Bardzo ważne dla Europy, jako kontynentu, jest to, by znowu stała się liderem w obszarze zaawansowanych technologii i przemysłu. Badania i innowacje są kluczowymi priorytetami dla mojego rządu.
- powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Europejskie Forum Nauki, Badań i Innowacji zostało zorganizowane przez władze Saksonii i Stowarzyszenie Helmholtz we współpracy z Europejską Radą ds. Badań Naukowych (ERC).

W wystąpieniu Morawiecki zwracał uwagę, że Niemcy to dla Polski jeden z najważniejszych partnerów zarówno politycznych, jak i ekonomicznych.

Blisko współpracujemy w ramach NATO, jak i Unii Europejskiej.
- wskazał premier.

Jak dodał, oba kraje są zjednoczone wieloma społecznymi i kulturowymi więzami, które są szczególnie mocne w rejonach przygranicznych.

Podkreślał, że bilateralny polsko-niemiecki dialog ma specjalny kontekst w związku z ważnymi historycznymi rocznicami. Wskazał tu na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego, 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 30. rocznicę demokratycznych zmian we Wschodniej i Środkowej Europie.

Szef rządu zwrócił też uwagę, że podczas niedawnych wyborów do PE duża grupa wyborców europejskich „wyraziła swoje zniechęcenie przyszłym kierunkiem UE”.

Takie głosy pojawiły się zarówno po lewej, jak i prawej stronie spektrum politycznego, zatem mamy silny mandat demokratyczny do tego, żeby mówić o przyszłości Europy.
- oświadczył premier Morawiecki.