Na wystawie "100-lecie komiksu w Polsce ukazane w pracach ikon popkultury" będzie można obejrzeć oryginalne plansze komiksowe z najbardziej popularnych polskich komiksów, m.in. z serii "Kajko i Kokosz", "Thorgal", "Tytus, Romek i A’Tomek".

Ekspozycja przypomni również przedwojenne komiksy. To właśnie w 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości, w gazetach pojawiły się pierwsze popularne historyjki obrazkowe: "Ogniem i mieczem, czyli przygody Szalonego Grzesia", opowiadające o wojennych trudach polskiego żołnierza walczącego o niepodległość i osadzone na Śląsku "Przygody bezrobotnego Froncka". Po wojnie polski komiks odżył m.in. za sprawą czasopisma "Świat Młodych". W tej młodzieżowej gazecie ukazywały się plansze komiksowe Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcio Chmiela. Ich bohaterami byli Romek, A’Tomek i uczłowieczony szympans Tytus de Zoo.

W "Świecie Młodych" swoje komiksy drukowała również inna bohaterka wystawy, Szarlota Pawel, autorka opowieści o Jonku, Jonce i Kleksie.

W Berlinie będzie można zobaczyć również prace Tadeusza Baranowskiego (autora m.in. "Antresolki profesorka Nerwosolka", "Skąd się bierze woda sodowa?" i "Podróży smokiem Diplodokiem"), Marka Szyszko (seria "Pilot śmigłowca"), Bogusława Polcha ("Kapitan Żbik", "Funky Koval") i Janusza Christy. Ten ostatni pod koniec lat 50. XX w. zaczął rysować przygody marynarzy Kajtka i Koka, a w 1972 r. wojów Kajko i Kokosza. Na wystawie "100-lecie komiksu w Polsce ukazane w pracach ikon popkultury" nie zabraknie także przykładów komiksów rysowanych przez Grzegorza Rosińskiego. W 1968 roku Rosiński zaczął rysować komiksy z serii "Kapitan Żbik", w latach 1976-78 był dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu "Relax". Najbardziej znaną serią Rosińskiego jest "Thorgal", cykl opowieści, który polski artysta wymyślił wraz z belgijskim scenarzystą Jeanem Van Hammem.

Wystawa będzie trwać od 27 czerwca do 27 sierpnia w Galerii Instytutu Polskiego w Berlinie przy ul. Burgstrasse 27. Jej organizatorami są Galeria Polishcomicart.pl oraz Instytut Polski w Berlinie.