Największy sukces wizyty prezydenta Dudy w USA? Prof. Chodakiewicz wskazuje go bez wątpliwości

Prof. Marek Jan Chodakiewicz / screen z TV Republika

  

- Największym sukcesem wizyty prezydenta Andrzeja Duda w Stanach Zjednoczonych było podpisanie traktatu o bezpieczeństwie energetycznym - twierdzi profesor Marek Jan Chodakiewicz, historyk, który dziś był gościem redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W Punkt" na antenie Telewizji Republika.

W wieczornym programie Republiki rozmawiano dziś o niedawnej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Jak prof. Marek Jan Chodakiewicz ocenia ostatnie polsko-amerykańskie porozumienie?

- Widzę i obserwuję, że jest to pewien proces. Proces trwa od bardzo dawna, można go było konkretnie wdrożyć po 1989 roku. To kolejny krok w dobrym kierunku, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo. To krok normalny. Wszystkie kroki, które były wcześniej, były logiczne. Zaczęło się od marzeń

- mówił gość redaktor Katarzyny Gójskiej.

- Lewacy mówili o finlandyzacji Polski czy o innych badziewiach, które nie były realistyczne, bo sowieci nie zamierzali popuścić. Wiele grup marzyło sobie o tym, że Polska będzie sojusznikiem Stanów Zjednoczonych

- dodał. Wśród tych osób, które miały mieć pozytywne marzenia, prof. Chodakiewicz wymienił m.in. Józefa Mackiewicza, Antoniego Macierewicza czy Piotra Naimskiego.

Pytany o liczebność wojsk amerykańskich w Polsce i jak powinno wyglądać ich zwiększenie, profesor odpowiada, że nie należy oczekiwać zbyt wiele, gdyż to zwiększanie liczebności wojsk to stopniowy proces.

- Nie chcę się za bardzo bawić w liczykrupstwo i czekać, ile osób pośle Pentagon. Najważniejsi są jednak żołnierze logistyki, bo przygotowują grunt pod wszystko inne. Wiadomo, że krok normalny w tej chwili to jest 1000 żołnierzy logistyki, którzy będą przygotowywać grunt. Najpierw nie było nic, potem było NATO, później bardzo stopniowo pojawianie się wojsk USA. To tak skapuje bardzo powoli, nie trzeba oczekiwać natychmiastowego szaleństwa. Stany Zjednoczone mają swoje bazy prawie tylko w tych miejscach, gdzie USA wygrało jakąś wojnę. Tak było w Japonii, są tam. Zdobyli Niemcy, są tam. To jest nowum dla polityki amerykańskiej, żeby się zjawiać w miejscach, których siły zbrojne USA nie zdobyły. To bardzo powolne i ostrożne, nie należy oczekiwać jednoznaczności. Bardzo powoli, bardzo spokojnie i to będzie rosło. Co nie znaczy na przykład, że jak dojdą do władzy Demokraci, to nie będzie umizgiwania się do Moskwy

- stwierdził prof. Chodakiewicz.

A co według profesora Chodakiewicza jest największym sukcesem prezydenta Dudy w USA? Tu historyk nie ma wątpliwości.

- Największym sukcesem wizyty prezydenta Andrzeja Duda w Stanach Zjednoczonych było podpisanie traktatu o bezpieczeństwie energetycznym. To się wpisuje nie tylko w NATO i obronność, ale również w Międzymorze na wielu poziomach. Najbardziej kompetentnym ministrem w obecnym rządzie jest Piotr Naimski. Był jednym z głównych spiritus movens, którzy doprowadzili do tego niesamowitego sukcesu. To kolejny, bardzo potrzebny krok do tego, żeby Polska zapewniła sobie bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowe – żeby Polska pozostała wolna i suwerenna. Proszę zobaczyć ile lat pracy w to włożono

- zakończył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Estonia: Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o jego wypowiedź o "wyzwoleniu" Tallina

/ flickr.com/Heikki Siltala/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rosyjski ambasador Aleksandr Pietrow został w piątek wezwany do estońskiego MSZ w związku z wypowiedziami o wyzwoleniu Tallina przez Armię Czerwoną 22 czerwca 1944 roku, przy okazji 75. rocznicy tego wydarzenia.

Jak poinformowało estońskie radio publiczne ERR, Pietrow spotkał się z szefem departamentu politycznego w MSZ Lembitem Uibo; na spotkaniu omówione zostały - jak podano - kwestie historyczne dotyczące wydarzeń z 22 września 1944 r.

Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ zapowiedział w czwartek szef tego resortu Urmas Reinsalu. Miało to związek z wypowiedzią Pietrowa dla agencji TASS opublikowaną na początku tygodnia, która odnosiła się do 75. rocznicy wyzwolenia republiki bałtyckiej spod okupacji niemieckiej.

Według Reinsalu, ambasador w swojej wypowiedzi podkreślił, że mieszkańcy Estonii "szanują bohaterskie czyny żołnierzy ZSRR, które doprowadziły do wyzwolenia Estonii". Przypomniał też, że w szeregach Armii Czerwonej walczyli przedstawiciele wielu narodowości, w tym również "bohaterscy" estońscy żołnierze. Zdaniem ministra sposób przedstawienia tych wydarzeń mija się z prawdą i jest niezgodny z konstytucyjnymi podstawami estońskiej republiki.

Minister podkreślił, że na skutek tych wydarzeń Estonia została zajęta, a stanowisko władz kraju do obu okupacji jest w takich historycznych okolicznościach "wyraźnie negatywne".

Szef MSZ przypomniał, że kiedy jednostki Armii Czerwonej zajęły Tallin w 1944 r., oddziałów niemieckich nie było już w mieście, a powracający z Finlandii estońscy ochotnicy stawiali opór. Ostatecznie na baszcie "Długi Herman" na tallińskiej starówce trójkolorową niebiesko-czarno-białą flagę narodową zastąpiono flagą czerwoną.

Rosyjski ambasador podkreślił w wywiadzie, że w związku z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej w wielu estońskich miastach odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia organizowane wspólnie z weteranami czy stowarzyszeniami.

Przypomniał też, że dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia Tallina 22 września odbędzie się pokaz fajerwerków, któremu towarzyszyć będą artyleryjskie salwy honorowe. Jest to część organizowanego w 2019 r. i 2020 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony programu "Pamięć Zwycięstwa", tj. obchodów jubileuszu wyzwolenia radzieckich miast oraz wschodnio-europejskich stolic od nazistowskich najeźdźców.

W lipcu estońskie MSZ w związku ogłoszeniem przez Moskwę takiego sposobu upamiętnienia wojennych wydarzeń wystosowało protest, w którym inicjatywę Rosji uznało za niedopuszczalną. "Ponowne zajęcie Tallina nie przyniosło Estonii wolności, zamiast tego przyniosło sowiecką okupację, która trwała pół wieku" - oświadczył wtedy Reinsalu.

Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka powstała w 1940 r. po aneksji przez ZSRR (w latach 1941-44 pod okupacją niemiecką) i funkcjonowała do 20 sierpnia 1991 r., kiedy to ogłoszono niepodległość kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl