Już sobie wszystko powiedzieli. Morawiecki odebrał telefon od Tuska

  

Zgodnie z zapowiedzią Premier Mateusz Morawiecki odebrał dziś telefon od deklarowanego zwolennika polskiej opozycji, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Rozmowa dotyczyła obsady stanowisk unijnych w związku z rozpoczynającym się w czwartek szczytem Rady Europejskiej - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier - poinformował rzecznik rządu – „podkreślił w czasie rozmowy konieczność wyboru kandydatów, którzy będą skupiać się na istotnych dla Polski kwestiach programowych”.

- (Premier) wymienił m.in. uczciwe zasady konkurencji na rynku europejskim - w tym w obszarze polskiego transportu, rozszerzenie dopłat dla rolników, sprawy bezpieczeństwa energetycznego, politykę migracyjną, sprawy budżetu unijnego - w tym funduszu spójności

- przekazał Müller.

Poinformował, że "w rozmowie omówiono procedurę wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej w kontekście tzw. formuły „Spitzenkandidat”" (formuły kandydata wiodącego). Premier - podał rzecznik rządu - "podkreślił również konieczność zachowania właściwej równowagi geograficznej w obsadzie stanowisk unijnych".

W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt UE poświęcony m.in. obsadzie najwyższych stanowisko w instytucjach unijnych i agendzie strategicznej Unii na lata 2019–24.

Szef Rady Europejskiej w ciągu dwóch poprzedzających szczyt dni przeprowadza rozmowy ze wszystkimi przywódcami UE na temat obsady stanowisk unijnych. Temat ten będzie poruszany na szczycie w czwartek wieczorem. W przeddzień szczytu Tusk w liście skierowanym do unijnych liderów zapewniał, że mimo różnych interesów w UE jest polityczna wola, aby najważniejsze stanowiska obsadzić jeszcze do końca czerwca.

Dyskusja dotycząca obsady najważniejszych stanowisk w instytucjach unijnych została formalnie zapoczątkowana podczas szczytu pod koniec maja. Do tej pory jednak w państwach członkowskich nie ma zgody w kwestii personaliów.

Wiceszef MSZ ds europejskich Konrad Szymański ocenił w rozmowie z PAP, że szanse na obsadę kluczowych stanowisk w UE na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE są niskie. Podkreślił, że „silnie podzielony Parlament i równie silnie podzielona Rada są w stanie blokować poszczególnych kandydatów, ale wciąż nie widać większości, która mogłaby wskazać osoby na te stanowiska”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Papież o walce z pedofilią

Papież Franciszek, / / By Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36984416

  

Papież Franciszek wskazał zapobieganie jako najważniejszy sposób walki z pedofilią i wszelkimi nadużyciami w Kościele. Potrzebne jest "apostolstwo prewencji" - stwierdził w przesłaniu do uczestników spotkania w Meksyku na temat ochrony nieletnich.

W orędziu wideo, o którym poinformował portal Vatican News, Franciszek podkreślił, że wszyscy znają "hańbę", jaką spowodowały nadużycia w Kościele.

Papież mówił: jeśli ktokolwiek, kapłan, świecki czy biskup "uniemożliwia dziecku dotarcie do Jezusa, powinien zostać powstrzymany w swoim zachowaniu, upomniany, jeśli jest na to czas, albo ukarany, jeśli doszło do przestępstwa".

"Zapobiegać, zapobiegać" - powtórzył Franciszek w orędziu po hiszpańsku. Jego zdaniem to jest klucz do tego, by nieletni nie padali ofiarami wykorzystywania.

Taki "system prewencyjny" ma "wielką wartość" - ocenił.

W Meksyku doszło do jednego z największych skandali pedofilskich w Kościele. To z tego kraju pochodził założyciel zgromadzenia Legioniści Chrystusa ks. Marcial Maciel Degollado, który przez kilkadziesiąt lat molestował nieletnich i seminarzystów, a także prowadził podwójne życie. Zmarł w 2008 roku. Bulwersujące szczegóły jego czynów nagłośniono na początku pontyfikatu Benedykta XVI, gdy papież ten nakazał mu życie w izolacji i pokucie.

16 lipca był w Meksyku dniem modlitwy za ofiary pedofilii w Kościele. Ogłosiła go Konferencja Episkopatu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl