Polacy z Włochami zagrają o medale i igrzyska

/ pzpn

  

Polscy piłkarze zagrają w środowy wieczór z gospodarzami Włochami w swoim drugim meczu mistrzostw Europy do lat 21. Na inaugurację grupy A pokonali Belgów 3:2 i coraz odważniej mogą myśleć o awansie do półfinału turnieju i jednocześnie na igrzyska w Tokio. Jednak to Squadra Azzurra jest dziś zdecydowanym faworytem.

W ostatnich kilkunastu latach rzadko zdarzało się, żeby polscy piłkarze rozpoczynali ważny turniej od zwycięstwa. Tymczasem podopieczni Czesława Michniewicza zdobyli trzy punkty w niedzielnym starciu z Belgami i teraz podbudowani psychicznie mogą stanąć do rywalizacji z Włochami, uznawanymi za jednych z faworytów imprezy. Italia wygrała w niedzielę z Hiszpanią 3:1.

Wartość podstawowej jedenastki Squadra Azzurra jest szacowana na blisko 300 milionów euro, a Włosi w składzie mają takie gwiazdy jak Chiesa, Kean czy Zaniolo. Dla porównania serwis transfermarkt wartość składu biało-czerwonych określa na niecałe 30 milionów. To dość jednoznacznie obrazuje, kto będzie faworytem na boisku, ale Polacy poradzili sobie już z Danią i Portugalią (w eliminacjach) oraz Belgią. Eksperci za każdym razem uważali, że szanse na sukces są małe, więc biało-czerwonych nie można skreślać przed meczem.

Wiemy, jakie mamy zadanie i jaką pracę musimy wykonać. Za nami odprawa na temat naszego następnego rywala. Możemy przewidywać, w jakim składzie mogą wystąpić. Na pewno będziemy gotowi na sto procent

- przyznał obrońca Krystian Bielik, zdobywca jednej z bramek w meczu z Belgią.

Trzy dni po meczu z Włochami biało-czerwonych czeka jeszcze spotkanie z Hiszpanami w Bolonii.Od 2017 roku, gdy gospodarzem ME do lat 21 była Polska, turniej odbywa się w formule z 12 drużynami podzielonymi na trzy grupy. Tegoroczna impreza jest rozgrywana w sześciu miastach - pięciu włoskich oraz w San Marino (Serravalle).

Do półfinału awansują zwycięzcy trzech grup i drużyna z drugiego miejsca z najlepszym bilansem. Finał zaplanowano na 30 czerwca w Udine. Tegoroczne mistrzostwa będą jednocześnie kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Tokio. Do Japonii polecą cztery najlepsze zespoły turnieju, czyli półfinaliści.

Ważne jest również, iż w przypadku awansu do czołowej czwórki silnej kadrowo Anglii otworzy się szansa dla innej drużyny. Kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii nie mogą bowiem wystawić oddzielnych reprezentacji w igrzyskach. To oznacza, że o prawo występu w Tokio zagrają dwa pozostałe zespoły z drugich miejsc w grupach. Dodatkowy mecz odbędzie się w takim wypadku 28 czerwca w Cesenie.

Spotkanie w Bolonii rozpocznie się o godz. 21. Transmisja TVP

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

91 km dróg wokół Radomia do remontu

/ gov.pl

  

Samorządy z regionu radomskiego otrzymały promesy z kwotami przyznanymi w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Do gmin i powiatów ziemi radomskiej trafi 72 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na remonty, przebudowę i rozbudowę 91 km dróg.

W tym roku na wsparcie projektów gminnych i powiatowych w województwie mazowieckim przeznaczono w sumie 538 mln zł. Jak poinformował wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, w regionie radomskim dofinansowano 34 wnioski, w sumie na kwotę 72 mln zł.

Łączna długość wszystkich odcinków dróg, które zostaną wyremontowane, to ponad 91 km. "To spora pomoc dla samorządów, a biorąc pod uwagę, że jest to dofinansowanie 80-procentowe, to wielka ulga dla budżetów wielu gmin i powiatów" – zauważył Standowicz.

Obecny na uroczystości szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski podkreślił, że ze względu na duże dofinansowanie, ze wsparcia z Funduszu Dróg Samorządowych mogą skorzystać nawet najmniejsze gminy.

Fakt ten potwierdzali samorządowcy. Wójt 5-tysięcznej gminy Jasieniec mówiła, że kwota wsparcia (ponad 932 tys. zł), jaką otrzymała jej gmina, jest historyczna, jeśli chodzi o wysokość dofinansowania. "To ogromny zastrzyk finansowy dla naszej gminy. Zrobimy za to ponad kilometr porządnej drogi w miejscowości Gołębiów" – powiedziała.

Wójt prawie 9-tysięcznego Wolanowa Ewa Markowska-Bzducha stwierdziła, że wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych to strzał w dziesiątkę potrzeb lokalnych. "W tej chwili odbywam zebrania w 23 sołectwach i zawsze pierwszym i najważniejszym tematem są drogi" – zaznaczyła.

Samorządy mogły uzyskać dofinansowanie w wysokości od 50 do 80 proc. przewidywanych kosztów realizacji zadania. Powiaty oraz miasta na prawach powiatu mogły złożyć 3 wnioski o dofinansowanie, natomiast gminy 2 wnioski.

W pierwszej kolejności dofinansowanie otrzymały zadania z list podstawowych. Wnioski znajdujące się na listach rezerwowych będą mogły uzyskać dofinansowanie pod warunkiem wystąpienia oszczędności w wysokości pozwalającej na ich sfinansowanie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl