Młodzież z Turcji upamiętnia poległych żołnierzy polskich i tureckich

/ K. Czerwińska/Senat RP

  

Do Polski przyjechała młodzież z Turcji, uczęszczającą do jednego z najbardziej znanych i najstarszych liceów w Turcji Kabataş Erkek Lisesi. Młodzi ludzie realizują program upamiętnienia poległych żołnierzy polskich i tureckich z czasów I i II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego.

Z turecką młodzieżą spotkała się wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, która powiedziała, że to bardzo ważne, by młodzież włączała się w projekty upamiętniające wydarzenia z przeszłości, bo pamięć historyczna  kształtuje tożsamość narodową. Dodała, że w Polsce przywiązuje się dużą wagę do nauki historii, bo to wiedza o otaczającym nas świecie, a bez pamięci o przeszłości, nie ma przyszłości. 

Podczas spotkania wicemarszałek rozmawiała o Powstaniu Warszawskim, o pielęgnowaniu pamięci historycznej, o tym jak ważna jest współpraca i wymiana młodzieży, bo to młodzi ludzie będą mieli wpływ na kształtowanie przyszłości świata. Na zkończenie turecka młodzież wykonała patriotyczną pieśń turecką z okresu I wojny światowej oraz jedna z najpopularniejszych piosenek Powstania Warszawskiego „Warszawskie dzieci”.

Uczniowie opowiedzieli też o swoim projekcie i przekazali oprawiony certyfikat posadzenia 40 drzew, w wiosce Alemdağ Ballica w okręgu Cekmeköy, upamiętniających poległych żołnierzy.

Uczniowie i nauczyciele Liceum Kabatas ze Stambułu przebywają w Polsce z 7-dniową wizytą. W Liceum im. Tadeusza Czackiego, które jest szkołą-siostrą Liceum Kabatas, uczniowie tureccy zaprezentowali program artystyczny upamiętniający poległych żołnierzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: senat.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ministerstwo Skarbu Państwa będzie przywrócone? Kwieciński: Rozproszony nadzór - jedną ze słabości

Henryk Kowalczyk usuwa tablicę z budynku ministerstwa, styczeń 2017 r. / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Czy przywrócone zostanie ministerstwo skarbu? Zdaniem obecnego ministra finansów i rozwoju, Jerzego Kwiecińskiego, jest "wielce prawdopodobne, że w nowym układzie rządowym takie ministerstwo zostanie powołane". Podkreślił, że obecny model nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa "nie najlepiej służby wykorzystaniu potencjału spółek w polskiej gospodarce".

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje o tym, że w nowym rządzie przywrócone zostanie ministerstwo Skarbu Państwa. Dziś pytany był o to przez Dorotę Kanię Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

- Mamy doświadczenia ostatnich 4 lat i prowadzone zarówno na poziomie rządowym, jak i eksperckim dyskusje. Kiedy był przygotowany program PiS na nowy okres, jedną ze słabości był problem silnego rozproszenia nadzoru nad spółkami, które nie co prawda dominują w polskiej gospodarce, ale odgrywają istotną rolę, są duże i mają znaczną siłę kapitałową. Kiedy jest rozproszony nadzór, trudno osiągnąć dobre efekty. To wielce prawdopodobne, że w nowym układzie rządowym takie ministerstwo [Skarbu Państwa] zostanie powołane. To zależy jednak od premiera

- powiedział w PR 24 minister Kwieciński.

Pytany o to, kto może objąć tekę ministra skarbu, powiedział, że "wróbelki ćwierkają i myślę, że to nie będzie wielkie zaskoczenie".

- Osobiście sądzę, że takie ministerstwo jest potrzebne. Obecny model nie najlepiej służy wykorzystaniu potencjału spółek w polskiej gospodarce

- dodał minister finansów.

Medialne spekulacje wskazują, że szefem resortu finansów mógłby zostać obecny wicepremier, Jacek Sasin.

Ministerstwo Skarbu Państwa zostało ostatecznie zlikwidowanie w marcu 2017 r., a swoją działalność zakończyło wraz z końcem roku 2016. Ostatnim ministrem był Henryk Kowalczyk. Zgodnie z wprowadzonym wówczas prawem, "kompetencje właścicielskie w odniesieniu do spółek z udziałem Skarbu Państwa wykonuje Prezes Rady Ministrów, który ma możliwość przekazania uprawnień do wykonywania praw z akcji innemu członkowi Rady Ministrów, pełnomocnikowi Rządu lub państwowej osobie prawnej, w tym jednoosobowej spółce Skarbu Państwa".  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio 24, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl