"W Polsce króla Maciusia": tę wystawę w muzeum POLIN zobaczyło już ponad 60 tys. osób!

Wystawę "Polska króla Maciusia" można jeszcze oglądać do 1 lipca / Iwona Chmielewska/POLIN/mat.pras.

  

Wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" zobaczyło już 60 tys. dzieci i opiekunów, prawie 9 tys. uczniów i uczennic. Ekspozycja czynna będzie do 1 lipca.

Podążając za Korczakiem, który respektując odrębne potrzeby dziecka, jednocześnie traktował je poważnie, podjęliśmy próbę rozmowy z dziećmi na ważkie tematy dotyczące historii i współczesności, szukając przy tym odpowiedniego języka. Na wystawie można się ruszać, bawić, dotykać wielu elementów, a nawet na nie wspinać. Ekspozycja zachęca do stawiania pytań, wspólnej rozmowy z rówieśnikiem lub opiekunem

– wyjaśnia Anna Czerwińska, współkuratorka wystawy. 

30 czerwca w Muzeum POLIN odbędzie się wydarzenie zamykające wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości". Będzie to ostatnia niedziela rodzinna na wystawie i zarazem jej finisaż, który odbędzie się pod hasłem „Król Maciuś jedzie na wakacje”. W programie przewidziane jest zwiedzanie wystawy z edukatorami, gry i zabawy, spacer rodzinny po Muranowie oraz warsztaty twórcze, na których wycinając, klejąc i dziergając będzie można przygotować wyprawkę dla małego króla. Na zakończenie dnia wszyscy będą zaproszeni do udziału w wydarzeniu teatralnym. 

Muzeum POLIN jednak nie żegna się z królem Maciusiem. W placówce bowiem działa Miejsce Edukacji Rodzinnej "U króla Maciusia". Tam z Maciusiem można spotkać się przez cały rok na rodzinnych warsztatach oraz przy okazji licznych zabaw i animacji

– poinformowała Marta Dziewulska, specjalista ds. kontaktu z mediami.

A już od września Muzeum POLIN zaprasza na podróż do dwóch niezwykłych, odległych a jednocześnie bardzo sobie bliskich miast – Gdyni i Tel Awiwu. Oba powstały na początku XX wieku i w szybkim tempie stały się nowoczesnymi kurortami nadmorskimi oraz portami. Wyróżnia je charakterystyczna, modernistyczna architektura. Spoiwem okazuje się także wspólna, polsko-żydowsko historia. Te podobieństwa, ale i unikatowość każdego z miast będzie można poznać na wystawie "Gdynia – Tel Awiw”

- zapowiedziała.

Muzeum zaprosiło przy tej okazji do współpracy artystów współczesnych.

Maurycy Gomulicki stworzy specjalnie dla Muzeum POLIN neon, nawiązujący do symboliki obu miast. Artysta-fotograf Wojciech Wilczyk i malarka Maria Kiesner przedstawią nowe spojrzenia na modernistyczną architekturę Tel Awiwu i Gdyni. Dzięki osobistemu spojrzeniu artystów na te miasta widzowie będą mogli poznać współczesną Gdynię i Tel Awiw, a przede wszystkim ich architekturę

 – powiedziała Joanna Fikus, kierowniczka działu wystaw Muzeum POLIN. 

Wystawa "Gdynia – Tel Awiw" będzie czynna w Muzeum Historii Żydów Polskich od 13 września 2019 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Brudne ręce warszawskiego ratusza? Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. osadów z "Czajki"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W poniedziałek złożę zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez warszawski ratusz - powiedział Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski. Dodał, że odnalazł w gm. Jeziora Wielkie doły, do których - jego zdaniem - mogą być przywożone osady z oczyszczalni ścieków "Czajka". - Pewne jest to, że takie odpady - poszlamowe, są wywożone i zakopywane na terenie tej gminy - stwierdził.

Stachowiak, który jest prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i liderem Solidarnej Polski w regionie kujawsko-pomorskim powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że "TVP Info podało, że odpady z Czajki były wywożone m.in. do jednej z gmin w województwie kujawsko-pomorskim, czyli Jezior Wielkich".

Ja ustaliłem na miejscu m.in. po rozmowie z wójtem, że tam jest "firma krzak", która wywozi różne odpady m.in. osadowe. One są w miejscowości Wójcin zakopywane w dołach. Gmina nie może poradzić sobie z tą firmą, która prowadzi ten proceder w sposób nielegalny 

- dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288992-scieki-trafialy-do-wisly-ciezarowki-wywoza-odpady-poza-warszawe-a-trzaskowski-ucieka-wideo]

Zaznaczył, że w gminie Jeziora Wielkie (Kujawsko-pomorskie) nie ma składowiska odpadów ani możliwości ich przeróbki, a jest firma, która "w sposób nielegalny je zagospodarowuje".

Oczywiście kartki na osadach w tej gminie nie ma, ale prawdopodobieństwo tego, że są to osady z "Czajki" jest bardzo duże. Pewne jest to, że takie odpady - poszlamowe, są wywożone i zakopywane na terenie tej gminy

- stwierdził Stachowiak.

Podkreślił, że w jego ocenie nie ma wątpliwości odnośnie popełniania przez kogoś przestępstwa.

"Jeżeli informacja z TVP Info o wywożeniu odpadów z Czajki do tej gminy jest pewna, a ja ją tak traktuję, to zlokalizowaliśmy dokładne miejsce - nie składowisko, ale doły, do których trafiają odpady. Ten szlam jest zakopywany w ziemi"

- powiedział PAP.

[polecam:https://niezalezna.pl/289030-czyn-zagrozony-kara-pozbawienia-wolnosci-do-10-lat-jest-sledztwo-ws-czajki]

Stachowiak, który kandyduje do Sejmu z 8. miejsca na liście PiS w okręgu bydgoskim (nr 4) zapowiedział, że w poniedziałek złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez warszawski ratusz.

[polecam:https://niezalezna.pl/289007-wladze-warszawy-nie-poinformowaly-kancelarii-prezydenta-o-awarii-spalarni-w-czajce]

"To miasto stołeczne Warszawa informuje, że odpady z Czajki są utylizowane w sposób prawidłowy. To ratusz wynajął firmy do tego celu, a one najprawdopodobniej zakupują osady w dołach" - wskazał Stachowiak.


Warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informowało w czwartek, że na przełomie listopada i grudnia ub.r. z eksploatacji została wyłączona Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ), co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni. Przedsiębiorstwo zaznaczyło jednocześnie, że zdarzenie to nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska, a wyłączenie Stacji nie ma wpływu na sprawne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków "Czajka".

Od tego czasu z oczyszczalni wywożone są odpady pościekowe. Jak informowało MPWiK, miesięczny koszt ich wywozu to 1,7 mln zł (wyliczony na podstawie kosztów wywozu od 01.01.2019 r. do 31.08.2019 r.), ale w tym samym okresie spółka nie poniosła miesięcznych kosztów, czyli około 0,8 mln zł, które ponosi, jeśli działa spalarnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl