Tusk rozmawia ze wszystkimi przywódcami Unii Europejskiej na temat obsady unijnych stanowisk. Temat ten będzie poruszany jutro wieczorem na szczycie unijnym w Brukseli. Polska nie ma swojego kandydata, ale oczekuje się, że jedno z najwyższych unijnych stanowisk zostanie zajęte przez kogoś z Europy Wschodniej. Właśnie w tej sprawie zapowiedziano dziś rozmowę Donalda Tuska z premierem Mateuszem Morawieckim. Ale... nie osobistą. Obaj panowie porozmawiają przez telefon. Rozmowa zaplanowana została na godzinę 19.30.

Dyskusja dotycząca obsady najważniejszych stanowisk w instytucjach unijnych została formalnie zapoczątkowana podczas unijnego szczytu pod koniec maja. Do tej pory jednak w państwach członkowskich nie ma zgody w kwestii personaliów. Część państw członkowskich zapewniła w maju szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego o poparciu dla wyłonienia szefa Komisji Europejskiej spośród kandydatów wiodących poszczególnych frakcji.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański szanse na podjęcie ostatecznych decyzji w tej sprawie podczas najbliższego szczytu ocenił jako "niskie".

- Silnie podzielony Parlament i równie silnie podzielona Rada są w stanie blokować poszczególnych kandydatów, ale wciąż nie widać większości, która mogłaby wskazać osoby na te stanowiska"

- podkreślił Szymański.

Jakie wnioski zapadną podczas rozmowy Tuska z premierem Morawieckim? Tego dowiemy się zapewne już wkrótce. Do tematu wrócimy.