Nie ma porozumienia co do Westerplatte

  

Nie widzę porozumienia ws. Westerplatte. Fundamentem nowego muzeum będzie sprzeciw środowisk muzealnych – powiedział w środę dyr. Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. Ten sprzeciw mnie nie niepokoi, jestem optymistą w tej kwestii – odpowiada dyr. Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki.

We wtorek sejmowa Komisja Infrastruktury poparła projekt specustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Według jego autorów, posłów PiS, ma on usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.

W środowej debacie w Radiu Gdańsk, w której brali udział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki i dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski, padło pytanie, czy nie ma już miejsca na porozumienie wszystkich stron.

Ossowski stwierdził, że on tego nie widzi. Nasze apele, jakie przedstawiliśmy posłom, nie spotkały się z ich aprobatą. Tym fundamentem nowego muzeum będzie szeroki sprzeciw środowisk muzealnych. Jak dodał, środowisko muzealne jest oburzone tym, że po raz pierwszy od czasów stalinowskich zostanie wywłaszczona instytucja kultury, czyli Muzeum Gdańska i Wartownia nr 1.

Ten sprzeciw mnie nie niepokoi. Jestem dużym optymistą, bo musimy zdawać sobie sprawę z momentu, w którym jesteśmy. W Sejmie toczą się legislacyjne rozwiązania formalnoprawne, bo chyba wszyscy się zgodzimy, że na Westerplatte nie ma muzeum z prawdziwego zdarzenia.

– powiedział Nawrocki, zapytany przez prowadzącego debatę, czy ten sprzeciw środowisk muzealnych nie budzi w nim niepokoju.

Jak dodał, Westerplatte nie opowiada historii września 1939 w taki sposób, w jaki powinno.

Po rozstrzygnięciach formalnoprawnych na pewno odbędzie się dojrzała dyskusja w gronie architektów i konserwatorów nad wizją, którą proponujemy - więc jest pewna wizja, są rozwiązania, które nie są ostateczne.

Dyrektor Muzeum Gdańska – w odpowiedzi na wypowiedź Nawrockiego – zaznaczył, że Wartownia nr 1 została uratowana społecznym wysiłkiem i otwarta w 1974 r. w gronie Westerplatczyków, którzy chcieli, żeby stała się zaczynem, początkiem nowego muzeum na Westerplatte, opowiadającym o ich heroizmie i walce.

W ostatnich latach przygotowaliśmy koncepcję, przygotowaliśmy procedurę zmian na Westerplatte i ta specustawa przekreśla nasze działania, wyłącza nas z tego procesu. 

– zaznaczył Ossowski.

Jestem pełen uznania dla braku spójności i logiki. 

– skomentował Nawrocki. Uznał, że to wygląda tak, jakby przez 40 lat poza Wartownią nr 1 niewiele się działo.

Natomiast w momencie, gdy ktoś zaczął zajmować się i opiekować Westerplatte i pozyskał promesę rządu na 150 mln zł, stworzył gotowe plany, to Muzeum Gdańska i cały gdański samorząd zaczął upominać się o Westerplatte. 

– ocenił.

Na pytanie, w jakiej koncepcji ma powstać muzeum na Westerplatte, Nawrocki odpowiedział, że przede wszystkim ma być to park historyczno-krajobrazowy, w którym konieczne jest przywrócenie ścieżek komunikacyjnych z września 1939 r. Jak dodał, koncepcja przedstawicieli Muzeum II Wojny Światowej zakłada również konserwatorskie zajęcie się reliktami walki i uczytelnienie ich.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

„Człowiek-awaria” jest prezydentem Warszawy? „Ma obowiązek dokonać przeglądów i kontroli”

/ https://www.youtube.com/watch?v=cVcPXpDEYYM

  

- Kiedy "Czajka" w Warszawie miała potężną awarię to słyszeliśmy, że nie ma tutaj polityki. Fakty są takie, że prezydentem Warszawy jest "człowiek-awaria". To już druga potężna awaria pod krótką kadencją pana Trzaskowskiego - ocenił w "Minęła 20" Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji.

Zgłoszenie o awarii ciepłowniczej na wysokości ul. Powsińskiej 67 w Warszawie wpłynęło do straży pożarnej dzisiaj ok. godz. 9:45.

"Uszkodzeniu uległa rura ciepłownicza z gorącą wodą, z której nastąpił wyciek. W związku z tym wytworzyły się duże ilości pary wodnej"

- przekazywał kpt. Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży pożarnej.

Mazowiecka straż pożarna informowała, że na miejscu powstało rozlewisko wody o długości ok. 600 m, gdzie utknęło ok. 200 samochodów. Strażacy otrzymywali też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach.

[polecam:https://niezalezna.pl/301561-klopoty-w-warszawie-paraliz-po-awarii-sieci-cieplowniczej-utrudnienia-sa-bardzo-duze]

Wstępnie ustalono, że awarii uległa jedna z dwóch magistrali o średnicy 1100 mm dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach.

Kiedy "Czajka" w Warszawie miała potężną awarię to słyszeliśmy, że nie ma tutaj polityki. Fakty są takie, że prezydentem Warszawy jest "człowiek-awaria". To już druga potężna awaria pod krótką kadencją pana Trzaskowskiego. Bardzo źle zaczął tę kadencję i moim zdaniem jest nieudolnym prezydentem. To też są efekty nieprzemyślanej polityki organizacyjnej

- powiedział w rozmowie z Michałem Rachoniem w "Minęła 20" wiceminister cyfryzacji, Adam Andruszkiewicz.

Prezydent Trzaskowski jednak zarządza miastem, ma obowiązek dokonać przeglądów i kontroli, również prywatnych firm, które dostarczają usługi na rzecz mieszkańców warszawy. Trzeba powiedzieć, że to też jest efekt bardzo błędnej polityki prywatyzacyjnej, która w Polsce była prowadzona przez środowisko PO i PSL

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl