Minister Zdrowia wręczył wyjątkowe medale

minister zdrowia Łukasz Szumowski / youtube.com/printscreen

  

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości to wyraz wdzięczności i symbol podziękowania za wkład osób odznaczonych w tworzenie Polski, począwszy od pracy na polu naukowym, zawodowym, klinicznym i społecznym – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas uroczystości wręczenia medali.

Minister wskazał, że odznaczeni zostali ludzie kultury, sportu, ale również osoby, które mają istotny wkład w służbę zdrowia.

"Wiemy, że praca na rzecz chorego, cierpiącego pacjenta jest niezwykle ważna i ceniona przez osoby cierpiące i ich rodziny"

– podkreślił minister.

Szumowski zaznaczył, że osoby odznaczone podczas uroczystości w Ministerstwie Zdrowia "mają ogromny wpływ na życie Polaków czy to bezpośrednio w pracy klinicznej, czy poprzez kierowanie instytucjami, czy dużymi jednostkami". "Wiemy, że w służbie zdrowia rzeczy, które robimy dzisiaj, będą miały efekt często za kilka lat, dlatego ta praca rozciągnięta jest na wiele, wiele lat" – mówił.

"W służbie zdrowia nie robi się rewolucji, robi się ewolucyjne zmiany na rzecz pacjenta" – przekonywał Łukasz Szumowski.

"Ci, dzisiaj odznaczeni, każdy z nich, wniósł istotny wkład w pracę na rzecz sektora ochrony zdrowia, reprezentują cały ogół ludzi dobrej woli, którzy pracują dla pacjenta, dla nas wszystkich, żebyśmy żyli zdrowiej i żeby społeczeństwo było zdrowsze"

– podkreślił.

"Za to chciałbym dzisiaj podziękować, także w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, przyznając te okolicznościowe medale" – dodał minister zdrowia.

Odznaczonych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości zostało 17 osób. Wśród nich znaleźli się dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. A. Grucy w Otwocku dr n. med. Mieczysław Błaszczyk; kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum prof. dr hab. n. med. Danuta Czarnecka; dyrektor Centrum Onkologii w Krakowie dr med. Konrad Dziobek; kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos; dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak; dyrektor Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki; Jerzy Jaskuła z Zakładu Dydaktyki Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum; rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński; kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej w Szpitalu Bielańskim dr hab. n. med. Grzegorz Madycki; prof. dr hab. n. med. Wojciech Noszczyk związany z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum prof. dr hab. n. med Agnieszka Słowik; były kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka prof. dr hab. n. med. Tadeusz Szreter; były rektor stołecznej Akademii Medycznej prof. dr hab. n. med. Tadeusz Tołłoczko; wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski; były minister zdrowia prof. dr hab. n. med. Marian Zembala oraz kierownik Poradni Centrum Attis Alicja Żuk.

Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju Piotr Czauderna, który również otrzymał odznaczenie, podkreślił podczas uroczystości, że ten medal to "wielkie uhonorowanie i uznanie dla działań, które próbowaliśmy podejmować i cały czas podejmujemy dla dobra polskiej ochrony zdrowia i dla dobra Polski".

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości stanowi formę wyróżnienia osób związanych z odzyskaniem i umacnianiem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym obywatelom polskim w okresie trwania obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości w latach 2018-2021.

Medal ten nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowionego w 1928 r. na pamiątkę dziesięciolecia odrodzenia państwa polskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Belfast zmienia przepisy ws. aborcji. Niedługo zostaną dopuszczone też homomałżeństwa

/ pixabay.com/CC0/lillen

  

O północy w nocy z poniedziałku na wtorek w Irlandii Północnej weszły w życie przepisy liberalizujące aborcję, a niedługo zostaną dopuszczone małżeństwa jednopłciowe. Zmiany są skutkiem potężnego kryzysu politycznego w tej brytyjskiej prowincji.

Od stycznia 2017 r., gdy upadł koalicyjny rząd Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) i republikańskiej Sinn Fein (zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym rząd muszą wspólnie tworzyć największa partia unionistyczna i największa partia republikańska - PAP), Irlandia Północna nie ma własnych autonomicznych władz, lecz jest zarządzana bezpośrednio z Londynu.

W lipcu br. brytyjska Izba Gmin przyjęła ustawę o rządzie północnoirlandzkim, wraz ze zgłoszoną przez posłów Partii Pracy poprawką przewidującą, że jeśli do północy 21 października ten rząd nie powstanie, wejdą w życie przepisy liberalizująca aborcję i legalizujące małżeństwa jednopłciowe, mimo że obie kwestie są w wyłącznej kompetencji władz prowincji.

W obu kwestiach Irlandia Północna miała odrębne regulacje od reszty Zjednoczonego Królestwa. Przyjęta w 1967 r. ustawa liberalizująca przepisy aborcyjne w Anglii, Szkocji i Walii nigdy nie została rozciągnięta na Irlandię Północną. W tym regionie była ona dotychczas dopuszczalna tylko w przypadku zagrożenia życia matki lub gdy jej fizyczne bądź psychiczne zdrowie jest poważnie i w nieodwracalny sposób zagrożone. Pozostałe przypadki, w tym gwałt, kazirodztwo i nieodwracalne uszkodzenia płodu, nie były podstawą do dokonania aborcji. Irlandia Północna jest również jedyną częścią składową Zjednoczonego Królestwa niedopuszczającą małżeństw jednopłciowych.

Sprzeciw wobec liberalizacji aborcji i ujednolicenia przepisów z pozostałymi częściami Zjednoczonego Królestwa był przez lata jedną z niewielu spraw, w których zgadzali się protestanci, chcący pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, i katolicy, postulujący zjednoczenie Irlandii. W ostatnim czasie jednak zaczęło się to zmieniać, w dużej mierze na skutek kryzysu Kościoła katolickiego w Irlandii. W ub.r. mieszkańcy tego kraju stosunkiem głosów 2 do 1 opowiedzieli się za znaczną liberalizacją przepisów aborcyjnych.

W związku ze zbliżającym się terminem przewidzianym w ustawie przeciwnicy liberalizacji aborcji złożyli petycję w sprawie wznowienia obrad północnoirlandzkiego parlamentu. Zgromadzenie Parlamentarne faktycznie w poniedziałek zebrało się po raz pierwszy od prawie trzech lat, ale miało to charakter symboliczny, bo w posiedzeniu nie wzięła udział Sinn Fein, zatem nie można było powołać rządu.

W efekcie o północy weszły w życie przepisy dotyczące aborcji, dopuszczające przerywanie ciąży w przypadku gwałtu, kazirodztwa, poważnych uszkodzeń płodu oraz zagrożenia dla fizycznego i psychicznego zdrowia kobiety - już bez wymogu, że to zagrożenie ma być długotrwałe bądź stałe. Natomiast w kwestii małżeństw jednopłciowych rząd brytyjski ma do 13 stycznia 2020 r. przygotować odpowiednie regulacje i - jak się oczekuje - będzie można je zawierać od połowy lutego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl