Wiemy kto powalczy o Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza

Zdjęcie ilustracyjne / fot.Pixabay

  

Ogłoszono tytuły 10 książek nominowanych w tym roku do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Laureata poznamy 11 listopada - podaje Instytut Książki.

W tym roku jury pod przewodnictwem prof. Macieja Urbanowskiego nominowało do nagrody książki: "Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii" Marka A. Cichockiego (Teologia Polityczna), "Am (dziennik z drugiej strony) „ Artura Grabowskiego (PIW), "Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska – Niemcy był możliwy?" Piotra Gursztyna (Wydawnictwo Dolnośląskie), "Historia antykultury" Krzysztofa Karonia (książka ukazała się nakładem autora), "Kamienica" Wojciecha Kudyby (Pewne Wydawnictwo), "Epoka Antychrysta" Pawła Lisickiego (Fabryka Słów), "Cegiełki i inne opowiadania" Krzysztofa Piaseckiego (Biblioteka Słów), "Atropina" Adriana Sinkowskiego (Biblioteka Toposu), "Górecki. Geniusz i upór" Marii Wilczek-Krupy (Znak) oraz "Spław" Janusza Węgiełka (LTW). Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 roku. Została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, wybitnego pisarza i działacza politycznego. Przyznawana jest polskim autorom za książki w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Wiesław Helak za powieść "Nad Zbruczem". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Weterani walk o niepodległość chcą pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Bitwa warszawska – piechota polska w tyralierze / By unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58830537

  

Do kancelarii marszałek Sejmu Elżbiety Witek wpłynęło pismo Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP. Jego sygnatariusze chcą podjęcia działań Sejmu w sprawie budowy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - podaje "Nasz Dziennik".

Do kancelarii nowo zaprzysiężonej marszałek Sejmu Elżbiety Witek 13 listopada wpłynęło pismo Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP. Jego sygnatariusze domagają się podjęcia konkretnych działań Sejmu i apelują o niezwłoczne przystąpienie do budowy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Autorzy załączają do pisma projekt takiej uchwały, zaznaczając, że nadrzędnym celem jest upamiętnienie bitwy w formie monumentu" - podaje "ND".

Jak przypomina gazeta, inicjatywy społeczne mające na celu postawienie pomnika Bitwy Warszawskiej pojawiły się już w 2017 roku.

"Przepychanka trwa już dwa lata, bez żadnego pozytywnego skutku. To jest zaskakujące i oburzające. Temat budowy pomnika powinien być już dawno ustalony i realizowany. Tymczasem jest tylko przepychany z miejsca na miejsce, bez żadnych konkretnych zadań wykonawczych"

- oburzał się w rozmowie z "ND" Leonard Kapiszewski, prezes Rady Fundacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP.

"Oczekujemy podjęcia stosownej uchwały przez Sejm, wówczas będzie ona wiążąca i zmusi wszystkie organy państwowe, odpowiedzialne za te problemy, do podjęcia działań w tym przedmiocie" - mówił Kapiszewski.

Jak przypomina "ND" Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyznaczyło swojego przedstawiciela do sądu konkursowego, który zajmuje się wyborem projektu budowy pomnika. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał pomnik i gdzie stanie. MON patronuje natomiast budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie - obecnie podejmowane są działania dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę oraz przeprowadzenia procedur przetargowych.

17 października Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl