Spektakl, będący widowiskiem tanecznym, w innowacyjny, wyjątkowy i fascynujący sposób opowiada historię niezwykłej, niezłomnej Ireny Sendlerowej. Widowisko stanowi hołd dla bohaterki, żołnierza AK, działaczki Żegoty, która wraz z innymi Polakami zrzeszonymi w Żegocie uratowała przed śmiercią w czasie II wojny światowej ok. 2500 dzieci żydowskich wywiezionych z getta w Warszawie. Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, najwyższym odznaczeniem cywilnym nadawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie.

Za pomocą tańca, wykonywanego przez dzieci i młodzież polską z grupy tanecznej „Kontra” w choreografii Tomasza Balcerka, przedstawiona zostanie widzom postać Ireny Sendlerowej  i jej życie, szczególnie ta jego część, która przypada na okres II wojny światowej. Elementami wpływającymi na siłę przekazu są świeżość i młodość bijąca od polskich tancerzy, które wzmacnia elektryzująca muzyka i dynamiczna choreografia. 

Naszym obowiązkiem jest wsparcie projektów, które pokazują odwagę Polaków jak w przypadku Ireny Sendlerowej, która bezinteresownie ryzykowała życiem, by uratować 2500 dzieci, których przeznaczeniem miały być obozy koncentracyjne. 

Nie ma lepszego sposobu, niż bezpośrednie dotarcie do współcześnie żyjących mieszkańców Izraela, niż w samym Izraelu. Naszym zadaniem jest dbanie o pamięć, ciągłe przypominanie i ukazanie faktów historycznych dotyczących Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. 

Ponadto chcemy mówić i przypominać o odwadze i ogromnym ryzyku, na jakie Polacy narażali nie tylko siebie, ale i całe swoje rodziny. Chcemy zakorzenić w świadomości obywateli Izraela fakt, że nie tylko Irena Sendlerowa ratowała Żydów, ale także robiło to bardzo wielu innych Polaków - dlatego spektaklom towarzyszy wystawa o Żegocie. Przypominamy także, że wśród wszystkich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata najwięcej jest właśnie Polaków.

„Bezpośrednie dotarcie do obywateli Izraela, przypominanie i ukazanie faktów historycznych dotyczących Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej jest bardzo istotnym działaniem PFN. Chcemy by pamiętano o odwadze i ogromnym ryzyku, na jakie Polacy narażali nie tylko siebie, ale i całe swoje rodziny ratując Żydów. By oprócz istotnej roli jaką odegrała Irena Sendlerowa w walce o ich życie pamiętano także o innych Polakach - dlatego spektaklom towarzyszy wystawa o Żegocie. Przypominamy także, że wśród wszystkich Sprawiedliwych najwięcej jest właśnie Polaków”

– mówi Robert Lubański, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Polska Fundacja Narodowa włączając się w projekt pragnie dotrzeć do odbiorców w Izraelu celem poszerzenia świadomości i wiedzy, szczególnie młodego pokolenia Izraelczyków oraz wzbudzić w nich  zainteresowanie takimi postaciami jak Irena Sendlerowa. 

23 czerwca na premierze spektaklu w Tel Avivie w Teatrze ZOA, gościem honorowym będzie pani Elżbieta Ficowska, jedna z  uratowanych przez Irenę Sendlerową. 

Relacje z wydarzeń w Izraelu ukażą się na m.in. kanałach społecznościowych Polskiej Fundacji Narodowej.