Nie będzie renegocjacji umowy brexitu

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Oczekując na wyłonienie przez Partię Konserwatywną nowego lidera i tym samym premiera Wielkiej Brytanii, przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej kolejny raz oświadczyli, że nie ma mowy o renegocjacji umowy o brexicie.

"Czekamy na to, by pracować wspólnie z następnym premierem Wielkiej Brytanii. Chcemy uniknąć chaotycznego brexitu i ustalić przyszłe relacje, które będą tak bliskie jak to możliwe. Jesteśmy otwarci na rozmowy o deklaracji w sprawie przyszłych relacji Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, jeśli stanowisko Zjednoczonego Królestwa miałoby ewoluować, ale porozumienie o wyjściu nie jest otwarte na negocjacje"

- powiedział w piątek na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Kandydatami do objęcia schedy po ustępującej premier Theresie May są były brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson i obecny szef dyplomacji Jeremy Hunt. Ten pierwszy jest faworytem i liderem eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, opowiadającego się za twardszym podejściem do rozmów z Unią Europejską.

"Czekamy na nowego premiera, może nowe propozycje, ale nasze stanowisko pozostaje bez zmian. Może proces brexitu będzie bardziej ekscytujący niż wcześniej, ze względu na niektóre decyzje personalne w Londynie, ale nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o nasze stanowisko"

- powiedział Tusk.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślał z kolei, że w sprawie brexitu szczyt nie przynosi nic nowego, ponieważ Unia Europejska powtórzyła jednomyślnie swoje podejście w sprawie odmowy otwarcia na renegocjację umowy o wyjściu.

Nowy premier Wielkiej Brytanii i lider Partii Konserwatywnej zostanie najprawdopodobniej ogłoszony 23 lipca. Obecną datą na wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unią jest koniec października.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier rozmawiał o rozwoju uczelni

/ https://twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Katowicach z rektorami publicznych śląskich uczelni wyższych. Według uczestników spotkania, które odbyło się w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego, dotyczyło ono możliwości rozwoju uczelni.

Spotkanie było zamknięte dla mediów.

"Można ogólnie powiedzieć, że rozmawialiśmy o rozwoju uczelni wyższych na Śląsku, wykorzystania ich potencjału, również potencjału przemysłu, który tu funkcjonuje, nowoczesnych technologii, żeby to jakoś próbować łączyć"

- poinformował uczestniczący w spotkaniu prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jeden z rektorów, zastrzegając sobie anonimowość, że przedstawiciele uczelni przedstawiali szefowi rządu planowane przez nie inwestycje. Atmosferę spotkania określił jako dobrą.

Oprócz rektorów i prezydenta Krupy w spotkaniu wziął też udział przewodniczący Rady Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i prezydent Katowic w latach 1998-2014 Piotr Uszok.

Premier Mateusz Morawiecki w nadchodzących wyborach do Sejmu startuje z okręgu katowickiego; jest liderem listy Prawa i Sprawiedliwości. W programie dzisiejszego pobytu szefa rządu w Katowicach jest też wizyta w redakcji "Dziennika Zachodniego", gdzie udzieli wywiadu. Potem ma się udać do woj. łódzkiego

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl