Minister apeluje ws. wniosków o 500+

/ FLICKR/ DARIUSZ GĄSZCZYK/CC BY 2.0

  

- Zależy nam, żeby rodzice nie zwlekali ze złożeniem wniosku w programie "Rodzina 500 plus" i żeby pieniądze trafiły do rodzin jak najszybciej. Środki na ten cel są – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Minister uczestniczyła w Katowicach w inauguracji akcji informacyjnej w Katowicach i Świerklanach wraz z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem.

Mamy zamiar dotrzeć do mieszkańców wszystkich gmin i miasteczek. Bardzo zależy nam na tym, żeby rodzice nie zwlekali z wypełnieniem wniosku. Wnioski online możemy składać już od 1 lipca, jednocześnie występując o 500 plus możemy online wystąpić również o wyprawkę szkolną, czyli dodatkowe 300 plus kierowane do wszystkich dzieci, a od 1 sierpnia drogą papierową w gminach można te wnioski złożyć

 – powiedziała minister podczas briefingu prasowego.

Zależy nam bardzo, żeby jak największa liczba rodziców złożyła ten wniosek już od 1 lipca, bowiem chcielibyśmy bardzo, żeby pieniądze do rodzin trafiły jak najszybciej. To jest rewolucyjne rozwiązanie. Ja się bardzo cieszę, że przypadł mi w udziale olbrzymi zaszczyt prowadzenia tego programu już w wersji rozszerzonej. On udowadnia, że rząd Zjednoczonej Prawicy jest wiarygodny i przede wszystkim odpowiedzialny

– dodała.

Minister zapewniła, że wniosek został niezwykle uproszczony – ma tylko dwie strony – i wypełnienie go nie zajmuje dużo czasu.

Prośba do samorządów, żeby sprawnie tę akcję przeprowadzić. W imieniu premiera i całego rządu chciałam zapewnić, że środki na ten program rozszerzony są

 – dodała.

W nowej odsłonie programu "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze obejmie również pierwsze dziecko, a nie – jak wcześniej – drugie i kolejne dzieci w rodzinie. Trafi do 4,4 mln rodzin i skorzysta z niego ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce.

Żeby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek, co można zrobić na dwa sposoby – przez internet (od 1 lipca) lub osobiście w urzędzie bądź za pośrednictwem poczty (od 1 sierpnia). Wnioski online mogą być składane przez stronę empatia.mrpips.gov.pl, platformę PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną. Warto wnioskować jak najwcześniej, gdyż złożenie wniosku w lipcu, sierpniu bądź we wrześniu spowoduje otrzymanie świadczenia na nowy okres rozliczeniowy z wyrównaniem od lipca, tym zaś, którzy zrobią to później, będzie ono przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Na rozpatrzenie wniosku i wypłatę świadczenia gmina ma trzy miesiące. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Belfast zmienia przepisy ws. aborcji. Niedługo zostaną dopuszczone też homomałżeństwa

/ pixabay.com/CC0/lillen

  

O północy w nocy z poniedziałku na wtorek w Irlandii Północnej weszły w życie przepisy liberalizujące aborcję, a niedługo zostaną dopuszczone małżeństwa jednopłciowe. Zmiany są skutkiem potężnego kryzysu politycznego w tej brytyjskiej prowincji.

Od stycznia 2017 r., gdy upadł koalicyjny rząd Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) i republikańskiej Sinn Fein (zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym rząd muszą wspólnie tworzyć największa partia unionistyczna i największa partia republikańska - PAP), Irlandia Północna nie ma własnych autonomicznych władz, lecz jest zarządzana bezpośrednio z Londynu.

W lipcu br. brytyjska Izba Gmin przyjęła ustawę o rządzie północnoirlandzkim, wraz ze zgłoszoną przez posłów Partii Pracy poprawką przewidującą, że jeśli do północy 21 października ten rząd nie powstanie, wejdą w życie przepisy liberalizująca aborcję i legalizujące małżeństwa jednopłciowe, mimo że obie kwestie są w wyłącznej kompetencji władz prowincji.

W obu kwestiach Irlandia Północna miała odrębne regulacje od reszty Zjednoczonego Królestwa. Przyjęta w 1967 r. ustawa liberalizująca przepisy aborcyjne w Anglii, Szkocji i Walii nigdy nie została rozciągnięta na Irlandię Północną. W tym regionie była ona dotychczas dopuszczalna tylko w przypadku zagrożenia życia matki lub gdy jej fizyczne bądź psychiczne zdrowie jest poważnie i w nieodwracalny sposób zagrożone. Pozostałe przypadki, w tym gwałt, kazirodztwo i nieodwracalne uszkodzenia płodu, nie były podstawą do dokonania aborcji. Irlandia Północna jest również jedyną częścią składową Zjednoczonego Królestwa niedopuszczającą małżeństw jednopłciowych.

Sprzeciw wobec liberalizacji aborcji i ujednolicenia przepisów z pozostałymi częściami Zjednoczonego Królestwa był przez lata jedną z niewielu spraw, w których zgadzali się protestanci, chcący pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, i katolicy, postulujący zjednoczenie Irlandii. W ostatnim czasie jednak zaczęło się to zmieniać, w dużej mierze na skutek kryzysu Kościoła katolickiego w Irlandii. W ub.r. mieszkańcy tego kraju stosunkiem głosów 2 do 1 opowiedzieli się za znaczną liberalizacją przepisów aborcyjnych.

W związku ze zbliżającym się terminem przewidzianym w ustawie przeciwnicy liberalizacji aborcji złożyli petycję w sprawie wznowienia obrad północnoirlandzkiego parlamentu. Zgromadzenie Parlamentarne faktycznie w poniedziałek zebrało się po raz pierwszy od prawie trzech lat, ale miało to charakter symboliczny, bo w posiedzeniu nie wzięła udział Sinn Fein, zatem nie można było powołać rządu.

W efekcie o północy weszły w życie przepisy dotyczące aborcji, dopuszczające przerywanie ciąży w przypadku gwałtu, kazirodztwa, poważnych uszkodzeń płodu oraz zagrożenia dla fizycznego i psychicznego zdrowia kobiety - już bez wymogu, że to zagrożenie ma być długotrwałe bądź stałe. Natomiast w kwestii małżeństw jednopłciowych rząd brytyjski ma do 13 stycznia 2020 r. przygotować odpowiednie regulacje i - jak się oczekuje - będzie można je zawierać od połowy lutego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl