Prawo i Sprawiedliwość nokautuje konkurencję. Czy ten wynik da partii rządzącej konstytucyjną większość?

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Estymator dla portalu dorzeczy.pl, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS zdeklasowałby polityczną konkurencję. Swój głos na partię Jarosława Kaczyńskiego oddałoby 47,9 proc. ankietowanych, co według szacunków sondażowni oznaczałoby 272 miejsca w Sejmie. Poza posłami PiS, w sejmowych ławach znaleźliby się jeszcze politycy Platformy Obywatelskiej i Wiosny Roberta Biedronia.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się jutro, na PiS zagłosowałoby 47,9 proc. wyborców, a na Platformę Obywatelską ponad połowę mniej - jej wybór zadeklarowało 22,7 proc. ankietowanych. W Sejmie znalazłaby się jeszcze Wiosna Biedronia z wynikiem wyborczym dającym poparcie na poziomie 7,3 proc.

- tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Estymator dla dorzeczy.pl.

Poniżej progu wyborczego znalazłoby się wiele ugrupowań, z których na najlepszy wynik liczyć mógłby Sojusz Lewicy Demokratycznej (4,5 proc.). Dalej - kolejno - uplasowałyby się: PSL (4,3 proc.), Kukiz'15 (3,5 proc.), Razem (1,8 proc.), Nowoczesna (1,6 proc.), KORWiN (1,6 proc.), Ruch Narodowy (1,3 proc.).

Według szacunków sondażowni, gdyby tak wyglądałyby wybory do Sejmu, PiS otrzymałby 272 mandaty poselskie i do większości konstytucyjnej brakowałoby partii Jarosława Kaczyńskiego tylko 4 mandatów. 

Badanie przeprowadzono w dniach 19-20 czerwca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dorzeczy.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wlk. Brytania złożyła skargę na Iran

zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Blondinrikard Fröberg/CC BY-SA 2.0

  

Wielka Brytania złożyła w niedzielę skargę do ONZ w związku z piątkowym przejęciem w cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca przez Iran. W oficjalnym liście do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Londyn zaprzeczył wersji incydentu przedstawianej przez Teheran.

"Nie dążymy do konfrontacji z Iranem - napisał w liście zastępca brytyjskiego ambasadora przy ONZ Jonathan Allen. - Ale nieakceptowalne jest (...) grożenie jednostce, która prowadzi legalną działalność w uznawanych międzynarodowo korytarzach".

Zdaniem strony irańskiej w piątek doszło do kolizji między brytyjskim tankowcem Stena Impero a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował. Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła jednostkę ze względu na "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Jednak według właściciela tankowca statek "ściśle przestrzegał zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

W liście Allen podkreślił, że Iran "twierdzi", iż statek wpłynął do cieśniny Ormuz torem wodnym dla jednostek opuszczających zatokę i nie odpowiadał na ostrzeżenia Teheranu, a także miał wyłączony system automatycznej identyfikacji. "To nieprawda" - zastrzegł Brytyjczyk.

W kontekście informacji o kolizji z łodzią rybacką Allen napisał, że "nie ma na to żadnego dowodu, a nawet jeśli do tego doszło, przebywanie Steny Impero na wodach terytorialnych Omanu oznaczało, że Iran nie miał prawa jej przechwycić" - dodał brytyjski dyplomata. Wzywał również do uwolnienia jednostki.

Zarówno tankowiec, jak i jego 23-osobowa załoga przebywają w irańskim porcie w Bandar Abbas. Władze Iranu zapowiadały, że załoga ma pozostać na statku do zakończenia śledztwa.

Po sobotnim posiedzeniu brytyjskiego rządowego sztabu kryzysowego COBRA szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zapowiedział, że w poniedziałek w parlamencie w Londynie zostanie wydane oświadczenie o kolejnych krokach, jakie podejmie Zjednoczone Królestwo w tej sprawie.

Przejęcie Steny Impero jest prawdopodobnie odwetem władz w Teheranie za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu 4 lipca irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię. W piątek rano sąd w Gibraltarze podjął decyzję o przedłużeniu tymczasowego zatrzymania irańskiej jednostki na kolejne 30 dni. Zdaniem Teheranu zatrzymanie statku było bezprawne.

O uwolnienie Steny Impero poza Wielką Brytanią apelowała m.in. Unia Europejska, Francja i Niemcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl