Goście ze Szwecji z wizytą w WOT

zdjęcie ilustracyjne / Christer CC BY-NC-ND 2.0

  

Dowódca szwedzkiej gwardii narodowej Hemvarnet gen. dyw. Stefan Sandborg złożył wizytę w Wojskach Obrony Terytorialnej i zapoznał się ze sprzętem żołnierzy WOT – poinformował dziś rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak.

Delegacja Hemvarnet, która należy do zagranicznych formacji obrony terytorialnej, z którymi WOT współpracują najintensywniej, przebywała w Polsce w dniach 17-18 czerwca; partnerem Szwedów jest 2. Lubelska Brygada OT.

Pietrzak podkreślił, że choć do tej pory przedstawiciele WOT i Hemvarnet spotykali się sześć razy oraz odbyło się jedno spotkanie w ramach Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej, to była to pierwsza wizyta, w której uczestniczył dowódca szwedzkiej formacji.

Współpraca między WOT a Hemvarnet trwa od ponad roku, szwedzka gwardia narodowa ma blisko 80-letnie doświadczenie w budowaniu zdolności typowych dla obrony terytorialnej. - Mimo dość długiej i bogatej tradycji Szwedów w zakresie budowania obrony terytorialnej, podczas obecnej wizyty, szwedzki dowódca wyraził duże zainteresowanie prezentacją sprzętu, jakim dysponuje WOT – zaznaczył Pietrzak. Podczas wizyty w Polsce Sandborg odwiedził m.in. 61. batalion lekkiej piechoty w Grójcu, gdzie szwedzkiej delegacji zaprezentowano uzbrojenie i wyposażenie sekcji lekkiej piechoty.

Głównym zadaniem WOT jest wspieranie lokalnych społeczności, zapobieganie skutkom klęsk żywiołowych oraz wspieranie służb ratowniczych; w czasie kryzysu i wojny mają wspierać wojska operacyjne. Działające od 2017 r. jako odrębny rodzaj sił zbrojnych WOT liczą obecnie ponad 20 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. żołnierzy zawodowych. Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. osób.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ślubowanie cesarza Japonii

Cesarz Naruhito podczas obrzędów / twitter.com / @ENERGY888FM

  

Cesarz Japonii Naruhito ślubował dzisiaj podczas ceremonii intronizacji wypełniać obowiązki symbolu państwa. W uroczystościach w Pałacu Cesarskim w Tokio wzięli udział szefowie państw i inni dostojnicy z ponad 180 krajów świata.

[polecam:https://niezalezna.pl/269714-japonia-ma-nowego-cesarza-quotmam-szczera-nadzieje-na-szczescie-dla-ludziquot]

Przysięgam, że będę postępował zgodnie z konstytucją i wywiążę się z moich obowiązków jako symbolu państwa i jedności narodu

- oświadczył Naruhito przed około dwoma tysiącami uczestników ceremonii, w tym następcą brytyjskiego tronu księciem Karolem.

Żywię nadzieję, że Japonia będzie dalej się rozwijać i przyczyniać się do przyjaźni i pokoju wśród społeczności międzynarodowej oraz do dobrobytu ludzi dzięki nieustającym wysiłkom i mądrości ludzkiej

- podkreślił cesarz.

Naruhito jest pierwszym japońskim władcą urodzonym po II wojnie światowej i pierwszym, wychowanym wyłącznie przez rodziców. Wstąpił na tron 1 maja po pierwszej od ponad 200 lat abdykacji cesarskiej w Japonii. Jego ojciec, 85-letni Akihito, abdykował po ponad 30 latach panowania. Akihito był pierwszym japońskim cesarzem, który wstąpił na tron na zasadach dyktowanych przez powojenną, pacyfistyczną konstytucję Japonii, która określa jego rolę jako symbol narodu.

Poprzedni cesarz Hirohito, w imię którego japońskie wojsko walczyło w II wojnie światowej, uznawany był jeszcze za żyjące bóstwo. Cesarz Japonii nie ma obecnie władzy politycznej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl