Polska mogła wyglądać inaczej

  

Zastanawiam się, jak wyglądałaby Polska, gdyby nie było klubów „GP”? Czy udałoby się w takim stopniu zachować pamięć o tragedii smoleńskiej, gdyby nie tysiące uroczystości organizowanych na całym świecie przez ostatnie dziewięć lat? Czy udałoby się zachować jedność obozu prawicy, gdyby nie zdecydowane poparcie dla przywództwa Jarosława Kaczyńskiego?

Czy możliwy byłby masowy ruch kontroli wyborów bez udziału klubów „GP”? Czy byłoby tyle demonstracji w obronie telewizji Trwam? Jak wyglądałyby relacje polsko-węgierskie, gdyby nie wyjazdy klubów „GP”? Czy w ogóle ktoś organizowałyby poparcie dla walczących na kijowskim majdanie poza klubami „GP”? Czy byłyby masowe protesty pod rosyjskimi konsulatami po napadzie Putina na Gruzję? Jak wyglądałyby kampanie wyborcze w 2015 r. bez ogromnego zaangażowania klubów „GP”? Czy PiS miałby wystarczająco dużo głosów, by samodzielnie przejąć władzę? Czy udałoby się obronić krzyż przy pomniku Jana Pawła II w Ploemel we Francji? Czy reprezentacji Polonii w USA nie przejęłyby grupy antysemitów wrogie obecnemu rządowi i sprzyjające Rosji? Jak wyglądałyby wybory na prezydenta USA w Filadelfii, kluczowym w tamtym momencie stanie, gdyby nie porozumienie organizacji niepodległościowych i patriotycznych zbudowane przez kluby? Ile procent miałaby prorosyjska Konfederacja, a o ile mniej procent PiS, gdyby nie zdecydowana postawa klubowiczów?

Na te pytania nie udzielam jednoznacznej odpowiedzi. Ale odpowiadając na nie uczciwie, trzeba przyznać, że bieg historii mógł wyglądać inaczej. Kluby dały Polsce coś bardzo cennego, dostrzegają to najważniejsi politycy. Ciągle jednak są powodem ataków, szyderstw albo ofiarą przemilczenia w wielu mediach prawicowych. Tak naprawdę szacunek budzą przede wszystkim u jawnych wrogów obozu niepodległościowego, bo ci przynajmniej są w stanie przyznać, że przegrywają między innymi przez kluby. Nikt tu sobie nie przypisuje cudzych zasług. Ale zawsze warto klubom oddać ich własne. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl