Kandydatura Szczerskiego na stanowisko w NATO to ogromny sukces. Nawet Schetyna to wie!

Krzysztof Szczerski / Jakub Szymczuk/KPRP

  

Od rana w mediach huczy od plotek na temat kandydatury Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO. Jest to niewątpliwy sukces Polski, i nawet szef PO Grzegorz Schetyna nie może temu zaprzeczyć. - Każda polska kandydatura w strukturach tak ważnych organizacji jak NATO jest potrzebna i będziemy ją wspierać – zadeklarował lider PO.

Z informacji uzyskanych ze źródeł zbliżonych do kwatery głównej Sojuszu wynika, że Polska lobbuje, aby szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski został zastępcą sekretarza generalnego NATO, ale nie jest przesądzone, że dostanie on to stanowisko. Decyzję w tej sprawie ma podjąć osobiście sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg jeszcze przed przerwą wakacyjną.

Stoltenberg, choć to wyłącznie do niego należy decyzja o obsadzeniu stanowiska zastępcy, ma brać pod uwagę opinie państw sojuszniczych, jednak ważne będą również doświadczenie, znajomość tematyki bezpieczeństwa oraz charakter przyszłego zastępcy sekretarza generalnego NATO.

Dzisiejsza "Polska The Times" podała, że Szczerski - w ubieganiu się o to stanowisko - miał dostać poparcie Stanów Zjednoczonych.

O sprawę kandydatury Szczerskiego, lider PO Grzegorz Schetyna był pytany na briefingu w Bojanowie (wielkopolskie).

- Każda polska kandydatura w strukturach europejskich, światowych, tak ważnych organizacji jak NATO, jest potrzebna i będziemy ją wspierać. Pytanie tylko, co trzeba zrobić i czy skutecznie budowane było wsparcie dla tej kandydatury w innych krajach poza Stanami Zjednoczonymi. Bo z tego co wiem, ta kandydatura nie jest uzgodniona z Niemcami i z Francją 

- powiedział Schetyna.

- Jeśli ta kandydatura pojawia się w przestrzeni publicznej, to mam nadzieję nie po to, aby ją spalić i żeby była symbolem porażki, ale by była przy wsparciu większości państw NATO - także USA, ale i Francji i Niemiec - wsparta jako inwestycja w polską podmiotową pozycję i wagę polskich instytucji w Europie i na świecie, także w NATO 

- dodał lider PO.

Według "Polski The Times" poparcie USA oznacza, że szanse Szczerskiego na objęcie stanowiska są znaczne - ale ostateczna decyzja ma zapaść do końca lipca. Jak podał dziennik, powołując się na swoich rozmówców w PiS, nazwisko Szczerskiego jest również w grze, jeśli chodzi o ewentualną obsadę stanowiska komisarza UE.

Sam Szczerski do doniesień prasowych odniósł się w radiowej Jedynce. Na pytanie, czy walczy o to, żeby być wiceszefem NATO, odpowiedział: "Oczywiście decyzja jest nie moja, więc nie ja ją będę ogłaszał". Przyznał, że cieszy się, że jego nazwisko pada w pozytywnym kontekście.

- Mogę powiedzieć tylko jedną rzecz: na pewno pan prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli 

– powiedział Szczerski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polak zaatakowany przez niedźwiedzia. Mężczyzna zginął na górze Aragac

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; Alexas_Fotos

  

Obywatel Polski zginął w ataku niedźwiedzia na górze Aragac, najwyższym szczycie Armenii - poinformowało Radio Publiczne Armenii, powołując się na ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych tego kraju.

Turystka z Polski zadzwoniła w sobotę o godz. 14.26 czasu lokalnego (godz. 16.26 w Polsce) pod numer 911, aby poprosić o pomoc, gdy ona i jej przyjaciel zostali zaatakowani przez niedźwiedzia.

Na miejsce natychmiast wysłano ekipę ratowniczą. Również personel medyczny został wkrótce przywieziony na miejsce wypadku helikopterem, dostarczonym przez ministerstwo zdrowia - informuje na swej stronie internetowej armeńskie radio.

Turystów znaleziono ok. godz. 16.30. O godz. 17.15 lekarze stwierdzili zgon 33-letniego mężczyzny z Polski.

Turystkę przetransportowano do pobliskiego Asztaraku, gdzie została przewieziona na policję. Nie było potrzeby hospitalizacji

- informuje armeńska rozgłośnia.

Aragac mierzy 4090 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem kraju; jest to masyw wulkaniczny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl