Echa sojuszu

  

Gdybym szukał informacji na temat wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA, słuchając tylko wywiadów udzielanych przez polityków opozycji, pewnie bym się zmartwił. Byłbym zapewne przekonany, że polski prezydent nie dość że pojechał sobie zrobić zdjęcia, to jeszcze wziął córkę na wycieczkę, a wszystkie porozumienia to pic na wodę, podpisany w entourage’u bufonady i przesady, za który dodatkowo słono zapłacimy. Ale wystarczy posłuchać bardziej mocarnych przeciwników Dobrej Zmiany niż totalni i zaraz sprawa robi się jasna.

Reakcje kremlowskich mediów – bo o nie chodzi – nie pozostawiają złudzeń. I tak „Niezawisimaja Gazieta” dowodzi, że wzmacnianie kontyngentu wojskowego USA w Polsce doprowadzi – zdaniem rosyjskich ekspertów – do podwyższenia ryzyka militarnego i spowoduje reakcję zwrotną Moskwy. „NG” uważa, że działania USA wywołują zaniepokojenie Rosji. Tymczasem rządowy dziennik „Rossijskaja Gazieta” pisze, że amerykańskie bezzałogowe statki powietrzne, których eskadra znajdzie się w Polsce, „są porównywalne, jeśli chodzi o parametry, z rakietami średniego zasięgu”. Ocenia także, że „wyniki wizyty prezydenta Polski w Waszyngtonie stały się jeszcze jednym potwierdzeniem iluzoryczności jedności europejskiej, przeciwko której występuje administracja amerykańska”. Oczywiście pisane cyrylicą komentarze Rosjan także należy przecedzić przez odpowiednie sita.

Nie ma jednak złudzeń, że postrzegają oni relacje Polski i USA jako wyzwanie, któremu coraz wyraźniej nie potrafią stawić czoła. Cena bezpieczeństwa nie jest niska, to fakt.

Gdyby było inaczej, nie byłoby wojen. Jak się jednak okazuje, Polskę dziś na przykład o wiele łatwiej stać na zakup samolotów F-35, niż było to w wypadku samolotów F-15, o których nie przypominam sobie, by ktoś mówił, że są nam niepotrzebne. Warto więc przejść obok kampanijnej gadaniny totalnych i posłuchać pomruków ze wschodu. W tej akurat kwestii niezadowolenie stamtąd płynące powinno brzmieć dla nas wyjątkowo przyjemnie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts