Dzięki 5G wzrośnie polski PKB

/ mohamed_hassan

  

- Rozwój technologii 5G może poprawić produktywność Polski o ok. 1 proc. PKB – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która w Łodzi uczestniczyła w powołaniu akceleratora rozwoju 5G.

"Umowa podpisana pomiędzy Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną (ŁSSE), Politechniką Łódzką, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz firmami Ericsson i Play powołuje akcelerator rozwoju 5G w Łodzi. Rozwój technologii 5G może – jak szacujemy - poprawić produktywność Polski o ok. 1 proc. PKB, czyli o ok. 4 mld zł. Doprowadzić do oszczędności m.in. w służbie zdrowia, w zakresie usług transportowych i poprawić jakość tych usług"

– podkreśliła minister podczas briefingu po podpisaniu umowy.

Jak zaznaczyła, rozwój technologii 5G - czyli możliwości przekazywania ogromnej ilości danych w bezpieczny sposób – jest trendem globalnym.

"Polska nie pozostaje w tyle. Chcielibyśmy, aby Łódź stała się pierwszym miastem operującym w sieci 5G i mamy nadzieję, że za sprawą tego porozumienia to się wydarzy"

– dodała.

Według Emilewicz, Łódź nie jest jedynym miastem, w którym będą rozwijane tego typu przedsięwzięcia. Kolejne ośrodki także podpisują podobne zobowiązania.

Zgodnie z przyjętą przez rząd strategią rozwoju 5G, do końca 2025 r. siecią 5G mają być objęte wszystkie większe miasta w kraju oraz główne ciągi komunikacyjne. W Łodzi – przy udziale Politechniki Łódzkiej - projekt ma być wdrożony pilotażowo, natomiast Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna chce być pierwszą strefa ekonomiczną na świecie, która zaoferuje tę technologię działającym w jej obrębie firmom.

"Akcelerator S5, który wdroży w przemyśle technologię 5G będzie zaawansowanym rozwinięciem projektu Startup Spark, który realizujemy od 2 lat. Będziemy pracowali nad rozwojem możliwości wdrożenia 5G w przemyśle, wykorzystując sieć Politechniki Łódzkiej wspólnie z Ericssonem i operatorem Play oraz z naszymi partnerami biznesowymi"

– podała wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Agnieszka Sygitowicz.

Do etapu inkubacji Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprosi 40 startupów, z których wyłoni finałową dwudziestkę firm – jej zadaniem będzie wdrożenie w życie przygotowanych koncepcji. Na każdym etapie startupy będą korzystać ze wsparcia eksperckiego, mentorskiego i finansowego, a także współpracować z firmami, dla których będą tworzyć nowe rozwiązania oparte o 5G.

"W ciągu 1,5 roku zamierzamy wprowadzić te rozwiązania do firm, które zdecydują się wejść do projektu. Obecnie jego partnerami biznesowymi są Procter&Gamble oraz Wielton"

– dodała wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Fundusze na rozwój akceleratora S5 to 14 mln zł, pozyskane z łódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

"Ich przekazanie było jedną z moich pierwszych decyzji, podjętą na początku roku. Postanowiliśmy zaryzykować, bo to jest przyszłość; jako gospodarz województwa jestem przekonany, że to był dobry wybór"

– zaznaczył marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Według rektora Politechniki Łódzkiej Sławomira Wiaka, projekt sieci pilotażowej 5G w obrębie kampusu uczelni jest już gotowy. Ma ona umożliwić przedsiębiorcom przygotowanie aplikacji dla innowacyjnych usług w dedykowanym środowisku testowym. W ubiegłym roku uczelni przyznano 8 mln zł z budżetu państwa w ramach grantu badawczo-wdrożeniowego na budowę sieci i zakup urządzeń potrzebnych do przetestowania technologii 5G. Zdaniem Wiaka, z wypracowanych rozwiązań skorzystają także Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i przedsiębiorcy - PŁ udostępni im know-how i unikatową infrastrukturę.

Jak zaznaczył prezes Ericsson w Polsce Martin Mellor, jego firma posiada bardzo duże doświadczenie we wdrażaniu sieci 5G; dziewięć z dwunastu działających na świecie sieci 5G to dzieło Ericssona. "Technologia niezbędna do wdrożenia 5G jest już dostępna w Polsce, a Ericsson jest gotowy, by tego dokonać.(…) Nadejście sieci 5G to świetna wiadomość dla łódzkich startupów i przedsiębiorstw, to szansa na zwiększenie ich efektywności; z ich doświadczeń będą mogli w przyszłości korzystać przyszli użytkownicy sieci 5G w Polsce" – dodał Mellor.

Sieć telekomunikacyjna piątej generacji (5G) to nowy standard przekazywania danych, posiadający wyższą przepustowość niż stosowane do tej pory rozwiązania 4G.

Wdrożenie 5G ma wspierać m.in. bardziej niezawodną komunikację pomiędzy urządzeniami i pomóc w popularyzacji rozwiązań tzw. internetu rzeczy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

W weekend prezes PiS z wizytą w Chełmie

/ flickr.com/photos/pisorgpl

  

W najbliższy weekend politycy Prawa i Sprawiedliwości będą kontynuować objazd po kraju. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę odwiedzi Chełm - wynika z informacji uzyskanych w sztabie wyborczym PiS.

Politycy partii zainaugurowali objazd po kraju w miniony weekend podczas pikniku w gminie Gózd na Mazowszu. Wcześniej natomiast, w sobotę, prezes PiS zaprezentował „jedynki” list partii w najbliższych wyborach do Sejmu. Kaczyński będzie na czele listy w okręgu warszawskim, premier Mateusz Morawiecki będzie otwierał listę w Katowicach. W okręgu podwarszawskim "jedynką" został szef MON Mariusz Błaszczak, wicepremier Jacek Sasin w Chełmie, wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński w Łodzi, a szef KPRM Michał Dworczyk w Wałbrzychu.

W ramach podróży po kraju w najbliższą sobotę prezes PiS w południe odwiedzi Chełm.

Politycy PiS przygotowują obecnie również program wyborczy, który ma być gotowy na przełomie sierpnia i września, przed rozpoczęciem kampanii i inaugurującą ją konwencją wyborczą.

Z najnowszych informacji wynika, że z poszczególnych okręgów spłynęły już propozycje pełnych list wyborczych, które będą analizowane przez komitet polityczny PiS w tym tygodniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl