Marszałek Karczewski w "#Jedziemy". "Państwo polskie chce zadbać o Westerplatte"

Stanisław Karczewski / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Państwo polskie chce zadbać o Westerplatte, chcemy, żeby odwiedzało je jak najwięcej osób – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) w programie "Jedziemy" Michała Rachonia. Według niego miejsce to jest obecnie zaniedbane.

We wtorek Warszawie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ma się spotkać z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem w sprawie przyszłości Westerplatte.

Karczewski mówił w TVP Info, że często odwiedza Westerplatte, także w towarzystwie swoich odpowiedników, przewodniczących Senatów innych państw.

Patrzę na to miejsce, wzruszam się. W tym miejscu wybuchła II wojna światowa, rozpoczęła się tragedia ubiegłego wieku 

– dodał. Ale, jak zaznaczył, "to miejsce jest bardzo zaniedbane, bardzo słabo przygotowane, eksponowane".

To miejsce musi być miejscem szczególnym, o które będziemy dbali. Państwo polskie chce o to dbać 

– powiedział Karczewski. Zapewnił, że "państwo stworzy środki na to". "Chcemy, żeby jak najwięcej nie tylko polskich turystów odwiedzało to miejsce" – dodał marszałek.

Zapewnił, że przejęcie Westerplatte w zarząd władz centralnych odbędzie się „na pewno legalnie”, tak jak w przypadku placu Piłsudskiego w Warszawie. "Tutaj nie ma mowy o złamaniu prawa, jest ustawa, która działa, która funkcjonuje" – powiedział Karczewski. Jak dodał, jeśli chodzi o Westerplatte, ustawa „jeśli zostanie uchwalona, będzie działać".

Jestem wielkim zwolennikiem, dialogu, rozmowy. Być może pan minister Jarosław Sellin przekona panią prezydent 

– dodał marszałek Senatu.

W ubiegły wtorek sejmowa komisja infrastruktury przyjęła zaproponowany przez PiS projekt specustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". Według autorów projektowana ustawa ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Projekt budzi sprzeciw m.in. władz Gdańska oraz polityków opozycji, których zdaniem PiS chce przejąć teren i organizować tam swoje własne obchody.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowy premier Bośni i Hercegowiny

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Parlament Bośni i Hercegowiny ponad rok po wyborach wybrał premiera dzięki kompromisowi ogłoszonemu w zeszłym miesiącu przez przywódców trzech wspólnot narodowościowych kraju. Szefem rządu został serbski ekonomista, 58-letni Zoran Tegeltija.

Były minister finansów Republiki Serbskiej, która wraz z federacją bośniacko-chorwacką tworzy Bośnię i Hercegowinę, uzyskał w głosowaniu poparcie 28 deputowanych Izby Reprezentantów, 42-osobowego centralnego parlamentu BiH.

Wybory w Bośni i Hercegowinie odbyły się w październiku 2018 roku, ale kandydatura Tegeltii została zaproponowana przez trzyosobowe Prezydium BiH, pełniące rolę kolegialnego szefa państwa, dopiero w listopadzie 2019 roku, ponieważ jego członkowie, reprezentujący trzy narodowości - Serbów, Chorwatów i Bośniaków, nie mogli dojść do porozumienia co do formy współpracy z NATO.

Oczekuje się, że centralny rząd Bośni i Hercegowiny zostanie powołany do końca bieżącego roku.

- Musimy pracować z poświęceniem, aby nadrobić stracony czas, uchwalić przyszłoroczny budżet, reaktywować zamrożone inwestycje i doprowadzić do wzrostu gospodarki

- oświadczył Tegeltija, członek rządzącego w Republice Serbskiej Związku Niezależnych Socjaldemokratów (SNSD).

Kandydaturę Tegeltii na prezydenta wysunął lider SNDS, Milorad Dodik, który jest serbskim członkiem Prezydium BiH.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl