Spektakle o Irenie Sendlerowej w Izraelu

Irena Sendlerowa / / By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl - own work, http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Kmarius, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=888023

  

Już 23 i 24 czerwca na deskach ZOA House w Tel Awiwie oraz 25 czerwca w Pavilion w Jerozolimie zagości polski spektakl „Irena Sendlerowa - Sprawiedliwa wśród Narodów Świata” zrealizowany dzięki współpracy Fundacji Hatikva i Polskiej Fundacji Narodowej pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Spektaklom towarzyszyć będzie wystawa o Żegocie, a obejrzy je ok. 2000 widzów.

Spektakl, będący widowiskiem tanecznym, w innowacyjny, wyjątkowy i fascynujący sposób opowiada historię niezwykłej, niezłomnej Ireny Sendlerowej. Widowisko stanowi hołd dla bohaterki, żołnierza AK, działaczki Żegoty, która wraz z innymi Polakami zrzeszonymi w Żegocie uratowała przed śmiercią w czasie II wojny światowej ok. 2500 dzieci żydowskich wywiezionych z getta w Warszawie. Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, najwyższym odznaczeniem cywilnym nadawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie.

Za pomocą tańca, wykonywanego przez dzieci i młodzież polską z grupy tanecznej „Kontra” w choreografii Tomasza Balcerka, przedstawiona zostanie widzom postać Ireny Sendlerowej  i jej życie, szczególnie ta jego część, która przypada na okres II wojny światowej. Elementami wpływającymi na siłę przekazu są świeżość i młodość bijąca od polskich tancerzy, które wzmacnia elektryzująca muzyka i dynamiczna choreografia. 

Naszym obowiązkiem jest wsparcie projektów, które pokazują odwagę Polaków jak w przypadku Ireny Sendlerowej, która bezinteresownie ryzykowała życiem, by uratować 2500 dzieci, których przeznaczeniem miały być obozy koncentracyjne. 

Nie ma lepszego sposobu, niż bezpośrednie dotarcie do współcześnie żyjących mieszkańców Izraela, niż w samym Izraelu. Naszym zadaniem jest dbanie o pamięć, ciągłe przypominanie i ukazanie faktów historycznych dotyczących Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. 

Ponadto chcemy mówić i przypominać o odwadze i ogromnym ryzyku, na jakie Polacy narażali nie tylko siebie, ale i całe swoje rodziny. Chcemy zakorzenić w świadomości obywateli Izraela fakt, że nie tylko Irena Sendlerowa ratowała Żydów, ale także robiło to bardzo wielu innych Polaków - dlatego spektaklom towarzyszy wystawa o Żegocie. Przypominamy także, że wśród wszystkich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata najwięcej jest właśnie Polaków.

„Bezpośrednie dotarcie do obywateli Izraela, przypominanie i ukazanie faktów historycznych dotyczących Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej jest bardzo istotnym działaniem PFN. Chcemy by pamiętano o odwadze i ogromnym ryzyku, na jakie Polacy narażali nie tylko siebie, ale i całe swoje rodziny ratując Żydów. By oprócz istotnej roli jaką odegrała Irena Sendlerowa w walce o ich życie pamiętano także o innych Polakach - dlatego spektaklom towarzyszy wystawa o Żegocie. Przypominamy także, że wśród wszystkich Sprawiedliwych najwięcej jest właśnie Polaków”

– mówi Robert Lubański, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Polska Fundacja Narodowa włączając się w projekt pragnie dotrzeć do odbiorców w Izraelu celem poszerzenia świadomości i wiedzy, szczególnie młodego pokolenia Izraelczyków oraz wzbudzić w nich  zainteresowanie takimi postaciami jak Irena Sendlerowa. 

23 czerwca na premierze spektaklu w Tel Avivie w Teatrze ZOA, gościem honorowym będzie pani Elżbieta Ficowska, jedna z  uratowanych przez Irenę Sendlerową. 

Relacje z wydarzeń w Izraelu ukażą się na m.in. kanałach społecznościowych Polskiej Fundacji Narodowej.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mat.pras, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Koniec z marszami środowisk LGBT? „Warto się zastanowić. Budzą ogromny opór”

zdjęcie ilustracyjne / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Skończą się pochody LGBT, skończą się burdy? - Marsze równości budzą ogromny opór. W związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane – stwierdził minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski odnosząc się do incydentów podczas białostockiego Marszu Równości.

Pierwszy Marsz Równości przeszedł w sobotę po południu ulicami Białegostoku pod hasłem „Białystok domem dla wszystkich”. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa.

- Tego typu marsze, wywoływane przez środowiska próbujące forsować niestandardowe zachowania seksualne, budzą ogromny opór (...) na Podlasiu, ale także w innych częściach Polski

- powiedział TVN24 Piontkowski.

- W związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane. To powoduje zamieszki, może powodować zagrożenie zdrowia wielu przygodnych obywateli i trzeba się poważnie zastanowić, w jaki sposób rozwiązać ten problem

- dodał.[polecam:https://niezalezna.pl/280834-tusk-sie-nudzi-pakujac-pudla-w-brukseli-probuje-znowu-jatrzyc-i-robi-to-dosc-nieudolnie]

W niedzielę rano wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński informował na Twitterze, że w związku z wydarzeniami w Białymstoku zatrzymano 25 chuliganów, którym przedstawiono zarzuty. Jak doprecyzował rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa, zatrzymano 21 sprawców wykroczeń, z czego 19 ukarano mandatami, a przeciw dwóm osobom skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Dodał, że kolejnych czterech zatrzymanych to sprawcy przestępstw.

Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku od początku wzbudzał emocje. Na dzień marszu zgłoszono w białostockim magistracie ponad 70 zgromadzeń, ostatecznie odbyło się kilka. Marsz ruszył z placu NZS, gdzie kilkanaście godzin przed marszem rozpoczęło się czuwanie przy sąsiadującym z placem pomnikiem Bohaterów Ziemi Białostockiej, do tego zgromadzenia dołączyli też licznie kibice, którzy chwilę przed marszem mieli swoją manifestację przy tym placu. Jeszcze przed marszem dochodziło do słownych utarczek między uczestnikami a kontrmanifestantami.

W niedzielę po południu funkcjonariusze podlaskiej policji zaczęli publikować wizerunki osób, które są podejrzane. [polecam:https://niezalezna.pl/280839-policja-szuka-uczestnikow-zajsc-ujawnia-wizerunki]

Do sobotnich wydarzeń odniosła się szefowa MSWiA Elżbieta Witek, która na Twitterze napisała, że nie było przyzwolenia na chuligańskie zachowania, a każda osoba dopuszczająca się łamania prawa musi liczyć się z konsekwencjami.[polecam:https://niezalezna.pl/280800-nie-cichna-echa-wydarzen-w-bialymstoku-szefowa-mswia-zabrala-stanowczy-glos-w-tej-sprawie]

W niedzielę rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w przesłanej informacji napisał, iż przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Zaś Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wyraził nadzieję w mediach społecznościowych, że policja przy wsparciu MSWiA szybko zidentyfikuje sprawców ataku.[polecam:https://niezalezna.pl/280833-jest-reakcja-episkopatu-po-wydarzeniach-w-bialymstoku-przemoc-i-pogarda-nie-moga-byc-usprawiedliwiane]

Z kolei w niedzielę ulicami Białegostoku przeszedł Marsz w Obronie Rodziny, w którym udział wzięło wiele osób broniących fundamentalnych zasad. Odbył się w spokoju.[polecam:https://niezalezna.pl/280823-marsz-w-obronie-rodziny-przeszedl-ulicami-bialegostoku-spokoj-radosc-wartosci-zdjecia]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl