozycji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koniec z marszami środowisk LGBT? „Warto się zastanowić. Budzą ogromny opór”

zdjęcie ilustracyjne / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Skończą się pochody LGBT, skończą się burdy? - Marsze równości budzą ogromny opór. W związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane – stwierdził minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski odnosząc się do incydentów podczas białostockiego Marszu Równości.

Pierwszy Marsz Równości przeszedł w sobotę po południu ulicami Białegostoku pod hasłem „Białystok domem dla wszystkich”. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa.

- Tego typu marsze, wywoływane przez środowiska próbujące forsować niestandardowe zachowania seksualne, budzą ogromny opór (...) na Podlasiu, ale także w innych częściach Polski

- powiedział TVN24 Piontkowski.

- W związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane. To powoduje zamieszki, może powodować zagrożenie zdrowia wielu przygodnych obywateli i trzeba się poważnie zastanowić, w jaki sposób rozwiązać ten problem

- dodał.[polecam:https://niezalezna.pl/280834-tusk-sie-nudzi-pakujac-pudla-w-brukseli-probuje-znowu-jatrzyc-i-robi-to-dosc-nieudolnie]

W niedzielę rano wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński informował na Twitterze, że w związku z wydarzeniami w Białymstoku zatrzymano 25 chuliganów, którym przedstawiono zarzuty. Jak doprecyzował rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa, zatrzymano 21 sprawców wykroczeń, z czego 19 ukarano mandatami, a przeciw dwóm osobom skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Dodał, że kolejnych czterech zatrzymanych to sprawcy przestępstw.

Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku od początku wzbudzał emocje. Na dzień marszu zgłoszono w białostockim magistracie ponad 70 zgromadzeń, ostatecznie odbyło się kilka. Marsz ruszył z placu NZS, gdzie kilkanaście godzin przed marszem rozpoczęło się czuwanie przy sąsiadującym z placem pomnikiem Bohaterów Ziemi Białostockiej, do tego zgromadzenia dołączyli też licznie kibice, którzy chwilę przed marszem mieli swoją manifestację przy tym placu. Jeszcze przed marszem dochodziło do słownych utarczek między uczestnikami a kontrmanifestantami.

W niedzielę po południu funkcjonariusze podlaskiej policji zaczęli publikować wizerunki osób, które są podejrzane. [polecam:https://niezalezna.pl/280839-policja-szuka-uczestnikow-zajsc-ujawnia-wizerunki]

Do sobotnich wydarzeń odniosła się szefowa MSWiA Elżbieta Witek, która na Twitterze napisała, że nie było przyzwolenia na chuligańskie zachowania, a każda osoba dopuszczająca się łamania prawa musi liczyć się z konsekwencjami.[polecam:https://niezalezna.pl/280800-nie-cichna-echa-wydarzen-w-bialymstoku-szefowa-mswia-zabrala-stanowczy-glos-w-tej-sprawie]

W niedzielę rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w przesłanej informacji napisał, iż przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Zaś Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wyraził nadzieję w mediach społecznościowych, że policja przy wsparciu MSWiA szybko zidentyfikuje sprawców ataku.[polecam:https://niezalezna.pl/280833-jest-reakcja-episkopatu-po-wydarzeniach-w-bialymstoku-przemoc-i-pogarda-nie-moga-byc-usprawiedliwiane]

Z kolei w niedzielę ulicami Białegostoku przeszedł Marsz w Obronie Rodziny, w którym udział wzięło wiele osób broniących fundamentalnych zasad. Odbył się w spokoju.[polecam:https://niezalezna.pl/280823-marsz-w-obronie-rodziny-przeszedl-ulicami-bialegostoku-spokoj-radosc-wartosci-zdjecia]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl