„Legiony” to opowieść o młodych ludziach, którzy nie wahali się, by rzucić się w wir walki o odzyskanie państwowości, a także o tych, którzy dopiero zaczynali rozumieć, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia. Film jest uniwersalną opowieścią o wchodzeniu w dorosłość w trudnych czasach, o dojrzewaniu do wspólnoty.

Wielka historia stanie się tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie historii miłosnej, w którą uwikłani są Józek (Sebastian Fabijański), dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), jej narzeczony, członek drużyn strzeleckich i ułan. Obok bohaterów fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawi się wiele postaci historycznych. Wśród nich: bryg. Józef Piłsudski (Jan Frycz), por. Stanisław Kaszubski ps. Król (Mirosław Baka), rtm. Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc) czy por. Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki).

Reżyserem filmu jest Dariusz Gajewski, zdobywca Złotych Lwów w Gdyni za „Warszawę”, zwycięzca scenariuszowego konkursu na film o Powstaniu Warszawskim. Producenci: Maciej Pawlicki i Adam Borowski. Autorzy scenariusza: Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzin i Maciej Pawlicki.