My składamy jasną propozycję dla Polaków - Koalicja Polska, czyli gromadzenie wokół PSL wszystkich środowisk, które podpisują się ideowo pod naszym programem.
- oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Jak wyjaśnił, PSL opowiada się za „Polską zdefiniowaną w preambule konstytucji - (Polską) dla wszystkich, dla tych wierzących w Boga - którzy z wiary czerpią te najważniejsze wartości, jak: dobro, prawda, piękno i sprawiedliwości - i niewierzących oraz poszukujących tych wartości w innych źródłach, ale chcących budować Polskę opartą o: zasadę pomocniczości, wspierania siebie nawzajem, zasadę solidaryzmu społecznego oraz społeczną gospodarkę rynkową”.

To są przesłania ideowe tradycji i wartości, szacunku dla korzeni chrześcijańskich.
- podkreślił lider PSL.

Kosiniak-Kamysz wskazał również, że wśród propozycji programowych ludowców znalazła się m.in. emerytura bez podatku, czysta Polska i postawianie na odnawialne źródła energii oraz darmowe szczepienia i leki dla dzieci. Zapewnił, że PSL jest otwarty na rozmowę z każdym, kto podziela wartości i propozycje programowe ludowców.

Nagle lider PSL stwierdził, że w zasadzie opozycja w jednej koalicji nie ma szans wygrać z PiS.

Uważam, że opozycja w jednym bloku nie ma szans wygrać wyborów z PiS, ma szansę to zrobić tylko w dwóch blokach: lewicowo-liberalnym i centrowo-chrześcijańskim, który będzie tworzyć PSL. Pytanie do PO, gdzie chce się znaleźć i jaką drogę wybiera.
- powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zapewnił, że Stronnictwo nie zrezygnuje z Koalicji Polskiej, ponieważ - jego zdaniem - „jest to bardzo ważna propozycja, której oczekują Polacy, musi być wspólnota celu, wartości i programu".

Prezes PSL zaznaczył też, że jego partia nie rozmawia z PiS, dlatego że zdaniem lidera ludowców partia rządząca „nie podziela wartości demokratycznego państwa prawa”.