Turcja a sprawa Polska

  

Kontekstem porozumienia polsko-amerykańskiego o rozszerzeniu i utrwaleniu obecności wojskowej USA w Polsce oraz o zakupie przez Polskę najnowszych amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-35 jest m.in. poważny kryzys w relacjach amerykańsko-tureckich.

Turcy też chcą zakupić F-35, turecki sektor zbrojeniowy ma nawet brać udział w rozwijaniu i serwisowaniu tych samolotów. Tureccy piloci już ćwiczą na F-35. Z tym że Turcja podpisała też z Rosją umowę na zakup najnowszych zestawów rakiet ziemia-powietrze S-400. To budzi stanowczy sprzeciw USA i NATO, bo Turcja, członek NATO, miałaby najnowocześniejsze amerykańskie samoloty i równocześnie najnowocześniejsze rosyjskie rakiety przeciwlotnicze (i rosyjskich ekspertów). USA postawiły Turcji ultimatum – do 31 lipca ma zdecydować, który sprzęt chce brać. Jeżeli rosyjski – koniec programu F-35 dla Turcji, a ćwiczący w USA piloci mają wracać do domu. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zdaje się jeszcze wierzyć, że będzie mógł zjeść ciastko i mieć ciastko, ale raczej to się nie uda. Także dlatego, że USA mają tu pole manewru, które stwarza zacieśnienie współpracy z Polską.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts