Przed TSUE rozpoczęła się rozprawa ws. pytań prejudycjalnych polskich sądów

Zdjęcie ilustracyjne / By MartinD - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72875154

  

W Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu dzisiaj po godz. 9.30 rozpoczęła się rozprawa w sprawie pytań prejudycjalnych sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Rząd chce jej połączenia ze sprawą niemiecką.

"Zgłosimy wniosek, żeby sprawy polskie połączyć ze sprawą niemiecką. Niemiecki sędzia skierował do TSUE w Luksemburgu pytanie prejudycjalne, w którym uzasadnia, że skoro w Niemczech minister sprawiedliwości powołuje i awansuje sędziów, to jest naruszany przepis karty praw podstawowych o niezawisłości"

- powiedział dziennikarzom tuż przed rozpoczęciem rozprawy pełnomocnik polskiego rządu, prof. Waldemar Gontarski.

W TSUE jest kilka spraw z pytaniami dotyczącymi niezawisłości sędziowskiej w związku z wprowadzonymi w ostatnim czasie zmianami w polskim prawie. Dzisiejsza rozprawa ma dotyczyć pytania sądu okręgowego z Łodzi o niezawisłość sędziowską w związku z wprowadzeniem w Polsce systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Skład rozpoznający obawia się konsekwencji w razie wydania rozstrzygnięcia niekorzystnego dla skarbu państwa. W sprawie miasto Łowicz żąda bowiem od wojewody łódzkiego prawie 2,4 mln zł z tytułu otrzymania w latach 2005-2015 zbyt niskich zdaniem samorządu dotacji celowych.

Drugie pytanie dotyczy interpretacji prawa unijnego w zakresie niezależności postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce. Na początku września do TSUE wystąpił z nim Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sędzia tego sądu Igor Tuleya na kanwie sprawy kryminalnej zapytał TSUE, czy prawo unijne należy interpretować w ten sposób, że obowiązek państw członkowskich do ustanowienia środków zaskarżenia niezbędnych do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej sprzeciwia się przepisom "likwidującym gwarancje niezależnego postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce".

Polski rząd odrzuca te argumenty i chce połączenia spraw polskich z niemiecką, by wykazać, że polski wymiar sprawiedliwości jest bardziej niezależny niż naszych zachodnich sąsiadów.

"Nie może być tak, że do mojego państwa, państwa polskiego +strzela się jak do tarczy strzelniczej+. Jeśli porównamy system polski do systemu niemieckiego, to jesteśmy ostoją niezawisłości sędziowskiej. U nas sędzia nie powołuje sędziego"

- wskazywał Gontarski.

Rozprawa jest jednym z etapów postępowania przed TSUE i nie zapadną na niej żadne decyzje.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Biedroń przeciw małżeństwom jednopłciowym i aborcji? Chce bronić konstytucji „do ostatniego artykułu”

Robert Biedroń / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Kandydat Lewicy na urząd prezydenta RP Robert Biedroń zadeklarował podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że zamierza "bronić od pierwszego do ostatniego artykułu" zapisów konstytucji. Jego wypowiedź dotyczyła głównie reformy sądownictwa i wydaje się, że deklaracja Biedronia w sprawie obrony konstytucji nie uwzględnia jednak kwestii ochrony życia i małżeństwa. Progresywny kandydat wielokrotnie wypowiadał się za usankcjonowaniem małżeństw jednopłciowych, a także aborcji.

Art. 18 Konstytucji RP z 1997 r., mówi, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, znajdujący się, podobnie jak rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo, pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei art. 30 i art. 38, obejmuje ochroną również istotę ludzką w prenatalnej fazie jej rozwoju.

Z zapisów Konstytucji wynika więc jasno, że postulaty głoszone dotychczas przez Biedronia, dot. małżeństw jednopłciowych i aborcji "na życzenie" są nie do zrealizowania. Tymczasem dziś w Gorzowie Wielkopolskim, Robert Biedroń zadeklarował obronę wszystkich artykułów ustawy zasadniczej.

[polecamhttps://niezalezna.pl/264220-minister-mucha-stopuje-zapedy-biedronia-przypomnial-mu-o-tym-co-mowi-konstytucja]

"Konstytucji trzeba bronić od pierwszego do ostatniego artykułu i nie tylko jeśli chodzi o wymiar sądownictwa, ale we wszystkich artykułach. I tych dotyczących mieszkań i tego dotyczącego edukacji, i służby zdrowia, i równości kobiet i mężczyzn, i rozdziału państwa od kościoła, bo my tacy jesteśmy i nie boimy się tego powiedzieć"

– mówił Biedroń.

Dodał, że Lewica - jak to określił "przeszła czyściec" i było jej ciężko, ale dzisiaj "zabiera wszystkich do nieba".

"Zabieramy tam, gdzie jest miejsce godne dla Polek i Polaków, czyli do nowoczesnego, europejskiego państwa dobrobytu. Takiego państwa chcemy. Państwa, w którym nam się wszystkim dobrze żyje"

- przekonywał.

[polecamhttps://niezalezna.pl/299406-mocne-slowa-pod-adresem-biedronia-jest-zalosnym-hipokryta-udaje-przesladowana-mniejszosc]

Według Biedronia, Lewica udowodniła, że potrafi podejmować odważne decyzja. Wyliczał, że to prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał Konstytucję stworzoną przez Lewicę, że za czasów Lewicy Polska weszła do NATO i Unii Europejskiej. Ocenił, że najważniejsze momenty III Rzeczypospolitej od 1989 r. dała Polsce Lewica.

"I trzeba to kontynuować. I obiecuję, że jako prezydent będę kontynuował tę drogę" – zadeklarował Biedroń.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts