Rosyjski atak hakerski na Niezalezna.pl i jeden z urzędów. Chcieli wywołać antyamerykańskie nastroje!

Część polskich portali i serwisów internetowych zaatakowali hakerzy. Obiektem ataku stał się m.in. portal niezalezna.pl, serwis jednego z urzędów, ale także epoznan.pl oraz mniejsze serwisy mediów lokalnych. Wszystkie incydenty łączy jedno – zamiana jednego z ostatnio dodanych artykułów na tekst fake newsa zawierający informację o rzekomej mobilizacji.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / Creative Commons CC0

Prawidłowość działania hakerów wszędzie była praktycznie taka sama. Jeden z ostatnio dodanych tekstów podmieniany był na treść komunikatu wzywającego do rzekomej mobilizacji związanej z ćwiczeniami „Dragon '19”. Komunikat w tytule zawierał frazę „PILNE! Informacja” i dokładnie taką samą grafikę.

W treści komunikatu szczególnie uderzające są dwa szczegóły:
1. Tekst zawiera sporo rusycyzmów, np. Cały epizod praktyczny manewrów potrwa 5 dni, w ciągu których każda ewakuowana osoba będzie miała zapewnione 4 posiłki dziennie, wodę pitną, indywidualne miejsce odpoczynku w 20-to osobowym namiocie, niezbędną pomoc medyczną i inne wygody dla pobytu w łagru na wyznaczony termin.
2. Tekst wzywa do mobilizacji pod groźbą kary, a dodatkowym „straszakiem” mają być w tym przypadku wojska USA.
„Zgodnie z ww. aktem prawnym odmowa wykonania polecenia  Ministerstwa Obrony Narodowej może być podstawą dla wysiedlenia przy użyciu sił Military Police wojsk USA”.
- głosi fragment fałszywego komunikatu.

Zaatakowane zostały serwisy lokalne, w tym epoznan.pl, a także strona urzędu powiatu ostrowskiego. Obiektem ataku stał się również portal niezalezna.pl. Na fałszywy komunikat podmieniono tekst dot. Premiera Mateusza Morawieckiego dostępny pod tytułem: „Znamy szczegóły zablokowania części zapisów szczytu UE. Premier: Zabezpieczyliśmy interesy Polaków”.

 

Sytuacja do złudzenia przypomina atak z listopada 2018 roku. Wówczas ABW otrzymała sygnał o wysyłaniu fałszywych Alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
 
Jak informowaliśmy wówczas na łamach portalu niezalezna.pl, od nadawcy podpisanego jako "Alert RCB" miały zostać wysłane na komórki wiadomości tekstowe m.in. o następującej treści:
 
„Uwaga! Mężczyźni w wieku 18-65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla zobowiązani są do stawienia się na terenie urzędu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10.00 w związku z sytuacją kryzysową na Ukrainie. Proszę oczekiwać dalszych komunikatów ”
 - pisano w treści fałszywych sms-ów.

Jak widzimy schemat działania jest w obu tych przypadkach niezwykle zbliżony.

O wszelkich nowych informacjach ws. ataku hakerów na polskie media będziemy informować na bieżąco.

 

Źródło: niezalezna.pl

#cyberatak #atak #hakerzy #cyberbezpieczeństwo

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo