Spektakle o Irenie Sendlerowej w Izraelu

Irena Sendlerowa / / By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl - own work, http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Kmarius, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=888023

  

Już 23 i 24 czerwca na deskach ZOA House w Tel Awiwie oraz 25 czerwca w Pavilion w Jerozolimie zagości polski spektakl „Irena Sendlerowa - Sprawiedliwa wśród Narodów Świata” zrealizowany dzięki współpracy Fundacji Hatikva i Polskiej Fundacji Narodowej pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Spektaklom towarzyszyć będzie wystawa o Żegocie, a obejrzy je ok. 2000 widzów.

Spektakl, będący widowiskiem tanecznym, w innowacyjny, wyjątkowy i fascynujący sposób opowiada historię niezwykłej, niezłomnej Ireny Sendlerowej. Widowisko stanowi hołd dla bohaterki, żołnierza AK, działaczki Żegoty, która wraz z innymi Polakami zrzeszonymi w Żegocie uratowała przed śmiercią w czasie II wojny światowej ok. 2500 dzieci żydowskich wywiezionych z getta w Warszawie. Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, najwyższym odznaczeniem cywilnym nadawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie.

Za pomocą tańca, wykonywanego przez dzieci i młodzież polską z grupy tanecznej „Kontra” w choreografii Tomasza Balcerka, przedstawiona zostanie widzom postać Ireny Sendlerowej  i jej życie, szczególnie ta jego część, która przypada na okres II wojny światowej. Elementami wpływającymi na siłę przekazu są świeżość i młodość bijąca od polskich tancerzy, które wzmacnia elektryzująca muzyka i dynamiczna choreografia. 

Naszym obowiązkiem jest wsparcie projektów, które pokazują odwagę Polaków jak w przypadku Ireny Sendlerowej, która bezinteresownie ryzykowała życiem, by uratować 2500 dzieci, których przeznaczeniem miały być obozy koncentracyjne. 

Nie ma lepszego sposobu, niż bezpośrednie dotarcie do współcześnie żyjących mieszkańców Izraela, niż w samym Izraelu. Naszym zadaniem jest dbanie o pamięć, ciągłe przypominanie i ukazanie faktów historycznych dotyczących Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. 

Ponadto chcemy mówić i przypominać o odwadze i ogromnym ryzyku, na jakie Polacy narażali nie tylko siebie, ale i całe swoje rodziny. Chcemy zakorzenić w świadomości obywateli Izraela fakt, że nie tylko Irena Sendlerowa ratowała Żydów, ale także robiło to bardzo wielu innych Polaków - dlatego spektaklom towarzyszy wystawa o Żegocie. Przypominamy także, że wśród wszystkich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata najwięcej jest właśnie Polaków.

„Bezpośrednie dotarcie do obywateli Izraela, przypominanie i ukazanie faktów historycznych dotyczących Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej jest bardzo istotnym działaniem PFN. Chcemy by pamiętano o odwadze i ogromnym ryzyku, na jakie Polacy narażali nie tylko siebie, ale i całe swoje rodziny ratując Żydów. By oprócz istotnej roli jaką odegrała Irena Sendlerowa w walce o ich życie pamiętano także o innych Polakach - dlatego spektaklom towarzyszy wystawa o Żegocie. Przypominamy także, że wśród wszystkich Sprawiedliwych najwięcej jest właśnie Polaków”

– mówi Robert Lubański, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Polska Fundacja Narodowa włączając się w projekt pragnie dotrzeć do odbiorców w Izraelu celem poszerzenia świadomości i wiedzy, szczególnie młodego pokolenia Izraelczyków oraz wzbudzić w nich  zainteresowanie takimi postaciami jak Irena Sendlerowa. 

23 czerwca na premierze spektaklu w Tel Avivie w Teatrze ZOA, gościem honorowym będzie pani Elżbieta Ficowska, jedna z  uratowanych przez Irenę Sendlerową. 

Relacje z wydarzeń w Izraelu ukażą się na m.in. kanałach społecznościowych Polskiej Fundacji Narodowej.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mat.pras, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Kolejny występek „znanego” wójta i znów pod wpływem alkoholu. Tym razem zaatakował policjantów!

/ Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

  

Znów głośno jest o wójcie Żelazkowa Sylwiuszu J. Samorządowiec znany z niechlubnych występków, tym razem został zatrzymany przez policję podczas I Kaliskiego Marszu Równości, ponieważ "szarpał się z funkcjonariuszami". - Stwierdzano u niego prawie 2 promile alkoholu w organizmie - poinformowała rzecznik prasowa kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

Do zdarzenia doszło dzisiaj na Głównym Rynku w Kaliszu podczas I Kaliskiego Marszu Równości. Do operatora kamery jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych zaczął wykrzykiwać i wymachiwać rękami mężczyzna.

- Zaczął utrudniać mi wykonywanie zdjęć. Krzyczał, jakim prawem go nagrywam

- relacjonował operator.

Po chwili na miejsce zdarzenia przyszli policjanci, którzy próbowali rozmawiać z mężczyzną, ale ten "zaczął się szarpać z funkcjonariuszami" - powiedziała rzecznik prasowy kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

Wyjaśniła, że 60-letniego mężczyznę zatrzymano w związku z naruszeniem nietykalności funkcjonariuszy, za co grozi do 3 lat więzienia.

Zatrzymanym jest wójt wielkopolskiej gminy Żelazków Sylwiusz J., u którego badanie alkomatem wykazało 2 promile alkoholu organizmie. Mężczyznę zatrzymano do wytrzeźwienia na policyjnej izbie, dlatego - jak wyjaśniła Anna Jaworska-Wojnicz - czynności z jego udziałem będą wykonywane jutro.

Wójt Żelazkowa wcześniej został oskarżony o znęcanie się nad rodziną i znieważenie funkcjonariuszy publicznych, za co grozi mu do 5 lat więzienia.

Sąd Rejonowy w Kaliszu nie wyznaczył pierwszego terminu rozprawy "ze względu na przebywającego na zwolnieniu lekarskim sędziego referenta" - informowała sędzia Anna Krysicka.

Sylwiusz J. od sierpnia 2017 roku ma założoną tzw. niebieską kartę.

[polecam:https://niezalezna.pl/255602-wojt-znecal-sie-nad-rodzina]

W październiku 2017 roku wójt Żelazkowa został skazany za udzielenie ślubu, bo był pod wpływem alkoholu.

Sąd Rejonowy w Kaliszu uznał wówczas, że Sylwiusz J. nie dopełnił obowiązków służbowych, działał na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego i wymierzył mu 5 tys. zł grzywny.

W lipcu tego roku wójt "zabłysnął" po raz kolejny. Podczas rodzinnego festynu na terenie Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej wójt "wystąpił" na scenie. Potem okazało się, że awanturnik był pod wpływem alkoholu. Został przewieziony do kaliskiej komendy do wytrzeźwienia.

[polecam:https://niezalezna.pl/279512-festyn-rodzinny-z-wyjatkowym-wystepem-wojta-zobacz-w-jakim-stanie-wyszedl-na-scene-wideo]

W wyborach samorządowych w 2018 roku Sylwiusz J. uzyskał 2651 głosów, co stanowiło 58,06 procent. Na wójta został wybrany więc już w pierwszej turze.

Dziś w Kaliszu odbył się I Marsz Równości. "Rota dziełem lesbijki"; "Konopnicka jest z nami"; "Maria Dąbrowska też jest z nami, dniami i nocami" - m.in. takie hasła towarzyszyły uczestnikom manifestacji.

Nad bezpieczeństwem podczas marszu czuwało kilkuset policjantów z Kalisza i Poznania, którzy - jak powiedział PAP rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Andrzej Borowiak - dbali, "żeby nie doszło do żadnych incydentów i przypadków, w których musielibyśmy bardzo zdecydowanie reagować". Borowiak dodał, że w marszu wzięło udział ok. 400 osób.

Na trasie przemarszu protestowali członkowie i sympatycy Młodzieży Wszechpolskiej, ubrani w białe kombinezony. "To jest nasza ogólnopolska akcja czyszczenia ulic z zarazy zwanej LGBT" - powiedział jeden z uczestników protestu.

Za marszem podążał też samochód z fundacji "Prawo do życia" z banerem "Stop pedofilii". Przez megafon podawano informacje dotyczące m.in. ilości przeprowadzanych w Polsce aborcji.

Z kolei na Złotym Rogu na uczestników marszu czekali przeciwnicy, którzy krzyczeli: "Zakaz pedałowania".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl