Wczoraj trwały rozmowy między wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem a prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz w sprawie zagospodarowania terenu Westerplatte.

- Proponujemy, żeby przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt - powiedział po spotkaniu Sellin.

Wiceminister był dziś gościem Michała Rachonia. Zaznaczył jak wielką wagę ma Westerplatte.

"Ludzie odwiedzający Gdańsk w pierwszej kolejności idą do Bazyliki Mariackiej, na drugim miejscu jest właśnie Westerplatte. I co oni tam dzisiaj widzą? Ja już nie chcę tego komentować i się pastwić, ale nie najlepiej to wygląda. Powinno tam powstać plenerowe muzeum, parkowo-historyczne. Muzeum, które opowiada o każdym szczególe siedmiodniowej dzielnej bitwy Polaków z Niemcami, ale też o szerszym kontekście, o wojnie obronnej 1939 r. Takie muzeum powołaliśmy w grudniu 2015 roku, ono jest filią muzeum II WS. mamy instytucję zatrudniającą 120 wyspecjalizowanych osób, gotowych do zrealizowania tego projektu. Dobrze byłoby to zrobić. Dla nas niezrozumiale jest to, że władze Gdańska, które dostały ofertę zainwestowania przez rząd polski, przez ministerstwo kultury 150 mln zł na uatrakcyjnienie części terenu tak ważnego, świętego terenu, że one się temu opierały, przeciwstawiały"

– powiedział.

Odniósł się również do wczorajszych rozmów z prezydent Gdańska.

– Wczoraj atmosfera rozmowy była dosyć dobra. Ja zaproponowałem pani prezydent, by przedstawiciele miasta weszli do komitetu honorowego budowy muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Ten komitet będzie mógł jeszcze doprecyzować szczegółowo kształt tego  plenerowego muzeum. Po drugie zaproponowałem, by wreszcie przedstawiciele Gdańska weszli do rady muzeum II WŚ. Już wcześniej prosiliśmy o to, że skoro istnieje muzeum w Gdańsku, to dobrze byłoby, żeby przedstawiciele miasta w tej radzie byli. Niestety władze Gdańska nikogo do tej rady nie oddelegowały. Uważam, że warto byłoby to zrobić. I wreszcie do komitetu honorowego budowy pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego - bo mamy zamiar, prawdopodobnie 17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, taki pomnik w Gdańsku odsłonić, na terenie należącym do muzeum II WŚ – dodał.

Zapytano wiceministra o wypowiedź Jacka Żakowskiego.

– Oni żyją dwoma kompleksami. Niższości wobec Zachodu, bo urodzili się w jakimś dziwnym kraju, który odstaje od Zachodu, od tych liberalno-lewicowych standardów, które tam dominują od wielu lat, i drugim kompleksem - wyższości wobec własnego narodu

– ocenił.

Dodał, że „niechęć do własnego narodu jest dosyć charakterystyczna dla tych środowisk”.