Kolorowa koalicja powstrzymała AfD

/ Rosenkohl [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Paweł Kryszczak

Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezależna.pl, gdzie pisze o obronności.

Kontakt z autorem

  

Nowym burmistrzem niemieckiego 55-tysięcznego miasta Görlitz został Octavian Ursu. Polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w II turze wyborów, która miała miejsce w niedzielę, zdobył ponad 52 proc. głosów. Pokonał więc kandydata Alternatywy dla Niemiec (AfD) Sebastiana Wippela, który uzyskał poparcie wynoszące ok. 45 proc.

W pierwszej turze wyborów burmistrza, która odbyła się 26 maja, wygrał przedstawiciel AfD, który uzyskał wówczas 36 proc. głosów. Natomiast kandydata CDU wsparło wtedy ok. 30 proc. wyborców. Na kolejnych miejscach uplasowali się: kandydatka Zielonych z poparciem ok. 28 proc. oraz przedstawicielka Die Linke, która zyskała 5,5 proc. głosów.

Zdaniem Anny Przybyll z Zakładu Studiów nad Niemcami ISP PAN tak wysokie poparcie dla AfD w landach wschodnich (w byłej NRD) to wynik tego, że w tej części kraju nadal panują gorsze warunki gospodarcze w stosunku do Zachodu. – Wielkie transfery pieniężne do landów, przyłączonych do RFN po zjednoczeniu Niemiec, nie przyniosły oczekiwanych efektów. Wyższe bezrobocie, mniejsze zarobki i słabszy poziom edukacji powodują wysoką podatność wśród mieszkańców landów wschodnich na szukanie wroga zewnętrznego. Po akcesji Polski do UE Polacy rzekomo mieli zabrać Niemcom pracę i zasiłki. Teraz podobny stosunek jest do imigrantów spoza Europy – mówi Przybyll. Ekspert PAN podkreśla przy tym, że w landach poenerdowskich zawsze wysokie poparcie miały partie skrajnej prawicy, jak NPD czy DVU. Co więcej, notuje się tu najwięcej ekscesów na tle neonazistowskim, ksenofobicznym. – Teraz to poparcie przeniosło się na AfD – wyjaśnia analityk.

Aby nie dopuścić do pierwszego w historii obsadzenia urzędu burmistrza przez polityka populistycznej AfD, Franziska Schubert z Zielonych oraz Jana Lübeck z lewicy nawoływały do głosowania na polityka CDU. Dzięki temu poparciu Octavian Ursu w II turze bez problemu pokonał polityka Alternatywy dla Niemiec. – Sytuacja ta przypomina nieco Francję, gdzie w II turze wyborów zwyczajowo głosuje się przeciw kandydatom Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen – mówi w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” ekspert PAN.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Koalicjant Platformy Obywatelskiej z własnym kandydatem na prezydenta? Padło nazwisko

/ Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Grzegorz Schetyna / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

W debacie publicznej najgłośniej rozbrzmiewa kwestia kandydatury Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Tworzące Koalicję Obywatelską ugrupowania nie są jednak do końca przychylne, aby poprzeć kandydata PO. Inicjatywa Polska rozważa dwa warianty, w tym wystawienie swojej kandydatki, przewodniczącej partii Barbary Nowackiej.

Dzisiaj w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rady Krajowej Inicjatywy Polskiej. Jednym z poruszonych tematów był udział tej formacji w najbliższych wyborach prezydenckich.

Podczas posiedzenia Rady Krajowej nie zdecydowano, czy iPL wystawi swojego kandydata na prezydenta. Wcześniej zapowiadano, że może nim być przewodnicząca iPL Barbara Nowacka. Podjęto za to decyzję, że Rada Krajowa na kolejnym posiedzeniu rozstrzygnie, czy wystawić w wyborach kandydaturę Nowackiej, czy poprzeć wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej.

[polecam:https://niezalezna.pl/300514-zamieszanie-w-koalicji-obywatelskiej-zieloni-popra-kandydata-platformy-niekoniecznie]

Dariusz Joński z zarządu iPL wyjaśnił, że w tym drugim przypadku kandydat musiałby podpisać się pod propozycjami programowymi przygotowanymi przez iPL. Dodał, że chodzi o zagwarantowanie przez kandydata KO lewicowych realizacji postulatów takich, jak: legalizacja związków partnerskich, wsparcie państwa dla zabiegów in vitro, ochrona środowiska, ochrona zwierząt i innych.

Poseł zapowiedział też, że jego partia – we współpracy z innymi lewicowymi formacjami, m.in z Unią Pracy i SDPL-em – przygotuje wkrótce takie propozycje i przedstawi je swoim koalicjantom z KO.

Zapowiedział też, że kolejne posiedzenie Rady Krajowej iPL ma się odbyć w najbliższych tygodniach, najprawdopodobniej na przełomie roku. Wtedy zapadnie decyzja, która z dwóch możliwości zostanie wybrana.

Posiedzenia Rady Krajowej nie będzie w przyszłym tygodniu, bo wtedy będą prawybory prezydenckie w PO. Chcielibyśmy, żeby PO zakończyła wybór swojego kandydata, zanim podejmiemy decyzję

- powiedział Joński PAP.

[polecam:https://niezalezna.pl/300419-koalicja-obywatelska-i-cztery-kandydatury-na-prezydenta-to-realny-scenariusz]

"Zdajemy sobie sprawę z powagi tych wyborów, a także z tego, jakie środki i struktury trzeba posiadać, żeby przedstawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Dlatego bierzemy pod uwagę też ten drugi wariant. To dlatego padł pomysł propozycji programowych, by kandydat czy kandydatka w ramach KO utożsamiała się z nimi. Nie chodzi o to, by popierała wszystkie nasze propozycje, ale większość z nich tak, a my, żebyśmy wiedzieli, kogo popieramy" - powiedział poseł. Dodał, że iPL wystawi Barbarę Nowacką, jeśli w KO nie pojawi się kandydat, który spełni wymagania partii dotyczące programu.

Inicjatywa Polska jest partią, która obok Platformy Obywatelskiej (PO), Nowoczesnej i Zielonych, współtworzy Koalicję Obywatelską (KO).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl