Wiceminister Sellin w #Jedziemy o Westerplatte: To sprawa międzynarodowa

#Jedziemy / TVP Info/print screen

  

Konflikt wokół Westerplatte nikomu nie jest potrzebny. To narodowa, wręcz międzynarodowa sprawa. Westerplatte jest w świecie kojarzone jako miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Jest odwiedzane przez cudzoziemców i na pewno nie powinno wyglądać tak jak dzisiaj – powiedział w rozmowie z Michałem Rachoniem w programie „#Jedziemy” wiceminister Jarosław Sellin.

Wczoraj trwały rozmowy między wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem a prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz w sprawie zagospodarowania terenu Westerplatte.

- Proponujemy, żeby przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt - powiedział po spotkaniu Sellin.

Wiceminister był dziś gościem Michała Rachonia. Zaznaczył jak wielką wagę ma Westerplatte.

"Ludzie odwiedzający Gdańsk w pierwszej kolejności idą do Bazyliki Mariackiej, na drugim miejscu jest właśnie Westerplatte. I co oni tam dzisiaj widzą? Ja już nie chcę tego komentować i się pastwić, ale nie najlepiej to wygląda. Powinno tam powstać plenerowe muzeum, parkowo-historyczne. Muzeum, które opowiada o każdym szczególe siedmiodniowej dzielnej bitwy Polaków z Niemcami, ale też o szerszym kontekście, o wojnie obronnej 1939 r. Takie muzeum powołaliśmy w grudniu 2015 roku, ono jest filią muzeum II WS. mamy instytucję zatrudniającą 120 wyspecjalizowanych osób, gotowych do zrealizowania tego projektu. Dobrze byłoby to zrobić. Dla nas niezrozumiale jest to, że władze Gdańska, które dostały ofertę zainwestowania przez rząd polski, przez ministerstwo kultury 150 mln zł na uatrakcyjnienie części terenu tak ważnego, świętego terenu, że one się temu opierały, przeciwstawiały"

– powiedział.

Odniósł się również do wczorajszych rozmów z prezydent Gdańska.

– Wczoraj atmosfera rozmowy była dosyć dobra. Ja zaproponowałem pani prezydent, by przedstawiciele miasta weszli do komitetu honorowego budowy muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Ten komitet będzie mógł jeszcze doprecyzować szczegółowo kształt tego  plenerowego muzeum. Po drugie zaproponowałem, by wreszcie przedstawiciele Gdańska weszli do rady muzeum II WŚ. Już wcześniej prosiliśmy o to, że skoro istnieje muzeum w Gdańsku, to dobrze byłoby, żeby przedstawiciele miasta w tej radzie byli. Niestety władze Gdańska nikogo do tej rady nie oddelegowały. Uważam, że warto byłoby to zrobić. I wreszcie do komitetu honorowego budowy pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego - bo mamy zamiar, prawdopodobnie 17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, taki pomnik w Gdańsku odsłonić, na terenie należącym do muzeum II WŚ – dodał.

Zapytano wiceministra o wypowiedź Jacka Żakowskiego.

– Oni żyją dwoma kompleksami. Niższości wobec Zachodu, bo urodzili się w jakimś dziwnym kraju, który odstaje od Zachodu, od tych liberalno-lewicowych standardów, które tam dominują od wielu lat, i drugim kompleksem - wyższości wobec własnego narodu

– ocenił.

Dodał, że „niechęć do własnego narodu jest dosyć charakterystyczna dla tych środowisk”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Atak w Jersey City miał podłoże antysemickie?

zdjęcie ilustracyjne, / twitter.com/@Complex

  

Atak na sklep koszerny w Jersey City mógł mieć podłoże antysemickie - pisze "New York Times", powołując się na źródło w amerykańskich służbach bezpieczeństwa. We wtorkowych strzelaninach w tym mieście, wraz z dwójką napastników, zginęło sześć osób.

Przed atakiem - jak utrzymuje źródło - jeden z napastników publikował antysemickie i antypolicyjne posty w internecie. W jego samochodzie znaleziono notatkę, przypominającą manifest oraz improwizowaną bombę. Śledczy podejrzewają, że motywem ataku mógł być antysemityzm.

Burmistrz Jersey City Steven Fulop powiedział, że ze wstępnego śledztwa wynika, iż sprawcy celowo wybrali koszerny sklep JC Kosher Supermarket, w którym zastrzelili trzy osoby.

W jego okolicy mieszkańcy przez około godzinę słyszeli odgłosy wymiany ognia. W internecie opublikowano film pokazujący grupę funkcjonariuszy z bronią, próbujących dostać się do sklepu. Świadkowie strzelaniny mówili, że czuli się jak na wojnie.

Przed atakiem na sklep napastnicy - mężczyzna i kobieta - zastrzelili na pobliskim cmentarzu detektywa Joe Sealsa. Miał on podejść do samochodu sprawców. Wzbudził on jego podejrzenia, gdyż według policji był powiązany ze sprawą zabójstwa z weekendu.

Po zabiciu detektywa uzbrojeni napastnicy mieli wolno podjechać pod drzwi supermarketu. "Sprawcy zatrzymali się przed nim i spokojnie otworzyli drzwi karabinami" - powiedział Fulop. Nie przesądził jednoznacznie czy atak miał podłoże antysemickie. Zapewnił na Twitterze, że "nienawiść i antysemityzm nigdy nie miały miejsca" w Jersey City.

Władze nie zidentyfikowały tożsamości napastników oraz ich trzech ofiar w sklepie. Trwa śledztwo i na miejscu zdarzenia wciąż pracują detektywi.

Sklep JC Kosher Supermarket jest jednym z głównych punktów, wokół którego toczy się życie rosnącej z roku na rok wspólnoty ortodoksyjnych Żydów z Jersey City.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl