Rosja bierze się za mołdawskiego oligarchę

Vladimir Plahotniuc / Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja

  

Były lider Demokratycznej Partii Mołdawii (PDM) Vladimir Plahotniuc został w Rosji oskarżony o organizację grupy przestępczej, przemyt i sprzedaż narkotyków. Poinformowała o tym dziś TASS przedstawicielka MSW Irina Wołk.

Plahotniuca oskarża się o organizację grupy przestępczej, która miała dostarczać haszysz z Afryki Północnej przez UE do krajów byłego ZSRR, w tym do Rosji. Zarzucono mu także 28 przypadków przemytu narkotyków i ich nielegalną sprzedaż w szczególnie dużych ilościach.

„Plahotniuc, mając możliwość wywierania wypływu na polityczną sytuację i organy władzy państwowej, stosując kryminalne metody oddziaływania na ludzi sprzeciwiających się mu, w celu osobistego wzbogacenia się wszedł w przestępczą zmowę z liderami zorganizowanej przestępczości Republiki Mołdawii, w tym z osobami, będącymi najwyżej w przestępczej hierarchii”

- oświadczono w rosyjskim MSW.

Według rosyjskiego resortu w 2012 roku Plahotniuc został „jednym z szefów przestępczego ponadnarodowego syndykatu narkotykowego i ochraniał jego członków”.

W tej samej sprawie oskarżono też deputowanego PDM Konstantina Cunu. Rosyjscy śledczy twierdzą, że Cunu przekazywał narkotykowemu syndykatowi polecenia od Plahotniuca.

To nie pierwsze oskarżenia wysunięte w Rosji pod adresem mołdawskiego miliardera. Pod koniec lutego, tuż przed wyborami parlamentarnymi w Mołdawii, MSW Rosji podało, że wszczęło wobec niego dochodzenie dotyczące prania pieniędzy, prowadzonego za pośrednictwem dwóch rosyjskich banków. Według śledczych zorganizowana m.in. przez niego międzynarodowa grupa przestępcza w latach 2013-14 nielegalnie wyprowadziła z Rosji ponad 37 mld rubli (ok. 560 mln dolarów).

Plahotniuc - określany jako najpotężniejsza i najbogatsza osoba w Mołdawii - oskarżany jest w kraju o podporządkowanie sobie sądownictwa, prokuratury i znacznej części mediów.

W poniedziałek Plahotniuc ogłosił, że rezygnuje z kierowania PDM. Wcześniej przekazano, że wyjechał z kraju. Ugrupowanie Plahotniuca, które nie uznawało nowo powołanego rządu w Mołdawii i oskarżało go o uzurpację władzy, 14 czerwca poinformowało o przejściu do opozycji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ulicami Szczecina przeszedł Marsz Równości

/ rihaij

  

Kilka tysięcy osób przeszło w sobotę ulicami miasta w drugim Szczecińskim Marszu Równości. Policja oceniła go jako "bardzo spokojny". Kontrmanifestację "Szczecin w obronie rodziny" przygotowała m.in. Młodzież Wszechpolska.

Uczestnicy marszu z tęczowymi flagami i transparentami, na których wypisano hasła m.in. "Kocham tak samo", "Każdy inny, wszyscy równi" czy "Miłość & akceptacja" wyruszyli w sobotę z pl. Żołnierza Polskiego w centrum Szczecina i przeszli głównymi ulicami miasta. Skandowali "Jestem, kim jestem, kocham tak samo" czy "Wszyscy równi, każdy inny".

"Ten marsz uszczęśliwia całe to miasto, ten marsz czyni z tego miasta piękne miejsce. Spotkaliśmy się na kolejnym placu i chcę powiedzieć, że głęboko wierzę w to, że wszystkie place tego miasta będą otwarte i bezpieczne dla wszystkich ludzi"

– powiedziała po zakończeniu marszu na pl. Adama Mickiewicza literaturoznawca i pisarka Inga Iwasiów.

"My tylko chcemy żyć jak każdy inny, móc wziąć ślub z ukochaną osobą, mieć ochronę prawną dla dzieci, które i tak wychowujemy w naszych jednopłciowych parach, móc iść na spacer za rękę i nie zostać za to pobitym, móc powiedzieć rodzicom "nie mam chłopaka, mam dziewczynę" albo "jestem waszą córką, a nie synem" i nie zostać skrzywdzonym"

– mówiła do uczestników marszu jego organizatorka Monika "Pacyfka" Tichy ze stowarzyszenia Lambda Szczecin.

Według szacunków policji w kulminacyjnym momencie marszu uczestniczyło w nim ok. 4 tys. osób. Jak powiedziała sierż. szt. Ewelina Gryszpan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, funkcjonariusze podczas wydarzenia nie zanotowali żadnych incydentów. Oficer prasowa określiła marsz jako "bardzo spokojny". Uczestników ochraniało ok. 900 policjantów z regionu i z innych województw.

Około dwóch godzin przed rozpoczęciem marszu równości kilkadziesiąt osób zebrało się na szczecińskim placu Solidarności na manifestacji pod hasłem "Szczecin w obronie rodziny".

"Chcemy wyrazić sprzeciw i pokazać, że jednak są ludzie w tym mieście, którym przeszkadzają antywartości, które są wyznawane przez ludzi, którzy dzisiaj się przemieszczają przez nasze miasto"

– powiedział Wojciech Baran z Młodzieży Wszechpolskiej.

Jak zaznaczył Marek Zakrzewski ze stowarzyszenia KoLiber, organizatorzy kontrmanifestacji nie są "przeciwko ludziom homoseksualnym, LGBT". "Jesteśmy przeciwko ideologii LGBT, która na sztandarach tęczowej flagi będzie dzisiaj maszerowała przez nasze miasto" – dodał.

"Na tym placu promujemy życie, promujemy polskie wartości, promujemy ideologię chrześcijańską, katolicką, ideologię, na której wychowała się cała Europa, ideologię, na której narodziła się Polska"

– zaznaczył Zakrzewski.

Organizatorami manifestacji byli m.in. działacze Młodzieży Wszechpolskiej, Stowarzyszenie KoLiber i Patriotyczna Pogoń Szczecin.

Początkowo organizatorzy planowali też happening "LGBT zmyjemy, rodzinę uratujemy", podczas którego ubrani w specjalne stroje, ze sprzętem czyszczącym mieli "odkazić miasto z ideologii LGBT". Jak jednak poinformowano, akcja została odwołana na prośbę prezesa Fundacji Małych Stópek ks. Tomasza Kancelarczyka.

Podczas kontrmanifestacji zmyto z powierzchni placu Solidarności narysowaną tam w nocy kredą tęczową flagę, przy której napisane były hasła m.in. "Szczecin bez homofobii" czy "Chodźcie z nami, wyjdźcie z szafy".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl