Kandydatura Szczerskiego na stanowisko w NATO to ogromny sukces. Nawet Schetyna to wie!

Krzysztof Szczerski / Jakub Szymczuk/KPRP

  

Od rana w mediach huczy od plotek na temat kandydatury Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO. Jest to niewątpliwy sukces Polski, i nawet szef PO Grzegorz Schetyna nie może temu zaprzeczyć. - Każda polska kandydatura w strukturach tak ważnych organizacji jak NATO jest potrzebna i będziemy ją wspierać – zadeklarował lider PO.

Z informacji uzyskanych ze źródeł zbliżonych do kwatery głównej Sojuszu wynika, że Polska lobbuje, aby szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski został zastępcą sekretarza generalnego NATO, ale nie jest przesądzone, że dostanie on to stanowisko. Decyzję w tej sprawie ma podjąć osobiście sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg jeszcze przed przerwą wakacyjną.

Stoltenberg, choć to wyłącznie do niego należy decyzja o obsadzeniu stanowiska zastępcy, ma brać pod uwagę opinie państw sojuszniczych, jednak ważne będą również doświadczenie, znajomość tematyki bezpieczeństwa oraz charakter przyszłego zastępcy sekretarza generalnego NATO.

Dzisiejsza "Polska The Times" podała, że Szczerski - w ubieganiu się o to stanowisko - miał dostać poparcie Stanów Zjednoczonych.

O sprawę kandydatury Szczerskiego, lider PO Grzegorz Schetyna był pytany na briefingu w Bojanowie (wielkopolskie).

- Każda polska kandydatura w strukturach europejskich, światowych, tak ważnych organizacji jak NATO, jest potrzebna i będziemy ją wspierać. Pytanie tylko, co trzeba zrobić i czy skutecznie budowane było wsparcie dla tej kandydatury w innych krajach poza Stanami Zjednoczonymi. Bo z tego co wiem, ta kandydatura nie jest uzgodniona z Niemcami i z Francją 

- powiedział Schetyna.

- Jeśli ta kandydatura pojawia się w przestrzeni publicznej, to mam nadzieję nie po to, aby ją spalić i żeby była symbolem porażki, ale by była przy wsparciu większości państw NATO - także USA, ale i Francji i Niemiec - wsparta jako inwestycja w polską podmiotową pozycję i wagę polskich instytucji w Europie i na świecie, także w NATO 

- dodał lider PO.

Według "Polski The Times" poparcie USA oznacza, że szanse Szczerskiego na objęcie stanowiska są znaczne - ale ostateczna decyzja ma zapaść do końca lipca. Jak podał dziennik, powołując się na swoich rozmówców w PiS, nazwisko Szczerskiego jest również w grze, jeśli chodzi o ewentualną obsadę stanowiska komisarza UE.

Sam Szczerski do doniesień prasowych odniósł się w radiowej Jedynce. Na pytanie, czy walczy o to, żeby być wiceszefem NATO, odpowiedział: "Oczywiście decyzja jest nie moja, więc nie ja ją będę ogłaszał". Przyznał, że cieszy się, że jego nazwisko pada w pozytywnym kontekście.

- Mogę powiedzieć tylko jedną rzecz: na pewno pan prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli 

– powiedział Szczerski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Francuski minister zdrowia przestrzega: Realne zagrożenie pandemią koronawirusa

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com (kolaż własny)

  

"Istnieje "realne zagrożenie", że epidemia koronawirusa COVID-19 z Chin może przekształcić się w pandemię, rozprzestrzeniając się na cały świat" - ostrzegł we wtorek francuski minister zdrowia Olivier Veran, pytany o taką ewentualność.

"Jest to zarówno robocza hipoteza, jak i realne zagrożenie" - powiedział Veran rozgłośni France Info, pytany o to, czy istnieje możliwość, że epidemia koronawirus stanie się pandemią.

Zapewnił, że Francja jest przygotowana na wszystkie scenariusze, a jej system opieki zdrowotnej jest w dobrej kondycji i dobrze wyposażony.

Urzędujący zaledwie od niedzieli minister Veran poinformował, że we Francji czterech pacjentów, u których zdiagnozowano koronawirusa, pozostaje w szpitalu. W zeszłym tygodniu we Francji na koronawirusa zmarł 80-letni chiński turysta. Jest to pierwszy przypadek śmiertelny COVId-19 w Europie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pandemia to rozprzestrzenianie się nowej choroby na całym świecie.

W poniedziałek ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Mike Ryan pytany, czy epidemia jest pandemią, odparł: "Prawdziwym problemem jest to, czy obserwujemy skuteczne przenoszenie (wirusa) poza Chinami, a w chwili obecnej tego nie obserwujemy".

W niedzielę 16 lutego Veran zastąpił na stanowisku Agnes Buzyn, która ogłosiła, że będzie startować w wyborach na mera Paryża z ramienia rządzącej partii prezydenckiej LREM. Pierwsza tura wyborów lokalnych we Francji wyznaczona jest na 15 marca, a druga na 22 marca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts