Najstarsza sprinterka świata? Julia „Hurricane” Hawkins ma 103 lata i biega na 100 metrów!

/ twitter.com/nytimes

  

Dwa lata temu Amerykanka Julia Hawkins ustanowiła rekord biegowy w swojej kategorii wiekowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miała wówczas 101 lat. Przebiegła 100m. z czasem 39,62 sekundy. Zyskała przydomek „Hurricane” - huragan. Obecnie - w wieku 103 lat - starsza pani nie zwalnia tempa.

W tym tygodniu pani Hawkins wróciła na tor, aby wziąć udział w wyścigach na 50 i 100 metrów w National Senior Games w Albuquerque. Według organizatorów jest najstarszą kobietą, która oficjalnie startowała na amerykańskiej bieżni.

Julia Hawkins zaczęła trenować bieganie dość późno w życiu, ale szybko stało się ono jedną z jej wielu pasji. Kobieta mieszka w Baton Rouge, gdzie prowadzi aktywne życie - codziennie spaceruje i troszczy się o drzewa na swojej posesji. Ma czworo dzieci, troje wnuków i jednego prawnuka. Przez 70 lat była żoną nieżyjącego już Murraya Hawkinsa, którego poślubiła w czasie II wojny światowej przez telefon.

Zapytana o swój trening odpowiada, że nie koncentruje się na nim. Stara się być aktywna, a o sekrecie długowieczności mówi:

Aby pozostać w formie, po prostu trzeba być aktywnym. Utrzymywać niską wagę i ćwiczyć. Mieć wiele pasji, rzeczy, które cię interesują. Zainteresuj się wieloma sprawami, abyś był zajęty i aby twój umysł był zajęty.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: New York Times, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Poland - First to fight". Samorządowcy mówią "nie" kłamstwom Putina i ruszają z nową inicjatywą

/ fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Czterej samorządowcy - prezydenci miast - podpisali się pod apelem zachęcającym przedstawicieli samorządów - ponad partyjnymi podziałami - do "wspólnych działań na rzecz prawdy historycznej" w ramach akcji "Poland First to Fight". "Nie możemy biernie patrzeć i słuchać jak na potrzeby wewnętrznej polityki inne państwa próbują budować fałszywą retorykę" - czytamy w apelu prezydentów.

Jakub Banaszek, prezydent Chełma, zamieścił dzisiaj na Twitterze apel, który inicjuje akcję "Poland First to Fight". Pod oświadczeniem podpisało się - obok Banaszka - trzech innych włodarzy miast: prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny, prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk oraz prezydent Raciborza, Dariusz Polowy.

Na czym polega akcja zainicjowana przez samorządowców? Wyjaśnienie można znaleźć już na wstępie apelu.

"W ostatnim czasie jesteśmy świadkami próby budowania nowej narracji historycznej dotyczącej okresu II wojny światowej. Jest to próba zmiany historii i postawienia naszego państwa w niekorzystnym fałszywym świetle. (...) Na próby fałszowania historii musimy odpowiedzieć prawdą. (...) Dlatego w obliczu ewidentnej próby zmiany historii zwracamy się do naszych zagranicznych miast partnerskich z prośbą i apelem o przypomnienie prawdy historycznej podczas sesji rad miast, podczas miejskich wydarzeń lub innych stosownych uroczystości. Zwracam się się z prośbą o przesłanie tej informacji dalej - do kolejnych zaprzyjaźnionych miast czy regionów"

- czytamy w liście.

W dalszej części apelu krótko opisane są ważne wydarzenia z okresu II wojny światowej, szczególnie te, które często są przedmiotem manipulacji w polityce historycznej, takie jak wybuch II wojny światowej, pakt Ribbentrop-Mołotow, zbrodnia katyńska, zbrodnia holocaustu czy powstanie warszawskie.

"Prawda historyczna musi wybrzmieć, nie możemy pozwolić na jej fałszerstwo. Nie możemy biernie patrzeć i słuchać, jak na potrzeby wewnętrznej polityki inne państwa próbują budować fałszywą retorykę" - piszą prezydenci, jednocześnie apelując do innych samorządowców, by ponad politycznymi podziałami włączyli się do akcji "Poland First to Fight"

"Dzisiaj wychodzimy z inicjatywą pokazania prawdy, inicjatywą przesłania naszym miastom partnerskim informacji o tym, jak było naprawdę"

- puentują włodarze miast w liście.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts