Konsumpcja rosła, a wpływy z VAT spadały. Jakim cudem? Tusk: Nie analizowałem tego

Donaldowi Tuskowi momentami puszczają nerwy. Podczas dzisiejszego przesłuchania byliśmy świadkami wielu aroganckich wypowiedzi – nie mylić z odpowiadaniem na pytania – w kierunku członków komisji ds. wyłudzeń VAT. Tusk zapytany o brakujące w budżecie miliardy zł powiedział: „nie analizowałem tego”.

Donald Tusk
twitter.com/KancelariaSejmu

Były premier wielokrotnie podczas tury przewodniczącego komisji Marcina Horały polemizował z nim. Były wycieczki słowne, niechciane slajdy...

Tusk pytany o lukę w VAT, zaznaczył, że raport Komisji Europejskiej, który zawierał dane o najwyższej luce w VAT pochodził z 2014 r. - roku, w którym kończył on karierę polskiego premiera. Zaznaczył, że nie zwalnia go to z odpowiedzialności za jego rządy w latach 2007-2014.

"Ale chciałbym, abyśmy uniknęli fałszywego wrażenia, które pan sugeruje, że od wielu lat KE alarmowała o nadzwyczajnie krytycznej sytuacji w Polsce, bo to byłaby po prostu nieprawda" - oświadczył były premier. Zaznaczył, że w latach, w których był premierem raporty KE pokazywały sytuację Polski, jako "średnią europejską".

Horała odparł, że niczego nie sugeruje, a raporty są publicznie dostępne i każdy je może sprawdzić. Prosił o wytłumaczenie, dlaczego mimo wzrostu konsumpcji, która jest bazą dla VAT, wpływy z tego podatku nie rosły, a w niektórych latach nawet spadały.

"Nie analizowałem tego"

- powiedział świadek.

"Czyli brakowało kilkadziesiąt miliardów w budżecie, a państwo tego nie analizowali" - stwierdził Horała.

"Powiedziałem, że ja nie prowadziłem takiej analizy, ponieważ nie jestem analitykiem. Nie byłem analitykiem ministra finansów, tylko byłem premierem polskiego rządu" - zauważył Tusk.

Pytany, kto takie analizy prowadził, były premier poinformował, że na pewno takie informacje są w dokumentacji będącej w dyspozycji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. trzeba przypomnieć, że kolejne pytanie kończy się podnoszeniem kwestii "wszystko jest w dokumentach".

"Ja nie będę miał niczego ciekawszego do dodania niż to, co jest w dokumentacji, mówiąc o tego typu sprawach, jak kto prowadził analizy w ministerstwie finansów"

- poinformował.

Horała pytał, czy służby specjalne informowały premiera o nasilonym zjawisku wyłudzeń VAT.

"Miałem informacje o tym, że Ministerstwo Finansów podejmuje możliwie intensywną współpracę ze służbami, ale osobiście nie byłem odbiorcą jakiegoś raportu, który jednoznacznie wskazywałby na nadzwyczajną skalę, która ode mnie wymagałaby jakiejś interwencji" - powiedział.

Dodał, że informacje o tej współpracy pochodziły z resortu finansów.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Tusk #przesłuchanie #VAT

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo