Energetyka jądrowa drogą do bezpieczeństwa

  

Memorandum o współpracy w cywilnej energetyce jądrowej Polski i USA z 12 czerwca może potencjalnie mieć znaczenie przełomowe.

W okresie zimnej wojny Amerykanie poprzez współpracę w cywilnym sektorze jądrowym budowali swoje geopolityczne lotniskowce w Azji, w Korei Południowej, która obecnie jest prominentnym krajem energetyki jądrowej na świecie, a zatem współpraca cywilna w zakresie jądrowym może mieć związek także z sektorem bezpieczeństwa. Tu warto przypomnieć słowa Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził w 2017 r., że najlepszą gwarancją bezpieczeństwa Polski byłby udział Polski w programie NATO Nuclear Sharing, czyli gdyby amerykańskie głowice pojawiły się w Polsce. Kto wie, czy kiedyś ten cywilny program współpracy z Amerykanami nie zostanie przekuty we współpracę militarną, szczególnie jeśli powstaną stałe bazy wojsk amerykańskich w Polsce. USA mogą włączyć się technologicznie i kapitałowo w Polski Program Energetyki Jądrowej, jeśli Polacy faktycznie postawią na atom. Jeszcze poczekamy na szczegóły w tej sprawie.

Autor jest redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts