Włosi obnażyli hipokryzję Unii ws. imigrantów. Nikt nie chce przyjąć statku z 40 osobami

"W kwestii imigracji Unia Europejska wciąż nie istnieje" - powiedział dzisiaj szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini, odnosząc się do sprawy statku organizacji humanitarnej Sea Watch 3, który z ponad 40 uratowanymi migrantami stoi koło wyspy Lampedusa.

zdjęcie ilustracyjne
Waldemar Maszewski

"Od 11 dni holenderski statek niemieckiej organizacji pozarządowej krąży po Morzu Śródziemnym i nikt nie kiwnie palcem"

- oświadczył Salvini w wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24. To jego zdaniem świadczy o tym, że UE "nie istnieje", jeśli chodzi o politykę imigracyjną.

Włochy nie zgadzają się na przyjęcie jednostki, ponieważ przed rokiem zamknęły swoje porty dla statków organizacji pozarządowych, co uważają za element walki z przemytem migrantów przez zorganizowane gangi.

Włoski wicepremier zaapelował do władz Holandii o "konieczną i pilną interwencję" w sprawie ich statku po to, aby - jak wyjaśnił- zapewnić jak najszybsze zejście ludzi z pokładu w "odpowiednim miejscu".

"Miejscem tym, jak logicznie wynika z dotychczasowych rozważań, nie mogą być Włochy, nawet w celu wstępnego przyjęcia przed hipotetyczną operacją rozesłania osób z pokładu do innych krajów"

- zaznaczył.

W liście do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Holandii Salvini wyjaśnił, że Włochy "odpowiedzialnie bronią europejskich granic z korzyścią dla wszystkich państw członkowskich UE, ale nie zamierzają być dłużej jedynym hot-spotem w Europie".

Włoski wicepremier napisał ponadto, że jego kraj po raz kolejny "dał dowód wysokiego poczucia człowieczeństwa, zapewniając w minionych dniach ewakuację z pokładu i pomoc medyczno-sanitarną osobom najsłabszym i potrzebującym kuracji".

Salvini ocenił, że decyzja kapitana "Sea Watch 3" o stacjonowaniu na wodach międzynarodowych w oczekiwaniu na zgodę na wpłynięcie do włoskiego portu ma "podwójnie poważne konsekwencje".

"Z jednej strony - stwierdził - jest to przedłużające się narażanie ludzi na pokładzie na psychologiczne warunki silnej presji i coraz gorsze warunki higieniczno-sanitarne", a z drugiej - to "stosowanie prawdziwej groźby wobec państwa włoskiego".

Taka postawa według szefa MSW stanowi naruszenie praw "suwerennego państwa".

Salvini dodał, że jego kraj zawsze wyróżniał się postawą "gościnności, solidarności i poszanowania prawa międzynarodowego", ale nie może "pozwolić na moralny szantaż".

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo