Uszkodzono nagrobek najmłodszej ofiary Czerwca 1956. Na kilka dni przed rocznicą

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/knollzw

  

Kilka dni przed przypadającymi w piątek głównymi obchodami 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 nieznani sprawcy zniszczyli nagrobek Romka Strzałkowskiego - najmłodszej ofiary tamtych wydarzeń.

Dzisiaj Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 poinformowało w mediach społecznościowych o uszkodzeniu nagrobka Romka Strzałkowskiego.

Informację potwierdził w rozmowie z PAP Tomasz Łęcki - dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, któremu podlega Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.

- Informacje otrzymaliśmy dziś od lokalnych dziennikarzy. Uszkodzony został medalion z wizerunkiem Romka Strzałkowskiego. Mamy zdjęcie grobu sprzed około tygodnia, więc do uszkodzenia musiało dojść w okresie kilku ostatnich dni

 – powiedział Łęcki.

Jak dodał, sprawa zostanie zgłoszona policji.

- Liczymy, że sprawcę uda się ustalić, znaleźć, choć pewnie trzeba będzie do tego dużo szczęścia.

„Zleciliśmy już naprawę nagrobka, mamy nadzieję, że do rocznicy uda się go naprawić” – podkreślił Łęcki.

Do uszkodzenia grobu Romka Strzałkowskiego doszło także w ubiegłym roku – w przeddzień głównych uroczystości 62. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56. Grób chłopca został zniszczony przez nieznanych sprawców; wandale wyrwali z nagrobka i zabrali zdjęcie Romka.


28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

Uczeń Szkoły Podstawowej nr 40 w Poznaniu Romek Strzałkowski zginął wskutek rany postrzałowej klatki piersiowej, najprawdopodobniej po południu 28 czerwca 1956 r., na terenie garaży UB. Jego pogrzeb odbył się 2 lipca. Został pochowany na cmentarzu na poznańskim Junikowie.

Okoliczności zgonu Romka Strzałkowskiego od lat stara się wyjaśnić śledztwo prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu. Postępowanie nie rozstrzygnęło dotąd, czy trzynastolatek zginął w wyniku celowego postrzału, czy przypadkowo.

Kulminacja tegorocznych obchodów 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56 będzie miała miejsce w piątek 28 czerwca. Uroczystości, które będą się odbywały przez cały dzień, rozpoczną się tradycyjnie o godz. 6 rano pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski. Przed południem przedstawiciele władz złożą kwiaty pod tablicą studentów poległych w Czerwcu '56 i pod tablicami pamiątkowymi przy ZNTK i przy dawnej zajezdni MPK. Uczestnicy uroczystości przejdą następnie z ul. Gajowej na ul. Dąbrowskiego na skwer im. Trzech Tramwajarek, a potem na ul. Kochanowskiego pod Pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim. Kwiaty będą złożone również pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, zaś po południu odbędzie się uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski - Poznań S.A.

Wieczorne, główne obchody pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56 z udziałem m.in. kombatantów i władz samorządowych poprzedzi uroczysta msza św. w intencji ofiar Czerwca '56 w kościele dominikanów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek autobusu. Wielu rannych jest w stanie krytycznym

/ twitter.com/fox13

  

Co najmniej cztery osoby zginęły, a 15 odniosło poważne obrażenia w wypadku autobusu turystycznego w stanie Utah, na środkowym zachodzie USA - poinformowały lokalne władze.

Autokar, w którym znajdowało się 30 osób, rozbił się w pobliżu Parku Narodowego Bryce Canyon na południu Utah. Okoliczności i przyczyna wypadku nie są jeszcze znane.

Jak podała policja drogowa, autobusem podróżowali "turyści mówiący po chińsku". Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, gdyż wielu rannych jest w stanie krytycznym.

Park Narodowy Bryce Canyon jest znany głównie ze swoich gigantycznych i wielobarwnych formacji skalnych. Każdego roku park odwiedza około 2 milionów turystów.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl