Oto wakacyjny niezbędnik kierowcy

/ tookapic

  

Komu w drogę, temu czas! Jeśli większość tych wakacji spędzisz za kółkiem, zanim ruszysz – warto, żebyś to przeczytał.

Świadectwa odebrane, walizki (prawie) spakowane, zaraz wsiadacie w auto i ruszacie na zasłużony, wyczekany wypoczynek. Zanim ruszycie, sprawdźcie, co powinniście załatwić przed wyjazdem i co warto mieć zawsze pod ręką.

"Z myślą o kierowcach tworzymy nowoczesne e-usługi, które pozwalają zaoszczędzić czas, zwiększyć bezpieczeństwo, ale i wygodę podróżowania" – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych online, dokumenty pojazdu w telefonie komórkowym, to tylko niektóre z nich" – dodaje.

Wrzuć pierwszy bieg

Jak zacząć korzystać z usług oferowanych kierowcom? Od założenia Profilu Zaufanego.

"Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie, a to ważne przy korzystaniu z e-usług. To dzięki niemu tylko my możemy np. sprawdzić swoje punkty karne. Profil Zaufany gwarantuje, że nikt niepowołany nie dostanie dostępu do tego typu informacji"

– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Profil Zaufany umożliwia załatwianie online spraw urzędowych o dowolnej porze, z dowolnego miejsca – także z wakacji" – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jeśli jeszcze nie masz swojego Profilu Zaufanego, spokojnie załatwisz to jeszcze przed wyjazdem. Wejdź na stronę www.pz.gov.pl i załóż go już teraz.

Ruszamy!

Nieważne, jak bardzo czekałeś na te wakacje i jak bardzo się na nie spieszysz. Jeźdź ostrożnie. Jeśli masz na sumieniu i koncie jakiekolwiek przewinienia, sprawdź liczbę swoich punktów karnych. Dzięki naszej e-usłudze – nie musisz jechać na komisariat, by to zrobić. Wystarczy chwila przed komputerem lub smartfonem i gotowe.

Krok 1: Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl, znajdź sekcję "Kierowcy i pojazdy" i kliknij "Sprawdź swoje punkty karne".

2. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.

Gotowe! Informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu.

Możliwość sprawdzenia online punktów karnych to jedna z najpopularniejszych e-usług. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku kierowcy skorzystali z niej 150 tysięcy razy. W 2018 r. zrobili to 361 812 razy.

Jedziemy! Co jeszcze warto wiedzieć? Na pewno to, że od 1 października 2018 r. – jeżdżąc po Polsce, – nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Nie oznacza to, że w razie konieczności, policja lub inne uprawnione służby nie mogą Ci go zatrzymać. Mogą. Zrobią to wirtualnie, ale równie skutecznie, co w "realu".

Przezorny zawsze ubezpieczony

Życie lubi nas zaskakiwać, dlatego bądź gotowy stawić temu czoła. Ściągnij na swojego smartfona aplikację mObywatel. Znajdziesz ją w sklepach App Store i Google Play. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna.

Po co Ci kolejna ikonka na wyświetlaczu telefonu? Z pewnością się przyda. Jeśli masz telefon z systemem operacyjnym Android znajdziesz w niej mTożsamość i mPojazd.

Jeśli korzystasz z telefonów z iOS – na razie tylko mTożsamość (pracujemy nad tym, aby mPojazd był też dostępny dla Ciebie).

Zacznijmy od mTożsamości. To mówiąc w skrócie – odzwierciedlenie danych z Twojego dowodu osobistego. Możesz z niej skorzystać np. hotelu w trakcie rejestracji, w wypożyczalni rowerów, kajaków i skuterów wodnych. Słowem wszędzie tam, gdzie nie masz obowiązku legitymować się dowodem osobistym. Aplikacja może się okazać przydatna także wtedy, gdy zgubisz portfel.

mPojazd to natomiast odzwierciedlenie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie Twojego pojazdu. "Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant" – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Mało tego, jeśli nie pamiętamy o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja wyświetli komunikat z przypomnieniem. Odpowiednia informacja pojawi się na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania" – dodaje szef MC.

W mPojeździe znajdziesz także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz będziesz mieć je zawsze pod ręką. WAŻNE! Jeśli ruszasz autem poza granice Polski, weź "papierowe" dokumenty.

Przed siebie

Inne aplikacje, które warto ściągnąć przed wyjazdem, to "Granica" i "Asystent Granica".

Aplikacja "Granica" przyda się szczególnie tym, którzy w te wakacje chcą pozwiedzać kraje naszych wschodnich sąsiadów. Dzięki niej w kilka chwil sprawdzisz aktualną sytuację na polskich drogowych przejściach granicznych.

Znajdziesz tam także m.in.:

- mapę z wizualizacją drogi do przejścia,

- czas oczekiwania na wjazd na przejście,

- liczbę otwartych pasów ruchu,

- obrazy z kamer,

- wiadomości, które dotyczą wybranego przejścia,

- prognozę pogody.

"Granica" pozwala też śledzić ruch na przejściach granicznych np. przez smartwatch. Jest dostępna w 6 językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim i niemieckim.

Dzięki drugiej apce – "Asystent Granica" – sprawdzisz sytuację na polskich…

- drogowych,

- kolejowych,

- lotniczych,

- morskich,

- pieszych przejściach granicznych.

Korzystając z niej, dowiedz się m.in. jak wygląda odprawa celna i graniczna, jakie dokumenty są Ci potrzebne do przekroczenia granicy, czy jakie są limity przewozu towarów w bagażu. Ta aplikacja jest dostępna w siedmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

Obie aplikacje możesz za darmo ściągnąć ze sklepów Google Play lub App Store.

Ostatnia rada – jadąc autem nie korzystaj z telefonu komórkowego. Sprawdź wszystko przed podróżą lub w trakcie postoju.

Szerokiej drogi!

O projekcie

Projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Ulicami Szczecina przeszedł Marsz Równości

/ rihaij

  

Kilka tysięcy osób przeszło w sobotę ulicami miasta w drugim Szczecińskim Marszu Równości. Policja oceniła go jako "bardzo spokojny". Kontrmanifestację "Szczecin w obronie rodziny" przygotowała m.in. Młodzież Wszechpolska.

Uczestnicy marszu z tęczowymi flagami i transparentami, na których wypisano hasła m.in. "Kocham tak samo", "Każdy inny, wszyscy równi" czy "Miłość & akceptacja" wyruszyli w sobotę z pl. Żołnierza Polskiego w centrum Szczecina i przeszli głównymi ulicami miasta. Skandowali "Jestem, kim jestem, kocham tak samo" czy "Wszyscy równi, każdy inny".

"Ten marsz uszczęśliwia całe to miasto, ten marsz czyni z tego miasta piękne miejsce. Spotkaliśmy się na kolejnym placu i chcę powiedzieć, że głęboko wierzę w to, że wszystkie place tego miasta będą otwarte i bezpieczne dla wszystkich ludzi"

– powiedziała po zakończeniu marszu na pl. Adama Mickiewicza literaturoznawca i pisarka Inga Iwasiów.

"My tylko chcemy żyć jak każdy inny, móc wziąć ślub z ukochaną osobą, mieć ochronę prawną dla dzieci, które i tak wychowujemy w naszych jednopłciowych parach, móc iść na spacer za rękę i nie zostać za to pobitym, móc powiedzieć rodzicom "nie mam chłopaka, mam dziewczynę" albo "jestem waszą córką, a nie synem" i nie zostać skrzywdzonym"

– mówiła do uczestników marszu jego organizatorka Monika "Pacyfka" Tichy ze stowarzyszenia Lambda Szczecin.

Według szacunków policji w kulminacyjnym momencie marszu uczestniczyło w nim ok. 4 tys. osób. Jak powiedziała sierż. szt. Ewelina Gryszpan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, funkcjonariusze podczas wydarzenia nie zanotowali żadnych incydentów. Oficer prasowa określiła marsz jako "bardzo spokojny". Uczestników ochraniało ok. 900 policjantów z regionu i z innych województw.

Około dwóch godzin przed rozpoczęciem marszu równości kilkadziesiąt osób zebrało się na szczecińskim placu Solidarności na manifestacji pod hasłem "Szczecin w obronie rodziny".

"Chcemy wyrazić sprzeciw i pokazać, że jednak są ludzie w tym mieście, którym przeszkadzają antywartości, które są wyznawane przez ludzi, którzy dzisiaj się przemieszczają przez nasze miasto"

– powiedział Wojciech Baran z Młodzieży Wszechpolskiej.

Jak zaznaczył Marek Zakrzewski ze stowarzyszenia KoLiber, organizatorzy kontrmanifestacji nie są "przeciwko ludziom homoseksualnym, LGBT". "Jesteśmy przeciwko ideologii LGBT, która na sztandarach tęczowej flagi będzie dzisiaj maszerowała przez nasze miasto" – dodał.

"Na tym placu promujemy życie, promujemy polskie wartości, promujemy ideologię chrześcijańską, katolicką, ideologię, na której wychowała się cała Europa, ideologię, na której narodziła się Polska"

– zaznaczył Zakrzewski.

Organizatorami manifestacji byli m.in. działacze Młodzieży Wszechpolskiej, Stowarzyszenie KoLiber i Patriotyczna Pogoń Szczecin.

Początkowo organizatorzy planowali też happening "LGBT zmyjemy, rodzinę uratujemy", podczas którego ubrani w specjalne stroje, ze sprzętem czyszczącym mieli "odkazić miasto z ideologii LGBT". Jak jednak poinformowano, akcja została odwołana na prośbę prezesa Fundacji Małych Stópek ks. Tomasza Kancelarczyka.

Podczas kontrmanifestacji zmyto z powierzchni placu Solidarności narysowaną tam w nocy kredą tęczową flagę, przy której napisane były hasła m.in. "Szczecin bez homofobii" czy "Chodźcie z nami, wyjdźcie z szafy".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl