Archidiecezja katowicka przekazała pieniądze ze zbiórki na odbudowę katedry Notre Dame

Parafie i księża archidiecezji katowickiej przekazali 36 tys. euro na odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu – poinformowała dziś katowicka kuria metropolitalna.

Pożar katedry Notre Dame
Milliped [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Zbiórkę pieniężną na ten cel wśród duchowieństwa archidiecezji katowickiej przeprowadzono w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla w Wielki Czwartek podczas gromadzącej księży z całej diecezji mszy Krzyżma Świętego.

"Jako duchowieństwo archidiecezji katowickiej, gromadzące się na liturgii mszy św. Krzyżma Świętego, przekazujemy nasze modlitewne wsparcie, które pragniemy dopełnić ofiarą materialną"

– mówił wówczas metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Podczas tej Eucharystii arcybiskup poprosił także, by każda parafia w archidiecezji przekazała ze swojego budżetu na odbudowę paryskiej katedry "symboliczny dar – równowartość 100 euro".

Jak podano w piątek, cała zebrana kwota wyniosła 36 tys. euro, które zostały wpłacone na specjalne konto utworzone dla wsparcia odbudowy Notre Dame.

15 kwietnia br. w paryskiej katedrze wybuchł pożar, który objął XIX-wieczną iglicę świątyni, dach i jedną z wież. Główna konstrukcja budowli ocalała. Szczegółowe przyczyny pożaru nie są znane.

Obecnie trwają prace mające przywrócić katedrze jej dawny blask. Krótko po pożarze prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził nadzieję, że odbudowę świątyni uda się zakończyć w pięć lat. Przez najbliższe lata słynny paryski zabytek będzie zamknięty dla zwiedzających.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Notre Dame #odbudowa #katedra

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo