Wiatrakowiec spadł na gospodarstwo

/ 127071

  

Zarzuty pilotowania statku powietrznego bez wymaganych uprawnień i w stanie nietrzeźwości przedstawiła w piątek policja z Ełku pilotowi wiatrakowca, który spadł na prywatną posesję we wsi Jeziorowskie na Mazurach. Maszyna jest rozbita, ale nikt nie ucierpiał.

O przedstawieniu 58-letniemu pilotowi zarzutów, za które grozi grzywna i pozbawienia wolności do dwóch lat poinformował podkom. Paweł Maziukiewicz z ełckiej policji.

Jak dodał, są one związane z pilotowaniem wiatrakowca bez wymaganych uprawnień i w stanie nietrzeźwości. Według policji mężczyzna w chwili zatrzymania tuż po zdarzeniu miał znacznie ponad promil alkoholu w organizmie, a jego pozwolenie i uprawnienia do wykonywania takich lotów straciły ważność w 2018 r.

Ełcka policja nie wyklucza, że w trakcie dochodzenia zarzuty mogą zostać rozszerzone o narażanie ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Wiatrakowiec z pilotem i pasażerem na pokładzie rozbił się w czwartek po południu na prywatnej posesji w Jeziorowskich koło Ełku. Wkrótce po starcie maszyna zahaczyła o dach budynku gospodarczego i spadła na ziemię, uszkadzając zaparkowany tam samochód osobowy. Pilot i jego 72-letni pasażer nie doznali obrażeń. Nie ucierpiał też nikt z mieszkańców gospodarstwa.

Jak podawała policja, o zdarzeniu zawiadomili świadkowie, a pilota i pasażera, którzy uciekli z uszkodzonej maszyny, zatrzymali funkcjonariusze. Do pilotowania przyznał się właściciel wiatrakowca. Pasażer był trzeźwy i po przesłuchaniu został zwolniony.

Policjanci o zdarzeniu w Jeziorowskich zawiadomili Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych.

Wiatrakowiec to niewielki, lekki statek powietrzny, który wyglądem przypomina śmigłowiec. Nie ma skrzydeł, utrzymuje się w powietrzu dzięki wirnikowi, ale ma też napędzane silnikiem śmigło jak samolot.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Belfast zmienia przepisy ws. aborcji. Niedługo zostaną dopuszczone też homomałżeństwa

/ pixabay.com/CC0/lillen

  

O północy w nocy z poniedziałku na wtorek w Irlandii Północnej weszły w życie przepisy liberalizujące aborcję, a niedługo zostaną dopuszczone małżeństwa jednopłciowe. Zmiany są skutkiem potężnego kryzysu politycznego w tej brytyjskiej prowincji.

Od stycznia 2017 r., gdy upadł koalicyjny rząd Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) i republikańskiej Sinn Fein (zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym rząd muszą wspólnie tworzyć największa partia unionistyczna i największa partia republikańska - PAP), Irlandia Północna nie ma własnych autonomicznych władz, lecz jest zarządzana bezpośrednio z Londynu.

W lipcu br. brytyjska Izba Gmin przyjęła ustawę o rządzie północnoirlandzkim, wraz ze zgłoszoną przez posłów Partii Pracy poprawką przewidującą, że jeśli do północy 21 października ten rząd nie powstanie, wejdą w życie przepisy liberalizująca aborcję i legalizujące małżeństwa jednopłciowe, mimo że obie kwestie są w wyłącznej kompetencji władz prowincji.

W obu kwestiach Irlandia Północna miała odrębne regulacje od reszty Zjednoczonego Królestwa. Przyjęta w 1967 r. ustawa liberalizująca przepisy aborcyjne w Anglii, Szkocji i Walii nigdy nie została rozciągnięta na Irlandię Północną. W tym regionie była ona dotychczas dopuszczalna tylko w przypadku zagrożenia życia matki lub gdy jej fizyczne bądź psychiczne zdrowie jest poważnie i w nieodwracalny sposób zagrożone. Pozostałe przypadki, w tym gwałt, kazirodztwo i nieodwracalne uszkodzenia płodu, nie były podstawą do dokonania aborcji. Irlandia Północna jest również jedyną częścią składową Zjednoczonego Królestwa niedopuszczającą małżeństw jednopłciowych.

Sprzeciw wobec liberalizacji aborcji i ujednolicenia przepisów z pozostałymi częściami Zjednoczonego Królestwa był przez lata jedną z niewielu spraw, w których zgadzali się protestanci, chcący pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, i katolicy, postulujący zjednoczenie Irlandii. W ostatnim czasie jednak zaczęło się to zmieniać, w dużej mierze na skutek kryzysu Kościoła katolickiego w Irlandii. W ub.r. mieszkańcy tego kraju stosunkiem głosów 2 do 1 opowiedzieli się za znaczną liberalizacją przepisów aborcyjnych.

W związku ze zbliżającym się terminem przewidzianym w ustawie przeciwnicy liberalizacji aborcji złożyli petycję w sprawie wznowienia obrad północnoirlandzkiego parlamentu. Zgromadzenie Parlamentarne faktycznie w poniedziałek zebrało się po raz pierwszy od prawie trzech lat, ale miało to charakter symboliczny, bo w posiedzeniu nie wzięła udział Sinn Fein, zatem nie można było powołać rządu.

W efekcie o północy weszły w życie przepisy dotyczące aborcji, dopuszczające przerywanie ciąży w przypadku gwałtu, kazirodztwa, poważnych uszkodzeń płodu oraz zagrożenia dla fizycznego i psychicznego zdrowia kobiety - już bez wymogu, że to zagrożenie ma być długotrwałe bądź stałe. Natomiast w kwestii małżeństw jednopłciowych rząd brytyjski ma do 13 stycznia 2020 r. przygotować odpowiednie regulacje i - jak się oczekuje - będzie można je zawierać od połowy lutego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl