Prezydent wręczył nominacje generalskie

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/@MON_GOV_PL

  

Przed panami generałami zadania bardzo poważne, ale i trafiają one na żołnierzy, na ludzi, z wielkim doświadczeniem - powiedział prezydent Andrzej Duda, po wręczeniu na poligonie w Orzyszu awansów generalskich dla płk. Dariusza Lewandowskiego i gen. bryg Piotra Błazeusza.

Prezydent awansował na stopień gen. dywizji Piotra Błazeusza, który obejmie stanowiska zastępcy szefa sztabu ds. planowania w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE), wręczył też nominację na pierwszy stopień generalski - gen. brygady dowódcy 21. Brygady Strzelców podhalańskich Dariuszowi Lewandowskiemu.

Wizyta prezydenta na poligonie w Orzyszu wiąże się z zakończeniem ćwiczenia Dragon-19 połączonym z certyfikacją 21. Brygady Strzelców Podhalańskich do sił bardzo wysokiej gotowości – VJTF, tzw. szpicy NATO na rok 2020. Podhalańczycy w przyszłym roku będą także stanowić główną część jej sił lądowych.

Prezydent zaznaczył, że wręczenie awansów generalskich na poligonie to nie jest typowa uroczystość. Przypomniał, że szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak często mówi o wyprowadzaniu wojska ze strefy komfortu.

"Ja nie wiem, czy przeniesienie tej uroczystości z Pałacu Prezydenckiego na poligon jest wyprowadzeniem generałów ze strefy komfortu, czy wprowadzeniem generałów do strefy komfortu. Wierzę w to, że jest to wprowadzenie generałów do strefy komfortu, bo chciałbym, żeby także i ta nominacja, w tym miejscu właśnie ze względu na jej lokalizację miała wymiar symboliczny"

- powiedział prezydent.

"To są nominacje do czynnej służby. To wydarzenie wyjątkowe, o charakterze polowym, o charakterze najbardziej czynnej służby, nie tej koszarowej" - powiedział prezydent.

Podkreślił przygotowanie nominowanych do wypełniania nowych zadań. "Przed panami generałami zadania bardzo poważne, ale i trafiają one na żołnierzy, na ludzi z wielkim doświadczeniem" - podkreślił. Duda zaznaczył, że funkcje, które oni obejmują związane są bezpośrednio z bezpieczeństwem Sojuszu Północnoatlantyckiego, jego wschodniej flanki i w związku z tym z bezpieczeństwem Polski.

"Jak każda nominacja generalska, tak i te są również nie tylko osobistym świętem panów generałów i ich najbliższych, współpracowników, żołnierzy, ale to jest święto całego polskiego wojska"

- powiedział prezydent.

"Wiele zadań przed nami, bardzo różnych, od tych polowych (...) poprzez te planistyczne, które trzeba realizować, ale także i modernizacyjne, których tak dużo jeszcze mamy do zrealizowania. Wierzę w to, że wszystkie te procesy na różnych polach, gdzie musimy działać i pracować, będą zrealizowane z pożytkiem dla Rzeczpospolitej"

- powiedział prezydent.

Towarzyszący prezydentowi podczas wizyty w Orzyszu szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że 20 lat po przystąpieniu do NATO 21. Brygada Strzelców Podhalańskich otrzymała certyfikację, a w przyszłym roku weźmie odpowiedzialność za tzw. szpicę NATO.

"To wszystko świadczy o rosnącej pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w Sojuszu Północnoatlantyckim, to wszytko świadczy o tym, że stopniowo odchodzimy od tych wszystkich praktyk, które powodowały, że Polska była przedmiotem, tylko przedmiotem, jeśli chodzi o politykę zagraniczną, jeśli chodzi o kwestie obronności, a staje się podmiotem, ważnym państwem na mapie światowego bezpieczeństwa"

- mówił Błaszczak.

"Dzisiejszy dzień jest dniem symbolicznym, dzięki zmianom, które mają miejsce w Polsce Wojsko Polskie staje się liczniejsze, ma nowoczesny sprzęt" - dodał.

Szef MON mówił również o świetnych relacjach między Polską i Stanami Zjednoczonymi i przypomniał niedawną wizytę prezydenta Dudy w Białym Domu. Błaszczak dodał, że silna pozycja Polski w NATO przekłada się na nasze bezpieczeństwo. "Jestem spokojny, że Polska jest bezpieczna" - powiedział na zakończenie minister obrony.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Wlk. Brytania złożyła skargę na Iran

zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Blondinrikard Fröberg/CC BY-SA 2.0

  

Wielka Brytania złożyła w niedzielę skargę do ONZ w związku z piątkowym przejęciem w cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca przez Iran. W oficjalnym liście do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Londyn zaprzeczył wersji incydentu przedstawianej przez Teheran.

"Nie dążymy do konfrontacji z Iranem - napisał w liście zastępca brytyjskiego ambasadora przy ONZ Jonathan Allen. - Ale nieakceptowalne jest (...) grożenie jednostce, która prowadzi legalną działalność w uznawanych międzynarodowo korytarzach".

Zdaniem strony irańskiej w piątek doszło do kolizji między brytyjskim tankowcem Stena Impero a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował. Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła jednostkę ze względu na "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Jednak według właściciela tankowca statek "ściśle przestrzegał zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

W liście Allen podkreślił, że Iran "twierdzi", iż statek wpłynął do cieśniny Ormuz torem wodnym dla jednostek opuszczających zatokę i nie odpowiadał na ostrzeżenia Teheranu, a także miał wyłączony system automatycznej identyfikacji. "To nieprawda" - zastrzegł Brytyjczyk.

W kontekście informacji o kolizji z łodzią rybacką Allen napisał, że "nie ma na to żadnego dowodu, a nawet jeśli do tego doszło, przebywanie Steny Impero na wodach terytorialnych Omanu oznaczało, że Iran nie miał prawa jej przechwycić" - dodał brytyjski dyplomata. Wzywał również do uwolnienia jednostki.

Zarówno tankowiec, jak i jego 23-osobowa załoga przebywają w irańskim porcie w Bandar Abbas. Władze Iranu zapowiadały, że załoga ma pozostać na statku do zakończenia śledztwa.

Po sobotnim posiedzeniu brytyjskiego rządowego sztabu kryzysowego COBRA szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zapowiedział, że w poniedziałek w parlamencie w Londynie zostanie wydane oświadczenie o kolejnych krokach, jakie podejmie Zjednoczone Królestwo w tej sprawie.

Przejęcie Steny Impero jest prawdopodobnie odwetem władz w Teheranie za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu 4 lipca irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię. W piątek rano sąd w Gibraltarze podjął decyzję o przedłużeniu tymczasowego zatrzymania irańskiej jednostki na kolejne 30 dni. Zdaniem Teheranu zatrzymanie statku było bezprawne.

O uwolnienie Steny Impero poza Wielką Brytanią apelowała m.in. Unia Europejska, Francja i Niemcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl