Demokracja zagrożona? Ten sondaż budzi skrajne emocje!

zdjęcie ilustracyjne / Mary Pahlke; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Tylko połowa ludzi na świecie uważa swój kraj za demokratyczny - wynika z sondażu opublikowanego, na kilka dni przed decyzją o obsadzie głównych stanowisk w UE w procesie - jak pisze agencja Reutera - krytykowanym jako nie dość demokratyczny. Badania w 57 państwach świata przeprowadziła niemiecka firma Dalia Research i pozarządowa organizacja Alliance of Democracies Foundation, obejmując nim ponad 150 tys. osób.

38 proc. badanych jest niezadowolonych z obecnego stanu rzeczy.

Właśnie teraz największym zagrożeniem dla demokracji jest to, że ludzie nie postrzegają swoich krajów jako demokratycznych.
- napisał w oświadczeniu prezes Dalia Research Nico Jaspers.

Osoby ankietowane w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2020 roku odbędą się wybory prezydenckie, byli podzieleni co do tego, czy ich kraj jest demokratyczny. 46 proc. stwierdziło, że jest, a 40 proc. uznało, że nie jest wystarczająco demokratyczny.

Ponad połowa badanych Amerykanów oceniła, że USA mają pozytywny wpływ na demokrację na świecie, chociaż większość badanych w krajach Zachodu uważa, że wpływ ten jest negatywny.

W Europie 52 proc. badanych jest zdania, że UE nie działa w interesie większości Europejczyków, przy czym najbardziej krytycznie zapatrują się na to we Włoszech, Francji i Grecji. We Włoszech, po wyborach wygranych w zeszłym roku przez partie eurosceptyczne, 69 proc. uważa, że decyzje Unii Europejskiej nie reprezentują interesów ludności.

Większość Europejczyków uważa, że banki i cały sektor finansowy mają negatywny wpływ na demokrację w ich krajach. Najbardziej krytycznie nastawieni są mieszkańcy Grecji, gdzie w ubóstwo wpędził wiele osób kryzys zadłużenia.

52 proc. ankietowanych w sondażu nie uważa, aby ich kraje były przygotowane na kolejny kryzys finansowy.

Wielu Europejczyków z Zachodu twierdzi również, że zagrożeniem dla demokracji są też... media społecznościowe. Ponad 40 proc. badanych w USA, Kanadzie i innych krajach jest przekonanych że Facebook i Twitter mają negatywny wpływ na demokrację.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejne ciało wyłowione z Wisły w Warszawie. Media: W sobotę znaleziono tam zwłoki radnego PiS

zdjęcie ilustracyjne / Wojciech Zabolotny [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Z Wisły wyłowiono kolejne ciało - poinformowało w poniedziałek wieczorem Radio Dla Ciebie. Według nieoficjalnych informacji radia, odkrycia dokonano w rejonie mostu Łazienkowskiego. Policja na razie jednak nie potwierdza tej lokalizacji.

O sprawie poinformowana została prokuratura. Na miejscu znalezienia zwłok trwają czynności procesowe

– powiedział RDC Jarosław Florczak z Komendy Stołecznej Policji.

[polecam:https://niezalezna.pl/293831-to-wypadek-czy-morderstwo-cialo-radnego-pis-wylowione-z-wisly-mial-powazne-obrazenia-glowy]

W sobotę z Wisły wyłowiono ciało zgierskiego działacza PiS Tomasza Jędrzejczaka. Warszawska prokuratura wyjaśnia okoliczności jego śmierci. "Wstępne ustalenia nie wskazują na udział osób trzecich" - powiedział PAP rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl