Zwłoki nurka wyciągną spod wody

zdjęcie ilustracyjne / 12019 CC0

  

Po zwłoki znalezione we wraku „Wilhelma Gustloffa” wypłynął dziś z Gdyni ORP Lech. Czynności przygotowawcze i sama akcja wydobycia ciała może potrwać dzień lub dwa - poinformował prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.

6 czerwca br. pracownicy „Baltictech” wykonujący legalnie dokumentację stanu wraku statku „Wilhelm Gustloff”, który został zatopiony zimą 1945 r. na wysokości Łeby, natrafili na ciało nurka. Jak ocenili, stan zwłok wskazuje na to, że pozostawały one w tym miejscu od kilku lat. O znalezisku powiadomiono policję i prokuraturę. Miejsce odnalezienia zwłok zostało oznakowane bojką.

Prokuratura Rejonowa w Lęborku wszczęła śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci nieznanej osoby. W ubiegłym tygodniu prokurator Wegner poinformował, że jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe, to jednostka Marynarki Wojennej wypłynie 24 czerwca po znalezione we wraku „Wilhelma Gustloffa” ciało.

Dziś Wegner potwierdził, że o godz. 7.45 w celu wydobycia ciała z wraku wypłynął w morze ORP Lech. To okręt ratowniczy, który wchodzi w skład dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Jego dodatkowym zadaniem jest prowadzenie prac podwodnych, poszukiwanie i podnoszenie wraków.

Wegner dodał, że czynności przygotowawcze i sama akcja wydobycia ciała może potrwać dzień lub dwa, a on ze względu na utrudniony kontakt z funkcjonariuszami policji będącymi na okręcie, może nie mieć na bieżąco aktualnej informacji o prowadzonych działaniach. Dodał przy tym, że na chwilę obecną nic mu nie wiadomo, by te miały się już zakończyć.

Po wydobyciu ciała planowane są jego oględziny, następnie zlecona zostanie sekcja zwłok i pobrany zostanie materiał do badań DNA. Prokurator rejonowy w Lęborku we wcześniejszej rozmowie zaznaczył, „na tę chwilę są to zwłoki nieznanej osoby”.

W przekazie medialnym pojawiła się informacja, że znalezione 6 czerwca ciało może należeć do zaginionego pod koniec lipca 2012 r. nurka z Poznania Roberta Szlechta. Oficjalnie miał on jednak wówczas nurkować na pobliskim tankowcu Terra i tak też w śledztwie miały zeznać osoby, które schodziły z nim pod wodę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Biały Dom twardo odpowiada Turcji

/ Pexels

  

Biały Dom wydał komunikat, w którym oznajmił, że Turcja nie może kupić amerykańskich samolotów F-35, jeśli wybrała rosyjski system S-400. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że rosyjski system obrony powietrznej będzie wdrożony w 2020 roku.

"F-35 nie mogą współistnieć z rosyjską platformą zbierającą dane wywiadowcze, która zostanie wykorzystana, aby zbadać nasze zaawansowane zdolności (bojowe)" - głosi komunikat Białego Domu.

We wtorek desygnowany na szefa Pentagonu Mark Esper powiedział na przesłuchaniu w komisji sił zbrojnych Senatu USA, że Ankara nie może w tej sytuacji otrzymać amerykańskich samolotów F-35. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl