"Liczę, że to uspokoi nastroje w środowisku nauczycielskim". Nowela Karty Nauczyciela - w Senacie

Stanisław Karczewski wyraził nadzieję, że nowelizacja Karty Nauczyciela, którą Senat zajmie się w środę, uspokoi nastroje w środowisku nauczycieli. - Apelowałem już o to, aby 1 września rozpoczęła się nauka w szkołach i mam nadzieję, że tak będzie - powiedział.

fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

- Mam nadzieję, że ta nowelizacja przyniesie uspokojenie nastrojów w środowisku nauczycieli i już wielokrotnie z tego miejsca mówiłem, apelowałem o to, aby 1 września rozpoczęła się nauka w szkołach i mam nadzieję, że tak będzie

 – powiedział Karczewski na briefingu w Senacie.

Dopytywany, czy możliwe jest dopisanie do nowelizacji wychowawców w przedszkolach tak, by ich również objęły podwyżki lub też zwiększenie ich wysokości dla wszystkich nauczycieli, Karczewski powiedział, że póki trwają prace w Senacie, takich zmian nie można wykluczyć.

- Zawsze jest możliwość dokonania korekty, póki ustawa nie została uchwalona, senatorowie będą jeszcze nad tym dyskutować. Jeśli będzie potrzeba wprowadzenia poprawki, to na pewno to zrobimy

 - powiedział Karczewski.

Senat dzisiaj zajmie się m.in. nowelą Karty Nauczyciela, która zakłada podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli, wprowadza nowe świadczenie na start dla nauczycieli stażystów, określa minimalną wysokość dodatku za wychowawstwo oraz skraca ścieżki awansu zawodowego. Zgodnie z nowelą od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r. z wyrównaniem od 1 września 2019 r.

We wtorek senackie komisje: Nauki, Edukacji i Sportu oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rekomendowały przyjęcie ustawy bez poprawek.

Projekt noweli złożyli w Sejmie posłowie PiS. Był on realizacją porozumienia zawartego 7 kwietnia tego roku przez stronę rządową z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

W trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" rząd zaproponował: prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. dla nauczycieli (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już pięcioprocentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji. Strona rządowa podpisała wówczas porozumienie w tej sprawie tylko z oświatową "Solidarnością". FZZ i ZNP odrzuciły propozycję rządową. Pozostały niezmiennie przy postulowanej wcześniej 30-procentowej podwyżce płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Zaproponowali jednak rozłożenie jej na kilka transz. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Karta Nauczyciela #Senat

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo