Uroczystości pogrzebowe byłego szefa UOP i AW

/ Zrzut ekranu z TVP Info

  

Gen. Zbigniew Nowek, działacz opozycji demokratycznej w PRL, były szef Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu oraz były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, został w poniedziałek pochowany cmentarzu w Cielu koło Bydgoszczy. Generał zmarł przed tygodniem, Miał 59 lat.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta pogrzebowa w kościele parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, z którą w przeszłości przez wiele lata zmarły był związany. W trakcie Mszy doradca szefa BBN gen. dyw. w st. spocz. Rajmund Ratajczak przekazał żonie generała Annie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie gen. Nowkowi przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Po Mszy w imieniu rodziny gen. Nowka wystąpił jego przyjaciel, przewodniczący kolegium IPN prof. Wojciech Polak, który przypomniał drogę życiową i dokonania zmarłego.

Prof. Polak, odnosząc się do okresu, kiedy gen. Nowek kierował UOP i AW, stwierdził, że "był to najlepszy szef służb specjalnych w Polsce".

Służby specjalne oczywiście wymagają pewnych specjalnych cech. Trzeba być upartym, zdecydowanym, trzeba znać ludzi i trzeba wiedzieć do kogo można mieć zaufanie, trzeba umieć podejmować szybkie decyzje. Te wszystkie cechy Zbyszek miał, radził sobie z tym wszystkim doskonale, a przy tym był dobrym człowiekiem, wyrozumiałym

- mówił profesor.

Wskazał, że gen. Nowek, gdy był zastępcą szefa BBN, stał się "bliskim współpracownikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w praktyce był jego doradcą".

Był takim doradcą, jakim doradca powinien być - nie od lukrowania, od cukrzenia, on mówił prawdę. Prezydent Kaczyński wiedział, że zawsze dowie się co Zbyszek myśli, on nie mówił tego czego oczekiwał prezydent

 - powiedział prof. Polak.

W kościele gen. Nowka żegnali również była marszałek Senatu Alicja Grześkowiak i przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Bogusław Nizieński.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski i szefowie ABW, AW i SKW.

Gen. Nowek zmarł 17 czerwca w Cielu koło Bydgoszczy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Belfast zmienia przepisy ws. aborcji. Niedługo zostaną dopuszczone też homomałżeństwa

/ pixabay.com/CC0/lillen

  

O północy w nocy z poniedziałku na wtorek w Irlandii Północnej weszły w życie przepisy liberalizujące aborcję, a niedługo zostaną dopuszczone małżeństwa jednopłciowe. Zmiany są skutkiem potężnego kryzysu politycznego w tej brytyjskiej prowincji.

Od stycznia 2017 r., gdy upadł koalicyjny rząd Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) i republikańskiej Sinn Fein (zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym rząd muszą wspólnie tworzyć największa partia unionistyczna i największa partia republikańska - PAP), Irlandia Północna nie ma własnych autonomicznych władz, lecz jest zarządzana bezpośrednio z Londynu.

W lipcu br. brytyjska Izba Gmin przyjęła ustawę o rządzie północnoirlandzkim, wraz ze zgłoszoną przez posłów Partii Pracy poprawką przewidującą, że jeśli do północy 21 października ten rząd nie powstanie, wejdą w życie przepisy liberalizująca aborcję i legalizujące małżeństwa jednopłciowe, mimo że obie kwestie są w wyłącznej kompetencji władz prowincji.

W obu kwestiach Irlandia Północna miała odrębne regulacje od reszty Zjednoczonego Królestwa. Przyjęta w 1967 r. ustawa liberalizująca przepisy aborcyjne w Anglii, Szkocji i Walii nigdy nie została rozciągnięta na Irlandię Północną. W tym regionie była ona dotychczas dopuszczalna tylko w przypadku zagrożenia życia matki lub gdy jej fizyczne bądź psychiczne zdrowie jest poważnie i w nieodwracalny sposób zagrożone. Pozostałe przypadki, w tym gwałt, kazirodztwo i nieodwracalne uszkodzenia płodu, nie były podstawą do dokonania aborcji. Irlandia Północna jest również jedyną częścią składową Zjednoczonego Królestwa niedopuszczającą małżeństw jednopłciowych.

Sprzeciw wobec liberalizacji aborcji i ujednolicenia przepisów z pozostałymi częściami Zjednoczonego Królestwa był przez lata jedną z niewielu spraw, w których zgadzali się protestanci, chcący pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, i katolicy, postulujący zjednoczenie Irlandii. W ostatnim czasie jednak zaczęło się to zmieniać, w dużej mierze na skutek kryzysu Kościoła katolickiego w Irlandii. W ub.r. mieszkańcy tego kraju stosunkiem głosów 2 do 1 opowiedzieli się za znaczną liberalizacją przepisów aborcyjnych.

W związku ze zbliżającym się terminem przewidzianym w ustawie przeciwnicy liberalizacji aborcji złożyli petycję w sprawie wznowienia obrad północnoirlandzkiego parlamentu. Zgromadzenie Parlamentarne faktycznie w poniedziałek zebrało się po raz pierwszy od prawie trzech lat, ale miało to charakter symboliczny, bo w posiedzeniu nie wzięła udział Sinn Fein, zatem nie można było powołać rządu.

W efekcie o północy weszły w życie przepisy dotyczące aborcji, dopuszczające przerywanie ciąży w przypadku gwałtu, kazirodztwa, poważnych uszkodzeń płodu oraz zagrożenia dla fizycznego i psychicznego zdrowia kobiety - już bez wymogu, że to zagrożenie ma być długotrwałe bądź stałe. Natomiast w kwestii małżeństw jednopłciowych rząd brytyjski ma do 13 stycznia 2020 r. przygotować odpowiednie regulacje i - jak się oczekuje - będzie można je zawierać od połowy lutego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl