Serdeczne przesłanie premiera do uczniów

zdjęcie ilustracyjne / Adam Guz / KPRM

  

Premier Mateusz Morawiecki życzy uczniom i ich rodzicom spokojnych, bezpiecznych wakacji, a także inspirujących podróży i dobrej zabawy. „Rozwijajcie pasje, naładujcie baterie na przyszły rok szkolny, żeby 1 września wrócić do szkoły w jak najlepszych nastrojach” - podkreślił.

Morawiecki życzenia opublikował dziś na Twitterze.

„Wszystkim uczniom oraz ich rodzicom życzę spokojnych, bezpiecznych wakacji, niezapomnianych wrażeń, a także inspirujących podróży i dobrej zabawy. Rozwijajcie pasje, naładujcie baterie na przyszły rok szkolny, żeby 1 września wrócić do szkoły w jak najlepszych nastrojach”

 - napisał.

Wcześniej szef rządu wziął udział w zakończeniu roku szkolnego 2018/2019 w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie. Zdjęcia z uroczystości premier dołączył do wpisu z życzeniami.

Zgodnie z kalendarzem MEN, koniec roku miał nastąpić w piątek, 21 czerwca 2019. 20 czerwca wypada jednak wolny dzień ze względu na Boże Ciało. Przed miesiącem premier poinformował o planowanej zmianie terminu zakończenia roku szkolnego właśnie na 19 czerwca.

Wakacje rozpoczyna prawie 5 mln uczniów z ponad 26 tys. szkół.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Indyjska firma zapowiada: "Szczepionka na koronawirusa za dwa lata". Oszacowano wstępny koszt

/ zdjęcie ilustracyjne/ pixabay/@ PhotoLizM

  

Firma Serum Institute of India (SII) z miasta Puna w zachodnich Indiach ogłosiła, że prace rozpoczęte nad szczepionką przeciwko nowemu koronawirusowi Covid-19 potrwają dwa lata. Wkrótce ruszą badania na zwierzętach. Koszt opracowania szczepionki oszacowano na 42 mln USD.

„Chociaż podjęto wiele prób znalezienia lekarstwa, jak również sposobu na kontrolowanie epidemii, to jest pierwszy szczep, który przeszedł do fazy przedklinicznej” - powiedział w środę szef SII Adar Poonawalla.

Faza przedkliniczna oznacza badania na zwierzętach i zdaniem firmy potrwa około pół roku. „Do końca sierpnia będziemy mieć wyniki badań na myszach i ssakach naczelnych, które wyślemy do państwowych organów nadzorujących, aby uzyskać zgodę na wejście w fazę badań na ludziach” – tłumaczył Poonawalla.

Koronawirus Covid-19, który wykryto w Chinach w grudniu 2019 roku, może wywoływać śmiertelnie niebezpieczne zapalenie płuc.

Będący jednym z największych producentów szczepionek na świecie SII pracował wcześniej m.in. nad szczepionką przeciwko świńskiej grypie oraz przeciwko wściekliźnie. Firma przyznaje, że tempo prac nad szczepionką przeciwko nowemu koronawirusowi jest najszybsze z dotychczasowych badań, podjęła już współpracę z amerykańską spółką biotechnologiczną Codagenix oraz szuka kolejnych partnerów.

„Nie wykluczamy Chin jako potencjalne miejsce badań klinicznych (na ludziach -red.)” - podkreślił szef SII.

Koszt opracowania szczepionki szacowany jest na blisko 42 mln USD, dlatego firma szuka inwestorów, którzy sfinansują badania. Coraz więcej przedsiębiorstw farmaceutycznych bierze udział w wyścigu o opracowanie szczepionki.

W tym tygodniu należąca do koncernu Johnson and Johnson firma Janssen ogłosiła rozpoczęcie prac nad szczepionką we współpracy z władzami USA. Nad szczepionką pracuje również francuskie przedsiębiorstwo Sanofi Pasteur.

Do północy ze środy na czwartek w całych Chinach kontynentalnych potwierdzono łącznie ponad 74,5 tys. infekcji koronawirusem, z czego 2118 osób zmarło, a ponad 16 tys. wyzdrowiało i wyszło już ze szpitali – przekazała chińska komisja zdrowia. Większość zakażeń i zgonów stwierdzono w prowincji Hubei. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotychczas 11 zgonów związanych z wirusem: trzy w Japonii, po dwa w Iranie i Hongkongu oraz po jednym we Francji, w Korei Płd., na Filipinach i na Tajwanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts