Kolorowa koalicja powstrzymała AfD

/ Rosenkohl [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Paweł Kryszczak

Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezależna.pl, gdzie pisze o obronności.

Kontakt z autorem

  

Nowym burmistrzem niemieckiego 55-tysięcznego miasta Görlitz został Octavian Ursu. Polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w II turze wyborów, która miała miejsce w niedzielę, zdobył ponad 52 proc. głosów. Pokonał więc kandydata Alternatywy dla Niemiec (AfD) Sebastiana Wippela, który uzyskał poparcie wynoszące ok. 45 proc.

W pierwszej turze wyborów burmistrza, która odbyła się 26 maja, wygrał przedstawiciel AfD, który uzyskał wówczas 36 proc. głosów. Natomiast kandydata CDU wsparło wtedy ok. 30 proc. wyborców. Na kolejnych miejscach uplasowali się: kandydatka Zielonych z poparciem ok. 28 proc. oraz przedstawicielka Die Linke, która zyskała 5,5 proc. głosów.

Zdaniem Anny Przybyll z Zakładu Studiów nad Niemcami ISP PAN tak wysokie poparcie dla AfD w landach wschodnich (w byłej NRD) to wynik tego, że w tej części kraju nadal panują gorsze warunki gospodarcze w stosunku do Zachodu. – Wielkie transfery pieniężne do landów, przyłączonych do RFN po zjednoczeniu Niemiec, nie przyniosły oczekiwanych efektów. Wyższe bezrobocie, mniejsze zarobki i słabszy poziom edukacji powodują wysoką podatność wśród mieszkańców landów wschodnich na szukanie wroga zewnętrznego. Po akcesji Polski do UE Polacy rzekomo mieli zabrać Niemcom pracę i zasiłki. Teraz podobny stosunek jest do imigrantów spoza Europy – mówi Przybyll. Ekspert PAN podkreśla przy tym, że w landach poenerdowskich zawsze wysokie poparcie miały partie skrajnej prawicy, jak NPD czy DVU. Co więcej, notuje się tu najwięcej ekscesów na tle neonazistowskim, ksenofobicznym. – Teraz to poparcie przeniosło się na AfD – wyjaśnia analityk.

Aby nie dopuścić do pierwszego w historii obsadzenia urzędu burmistrza przez polityka populistycznej AfD, Franziska Schubert z Zielonych oraz Jana Lübeck z lewicy nawoływały do głosowania na polityka CDU. Dzięki temu poparciu Octavian Ursu w II turze bez problemu pokonał polityka Alternatywy dla Niemiec. – Sytuacja ta przypomina nieco Francję, gdzie w II turze wyborów zwyczajowo głosuje się przeciw kandydatom Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen – mówi w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” ekspert PAN.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

W ramach programu Rodzina 500+ padł kolejny rekord! „Liczba przerosła wszelkie oczekiwania”

Program Rodzina 500 plus - zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa przedstawiła najnowsze statystyki dotyczące realizacji programu Rodzina 500+. Jak się okazuje, świadczenie otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci. Łącznie wypłacono już ponad 125 mln zł. Jednocześnie szefowa MRPiPS zwróciła uwagę na kolejny rekord, który padł w związku z rządowym programem.

Jak zaznaczyła minister Borys-Szopa liczba wniosków o wypłacenie środków w ramach programu Rodzina 500+ „przerosła wszelkie oczekiwania”.

Ponad 50 proc. wniosków już jest w tej chwili internetowo złożonych, to jest rekordowa liczba. Staliśmy się Polską cyfrową.
- oceniła.

Minister Borys-Szopa poinformowała, że do wtorku drogą internetową zostało złożonych 370 tys. wniosków.

Rok temu to było 260 tys. w tym samym czasie. To jest niebywały skok.
- podkreśliła.

Dodała, że świadczenie 500+ otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci.

Łącznie wypłacono już ponad 125 mln zł. To musi cieszyć. Chociaż (...) są samorządy, które nie dopełniły jeszcze żadnej wypłaty. To musi niepokoić.
- zastrzegła.

Minister przypomniała, że we wtorek wystosowała pismo do samorządów, w którym zwróciła się z apelem o zwiększenie częstości wypłat świadczeń wychowawczych do kilku w miesiącu.

W mediach społecznościowych mieszkańcy gmin piszą do nas, prosząc o to, żeby te przelewy szły szybciej i myślę, że ten apel rzeczywiście poskutkuje. Bo tak naprawdę chodzi o to, żeby samorządy podjęły decyzję o tym, że częściej niż jeden raz w miesiącu będą przesyłane przelewy. Środki są, my je weryfikujemy, wojewodowie na bieżąco te środki przelewają na rzecz gmin, więc myślę, że to jest kwestia tylko i wyłącznie podejścia do tych wniosków
- zastrzegła.

Minister przyznała, że „przy ogromie tych wniosków samorząd ma naprawdę bardzo dużo pracy”.

Wiemy, że są samorządy, że pierwsze wypłaty przewidują pod koniec lipca. Stąd ten apel.
- wyjaśniła.

Zdaniem Bożena Borys-Szopy program „pozwala rodzinom patrzeć zupełnie inaczej na przyszłość dzieci”.

Być może zrealizowano te najbardziej podstawowe potrzeby. My mamy sygnały, że są rodziny, które wyszły z zadłużenia, bo do tej pory brały kredyty, nierzadko były to kredyty pozabankowe, a wiec takie na granicy lichwiarskich (...). Olbrzymia część rodziców postanawia inwestować w swoje dzieci. To cieszy, dlatego, że my tym rodzinom pozwalamy, żeby ich dziecko startowało z takiego samego poziomu jak dzieci z bogatszych rodzin.
- mówiła minister Borys-Szopa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl