Dealerzy aut mogą być zadowoleni

/ mohamed_hassan

  

Z polskich salonów w maju br. wyjechało ponad 47 tys. nowych osobówek , czyli o 11,2 proc. więcej niż rok temu - podała w komunikacie firma Exact Systems (ES). Firma dodała, że kontynuowany jest trzycyfrowy wzrost rejestracji aut elektrycznych oraz że spada udział diesli.

"Od stycznia do maja 2019 r. elektryków zarejestrowano w Polsce o 35 proc. więcej niż w całym 2018 r." - podała firma w raporcie. "Pojazdy w pełni elektryczne wciąż stanowią zaledwie nieco ponad 3,5 promila (0,37 proc.) całkowitej sprzedaży nowych osobówek" - dodano.

Firma wskazała, że w maju br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) pojawiło się 47 tys. 94 nowych samochodów osobowych, czyli o 11,2 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2018 r. Według ES jest to najwyższy majowy wynik od ponad 8 lat, a kołem zamachowym rynku wciąż pozostają firmy, które stanowią aż 71,8 proc. kupujących. "Tylko 28,2 proc. nabywców to klienci indywidualni" - czytamy.

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w maju z salonów w Polsce wyjechało 2,7 tys. hybryd tj. o 52,6 proc. więcej, licząc rok do roku, oraz 146 aut z napędem elektrycznym, czyli o 58,7 proc. więcej niż w tym samym okresie ub. roku. "Z kolei od początku tego roku, w Polsce zostało zarejestrowanych 11,1 tys. hybryd, co oznacza wzrost o 16,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2018. Od stycznia do maja, zarejestrowano 1221 samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in tj. wzrost o 112 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego" - czytamy w raporcie.

W opinii prezesa Exact Systems Pawła Gosa, "choć udział pojazdów w pełni elektrycznych stanowi zaledwie 3,7 promila całości tegorocznej sprzedaży, nie należy tego wyniku dyskredytować". "Przy aktualnych cenach elektroauta są poza zasięgiem przeciętnego Polaka, dlatego rola dużych firm w rozwoju elektromobilności w Polsce jest wręcz kluczowa – im więcej takich aut na drogach, tym szybciej musi powstawać odpowiednia infrastruktura i tym więcej osób ma okazję przekonać się na własnej skórze o zaletach ekoaut" - dodał. Wskazał, że wzrost świadomości w społeczeństwie spotęguje oddolną presję na stworzenie państwowego systemu dotacji do zakupu samochodu elektrycznego.

Z danych Exact Systems wynika ponadto, że w porównaniu z ubiegłym rokiem znacząco zmniejszył się udział diesli, z 24,8 proc. do 19,9 proc., a zwiększył silników benzynowych z 69,1 proc. do 72 proc. Wzrosty odnotował również rynek europejski. "Rynki unijne po ośmiu miesiącach spadków zanotowały w maju skromny wzrost rejestracji o 0,1 proc. rok do roku. Na plusie były Niemcy (+9,1 proc.) i Francja (+1,2 proc.), na minusie: Hiszpania (-7,3 proc.), Wielka Brytania (-4,6 proc.) oraz Włochy (-1,2 proc.)" - czytamy w raporcie.

Według Gosa, popyt na nowe samochody w Unii jest napędzany przez kraje Europy Centralnej, które mogą pochwalić się wzrostem na poziomie +6,2 proc. rok do roku.

"Najwyższą dynamikę w regionie mogliśmy zaobserwować w Rumunii tj. 12,6 proc., oraz w Polsce (11,2 proc.)" - wskazał. "Natomiast pod względem wolumenu sprzedaży Polska plasuje się na 7. miejscu w całej UE"

- wskazał.

Firma Exact Systems z Częstochowy działa od 2004 r. w branży kontroli jakości. Głównymi odbiorcami usług firmy są dostawcy i poddostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz producenci samochodów. Firma posiada swoje przedstawicielstwa 14 państwach: w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji, Turcji, Rumunii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Belgii, Holandii, Portugalii, Hiszpanii oraz Chinach. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

„Empik zachowuje się jak cenzor” - mówi J. Hajdasz. Będzie reakcja Centrum Monitoringu Wolności Prasy

zdjęcie ilustracyjne / arch. niezalezna.pl

  

Jest dla mnie niezrozumiałym stanowisko firmy Empik, która odmawia dystrybucji gazety z tego powodu, że redakcja tej gazety uznała za stosowne dołączyć naklejkę promującą określony światopogląd. (…) W tym konkretnym wypadku z całą pewnością jest to naruszenie zasady wolności słowa – mówi portalowi niezalezna.pl dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP) Jolanta Hajdasz.

W Empiku nie będzie można kupić wydania „Gazety Polskiej” z naklejką? Taką informację podała na Twitterze rzeczniczka Empiku, Monika Marianowicz.

– Nasza akcja była wymierzona w cenzurę i prześladowania ludzi mających inne poglądy niż ideologia LGBT - powiedział portalowi niezalezna.pl Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „GP” w reakcji na decyzję Empiku.

[polecam:https://niezalezna.pl/280931-w-empiku-nie-kupisz-gazety-polskiej-z-naklejka-sakiewicz-odpowiada-mielismy-racje-w-100-procentach]

O komentarz do bulwersującej zachowania szefostwa salonów prasowych, poprosiliśmy Jolantę Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP).

- Jest dla mnie niezrozumiałym stanowisko firmy Empik, która odmawia dystrybucji gazety z tego powodu, że redakcja tej gazety uznała za stosowne dołączyć naklejkę promującą określony światopogląd. Firma, która zajmuje się dystrybucją prasy nie może ingerować w to, co jest treścią tej gazety. Tymczasem zachowuje się jak cenzor - ocenia treść i w konsekwencji tej oceny odmawia dystrybucji. W tym konkretnym wypadku z cała pewnością jest to naruszenie zasady wolności słowa. I jako dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyjmuję to z oburzeniem. Czy w takim razie każdy numer przed sprzedażą trzeba wysyłać do akceptacji do dystrybutora, by mieć pewność ze zechce go sprzedawać? Centrum Monitoringu Wolności Prasy na pewno zabierze w tej sprawie głos wydając oświadczenie jutro czyli we wtorek

- powiedziała portalowi Niezalezna.pl Jolanta Hajdasz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl