Prestiżowe agencje o dobrym stanie polskiej gospodarki. PKB - w górę, perspektywa - stabilna!

To kolejne dobre informacje o stanie polskiej gospodarki. Agencja Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2019 roku z 4,0 proc. do 4,2 proc. Z kolei prognoza na 2020 rok przewiduje - tak jak w poprzednim zestawieniu - wzrost na poziomie 3,5 proc. Za rewizję prognoz na 2019 rok odpowiadają lepsze od oczekiwanych odczyty makro w pierwszej połowie bieżącego roku.

Zdjęcie ilustracyjne
By Shashank457 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76260843

- Prognozuje się, że konsumpcja prywatna i inwestycje pozostaną głównym motorem wzrostu

- napisano w raporcie Agencji Fitch.

Jednocześnie Fitch ocenia, że wsparciem dla inwestycji publicznych będzie wysoka absorpcja środków Unii Europejskiej.

Agencja wskazała, że oddziaływanie pakietu fiskalnego oraz zapowiadana obniżka podatków w przyszłości będą czynnikami pro-inflacyjnymi, które zrównoważy jednak hamujący wzrost PKB. Fitch prognozuje, że wskaźnik CPI w Polsce w 2020 i 2021 r. będzie kształtować się na poziomie celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc.

Inna agencja - Moody's - ma bardzo podobne przewidywania dotyczące naszego kraju. Według niej, wzrost PKB Polski w tym roku wyniesie 4,2 proc., a w 2020 roku - 3,4 proc.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Fitch i S&P w ostatnich tygodniach potwierdziły ratingi Polski na dotychczasowym poziomie - w obu przypadkach "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Najbliższe przeglądy ratingu Polski zaplanowano na jesień - Fitch 27 września, S&P i Moody's 11 października.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Agencja Fitch #Moody's #rating #Polska #PKB #gospodarka

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo