Skąd się wziął mityczny bilion?

  

W niektórych mediach podniesiono larum. Oto przejęci sytuacją finansów publicznych w Polsce dziennikarze i eksperci alarmują: dług publiczny przekroczył bilion złotych, PiS wpędza nasz kraj w długi.

To jednak kolejny przejaw egzaltacji bez racjonalnego uzasadnienia, szczególnie w kontekście tego, co działo się z polskimi finansami publicznymi w latach sprawowania władzy przez koalicję PO-PSL. Otóż ówczesny rząd przejął państwo zadłużone na 527 mld zł. A zostawił z długiem wynoszącym 878 miliardów. Pamiętajmy jednak, że w tym czasie umorzono zobowiązania publiczne zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych wynoszące bagatela 150 miliardów. Gdyby zatem nie zagrywka z OFE, dług publiczny już dawno przekroczyłby tak trapiący niektórych komentatorów bilion. Kontynuując nasze kalkulacje z założeniem, że anihilacja obligacji skarbowych zgromadzonych  w OFE nie miała miejsca, koalicja PO-PSL zwiększył w latach 2008- 2015 zadłużenie państwa niemal dwukrotnie, a średnie roczne tempo przyrostu długu publicznego wynosiło bez mała 9 procent. Tylko i wyłącznie dzięki poduszce jaką stanowiły przejęte aktywa, w oficjalnych statystykach te wskaźniki wyglądają trochę lepiej. Niemniej tempo przyrostu długo w latach rządów poprzedniej ekipy było zastraszające. Pamiętajmy, że w tym czasie z budżetu ukradziono około 400 miliardów złotych poprzez wyłudzenia zwrotów podatku VAT. Ten zorganizowany system ograbiania państwa o mały włos nie doprowadził państwa do ruiny. Obecnie pracująca sejmowa komisja badająca tę gigantyczną aferę odkrywa przed opinią publiczną skalę tego wielkiego oszustwa oraz przerażającą postawę ówczesnej władzy wobec masowego okradania Polaków. Pod rządami poprzedniej ekipy nie było także mowy o programach społecznych takich jak Rodzina 500 Plus. Podniesiono natomiast wiek emerytalny i podatek VAT. Te działania nie były jednak wystarczające aby zrekompensować gigantyczny wycieku środków z nieszczelnego jak sito systemu podatkowego. Dla porównania obecny rząd zwiększył przez trzy lata nominalny dług publiczny o niewiele ponad 10 proc., jego relatywna wysokość w relacji do PKB wyraźnie jednak spadła, odkąd Zjednoczona Prawica przejęła stery państwa. '

Obecnie wynosi on 48,9 proc. (wynik za 2018 r.). Przed przejęciem środków z OFE w 2013 r. było to ponad 55 proc.! Wybaczcie Państwo liczne dane zaprezentowane w tekście, jeśli jednak jesteśmy w temacie gospodarki warto mieć je na uwadze. Porównując ze sobą liczby, możemy lepiej ocenić sytuację, a chyba o to powinno chodzić, także zatroskanym o finanse publiczne komentatorom. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl